Interview with the vampire: The Vampire chronicles (1994)


Český název: Interview s upírem
Režie: Neil Jordan
Rok výroby: 1994
Délka: 123 minut
Země: USA

Hrají:
Brad Pitt … (Louis)
Tom Cruise … (Lestat)
Kirsten Dunst … (Claudie)
Antonio Banderas … (Armand)
Stephen Rea … (Santiago)
Thandie Newton … (Yvette)
…a další

 

Interview s upírem se za těch několik let své existence stalo klasikou žánru, ač to není horor ve svém pravém slova smyslu, ale psychologické drama s nádechem hororu. Dobrý scénář je základem dobrého filmu. A tyhle základy jsou tak pevné, že kdyby je vytesaly do skály, nemohl by výsledek držet lépe. Přesto, stále to jsou „jen” základy a i na pevných základech se dá postavit cosi, z čeho při prvním závanu větru zbude jen torzo.

Představte si, že jste jeden z těch pisálků, co se honí za pokud možno co nejlepším úlovkem. A jednou se vám podaří úlovek opravdu dobrý – vaším zpovídaným není nikdo jiný než upír. Překonáte počáteční strach a pak už jen se zaujetím posloucháte… Příběh někoho, kdo kdysi býval člověkem, ale po smrti své ženy a dítěte si nepřál nic jiného, než je vbrzku následovat. Pak ale potkal někoho, kdo se ve své věčnosti cítil stejně opuštěný, jako on. Jenže co se ze začátku zdá jako dar, se velmi brzy zvrhne v prokletí.

Výčet herců je skutečně působivý – v roli vypravěče příběhu, Louise, se představil Brad Pitt, jeho učitele Lestata si zahrál Tom Cruise, dále se ve filmu objevil i Antonio Banderas coby nejstarší žijící upír, a konečně největší želízko v ohni, tehdy mladičká Kirsten Dunstová, která předvedla v roli malé upírky Claudie něco, co se vskutku vidí jen jednou za velmi dlouhou dobu. Už jen kvůli ní stojí za to Interview s upírem vidět… Všichni herci vůbec předvádějí skvělé výkony, kromě Dunstové bych zde ještě vyzdvihla Toma Cruise, který se autorce knihy, podle níž byl film natočený, Anne Riceové, pro roli Lestata krajně nelíbil a tvůrci snímku s ní museli hodně dlouhou dobu bojovat, a i tak se nikdy s Cruisem úplně nesmířila. Ve volném pokračování filmu, nazvaném Královna Prokletých, už mluvila do hereckého složení více a když to člověk tak porovnává, říká si – dobře jí tak. Při vší úctě k výkonu, jež Stuart Townsend coby Lestat podal, Lestatovi Toma Cruise nesahá ani po kotníky. Stejně jako role Claudie, i role Lestata jde hodně do hloubky a člověk musí dávat dobrý pozor a třeba si film pustit víckrát, aby pochopil, jak si Cruise svojí roli vypiplával.

 

Hodnocení10
Začátek, střed, konec, režie, kamera, scénář, herci, vše funguje, jak má, ozubená kolečka do sebe zapadají jedna radost a za sebe můžu říct, že tenhle film patří k mým opravdovým top.
100%

Sdílejte článek

20 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 22 června 2018 v 19:50

  V tomto případě jsem doslova nepolíben knižní předlohou, takže nemůžu srovnávat a snad i díky tomu jsem neměl během sledování žádné předsudky. Byl jsem však trochu vyděšen spojením romantického dramatu a upířiny, protože tato kombinace mi nikdy příliš nevoněla. Naštěstí se ukázalo, že mé pochybnosti byly v tomto případě téměř zbytečné. Přece jenom byl celý příběh postaven na dramatických okamžicích a rozhodnutích a ona romantika tu nebyla zas až v takové míře, kterou bych nedokázal překousnout. Zvlášť když to mělo téměř po celou dobu slušnou atmosféru.

  Hlavně se mi ale líbila první polovina filmu. Prvotní setkání Lastata s Louisem a jejich následné rozepře i vzájemné soužití, bylo podtrhnuto několika velice povedenými scénami (hlavně co se krmení týče). No a když k nim přibyla i ještě hodně mlaďoučká Kirsten, šla kvalita příběhu hodně nahoru. Ta malá mrška si ihned získala mé sympatie a asi ze všeho nejvíce ta její panovačnost a lstivost. Oba její herečtí kolegové si však vedli rovněž velice dobře a přestože chtěl Pitt natáčení opustit, bylo dobře, že zůstal až do konce. Líbil se mi o fous víc než Tom.

  Pak ovšem přišla na řadu jejich zrada a putování do Paříže a tady už mě to moc nebavilo. Upíří představení sice splnilo kvótu nahoty, ale jinak mi to přišlo lehce přihřáté a jediné, co mě probralo z lehké letargie, byl konec malé Claudie a té zrzavé upírky. Tak nějak tomu začal v mých očích docházet dech. To však nemění nic na tom, že je tento kousek v mých očích pořád ještě nadprůměrná podívaná a to hlavně díky již zmíněným hereckým výkonům a samozřejmě úchvatným kostýmům.70%

 2. hoperoad 26 ledna 2010 v 19:33

  Jéé tohle je ale opravdu perfektní dílo!!  Tom Cruise, Brad Pitt a Antonio Banderas – nemohli vybrat lepší trojici, všichni tři se těch upírských rolí zhostili naprosto brilantně, já ten film opravdu zbožňuju, ty úžasný kostýmy a všechno, všechno je eňo ňůňo!! ..nejlepší Tom Cruise, když hraje na ten klavír – Claudie, ty si byla opravdu velmi velmi zlobivá holčička… áááááá, mám husí kůži

 3. see-sawandrew 23 dubna 2009 v 23:05

   Souhlasím s Yellowem. Kniha je pro mě sice nepříliš čtivá, ale přesto nádherná, citlivá a dokonce i poučná. Postava Armanda je zde opravdu k “popukání”, přesto ji v jinak stále poměrně zdařilém filmu (hlavně zásluhou Cruise v první polovině) nepovažuji za hlavní kiks. Tím neskutečným kiksem je (SPOILER) diváky neznalými knihy tolik opěvovaná stylová poslední scéna, která má sice fajn hudební doprovod, ale naprosto pohřbívá veškerý vývoj Lestatovy postavy a tím i jeho smutný osud, stejně jako smysl celé knihy. Příšerné. (SPOILER)

 4. Z. 9 září 2007 v 13:22

  Zkus se dívat na Brada Pitta a nezapochybovat chvíli o své orientaci – praví hrdina jedné komedie… asi viděl tenhle film, kde to mezi Pittem a Cruisem pořádně jiskří a vampírská sexualita je asi nejlépe zobrazena ze všech filmů s touto tématikou. Také kirsten Dunst (kterou jinak z duše nenávidím) se povedla, o Banderasovi škoda mluvit….

 5. mc73 6 března 2007 v 08:17

   Jasne a krome videa je tu jeste internet, kde nejenze Vas podobne naladeni nadsenci upozorni na perly, ktere by jste si nemeli nechat ujit, ale kde se tyhle filmecky daji pomerne v pohode najit, stahnout a doplnit si filmove vzdelani.

  Jinak film jsem pochopitelne videl a patri ki mym oblibenym. Upiri, kteri se skryvaji pred lidmi a hraji svou Masquarade a tak kraci staletimi aniz by si jejich pritomnost lide uvedomili. Romany spisovatelky Anne Rice zejmena z jeji serie The Vampire Chronicles, ktere byly inspiraci pro film, predstavuji uveritelny svet vampiru a jsou mi blizsi nez jine upiri pribehy.

Nový komentář