Insidious: Chapter 3 (2015)


Český název: Insidious 3: Počátek
Režie: Leigh Whannell
Rok výroby: 2015
Délka: 97 min
Země: USA
Scénář: Leigh Whannell
Hudba: Joseph Bishara

Hrají:
Lin Shaye … (Elise Rainier)
Stefanie Scott … (Quinn Brenner)
Dermot Mulroney … (Sean Brenner)
Angus Sampson … (Tucker)
Leigh Whannell … (Specs)
Steve Coulter … (Carl)
Tate Berney … (Alex Brenner)

 

Když v roce 2010 vyšel hororový snímek s tajemným názvem Insidious, většina lidí ho jednoduše přehlídla kvůli velmi špatné distribuci. Není se čemu divit, protože tenkrát ještě nikdo nevěděl, že vznikl kultovní horor s dílny malajsijského režiséra Jamese Wana, který má na svědomí i takové tituly jako populární SAW: Hra o přežití nebo Zlověstné ticho. Ti šťastnější hororoví fanoušci, kteří měli tu čest Insidious zhlédnout, konečně zaplesali a jejich modlářské volání protnulo žánrovou mlhu opředenou otřepanými nápady. Od vydání fantastického hororu Kruh trvalo celých osm let, než si filmaři uvědomili, že k vyvolání strachu nepotřebují desetileté holčičky s dlouhými černými vlasy přetaženými přes obličej.

O tři roky se Insidious dočkal velmi povedeného pokračování s podtitulem Chapter 2, které nedělalo žádné veliké okolky a navázalo přímo tam, kde minule skončilo. Pokračování zanechalo kladné ohlasy a tak jsme už mohli jen čekat, kdy se dostaví Chapter 3. A konečně jsme se dočkali.

Zatímco první dva snímky nás seznámily s rodinou Lambertových a jejich děsivou noční můrou vytvořenou démonem a pomstychtivým duchem, Insidiou 3: Počátek, jak už z podtitulu nasvědčuje, se vrací před minulé události. Už i z propagace filmu jsme mohli vypozorovat, že tento prequel zacílí úplně na jiné postavy, které se chtíc nechtíc budou muset poprat s nástrahami onoho světa. Určitě musím také zmínit, že na režisérské křeslo neusedl tvůrce filmuu James Wan, ale jeho kamarád z filmové školy, scénárista a spolutvůrce světa Insidious Leigh Whannell, který se blýsknul i v roli Adama v prvním ze série SAW. Jak se tedy tato změna podepsala na celkovém dojmu.

Než přejdeme k samotnému hodnocení, je povinností alespoň stručně nastínit příběh třetí kapitoly. Vše začíná u nadané jasnovidkyně Elise, kterou navštíví mladá dívka jménem Quinn s neobvyklou žádostí. Matka Quinn nešťastně zesnula a utrápená dívka se jí snaží jakýmkoliv možným způsobem zkontaktovat. A jak už známe z předchozích dílů, zahrávat si se světem mrtvých se nevyplácí. To, co Quinn k sobě připoutá, zdaleka není její matkou, ale něco mnohem zákeřnějšího a nepopsatelné zlého. To něco mladé dívce usiluje o život a tak se Elise musí opět pustit do boje se silami zla, aby zabránila nejhoršímu.

Prvních 30 minut se nevyhneme patosu a stále stejného proudu informací, které už známe z jedničky a dvojky. Jednoduše diváka znalého ve světě Insidious nic nepřekvapí. Ovšem když se na scéně objeví hlavní protagonista hrůzy, začne ta pravá insidiovská atmosféra, která vás připoutá do křesla a nenechá ani na okamžik nabrat dech. Člověk se nemůže divit, pokud při hodině a půl sledování tohoto filmu ztratil více kalorií, než při letním maratonu.

Zlatým pilířem filmu je neoddiskutovatelně skvělá herečka Lin Shaye, která stejně jako v předchozích dílech ztvárnila postavu média a jasnovidkyně Elise. Lin konečně dostala spoustu prostoru reprezentovat svůj herecký um a nezklamala. Jako diváci nakoukneme do jejího osobního ustaraného života, který je poznamenám světem mrtvých. Společně s ní budeme prožívat její chmury, obavy, pády a konečný vzestup, při kterém nám nezbude nic jiného než vítězoslavně prohlásit Come on, bitch! Pokud se vám Lin Shaye líbila už v příbuzném žánru hororového snímku Smrt přichází v bílém, tak to jste ji ještě neviděli takhle excelovat. Dalším vítaným prvkem je duo Tucker a Specs (Specse si opět zahrál režisér Leigh Whannell), kteří vnesou do temné atmosféry trochu toho humoru a odlehčení, bez kterého se prostě u tak děsivého snímku neobejdete. Zde ale chvála končí a nastupuje průměrnost v roli mladé herečky Stefania Scott. Ať už snaží sebevíc, ten strach jí prostě nelze uvěřit. Ještě s úsměvem vzpomínám na chudáka Ty Simpiknse, který ztvárnil Daltona v první a druhé kapitole, jak se mu v očích zračil nefalšovaný bezejmenný strach – faktem je, že malého Simpiknse tvůrci ani nevarovali a posílali na něj jednu maskovanou příšeru za druhou, nicméně v tom tkvěl um Jamese Wana, který dokázal vždy navodit tu pravou atmosféru. U Počátku vám postava Quinn a její rodiny rychle vymizí z paměti.

James Wan ve svých hororových snímcích sází především na vypilovanou dusnou atmosféru, kvůli které zadržujete dech nezdravě dlouho. Atmosféru protkanou nervydrásajícím znásilňováním houslovým strun a nečekaných úderů do kláves piana, které tak krásně fungovali v prvních dvou snímcích. Leigh Whannell bohužel vsadil na strategii dlouho nenáviděných a přehlušených lekacích scén, které vaše srdce nutně nemusí vydržet. Na druhou stranu se nový režisér perfektně držel načrtnuté osnovy a znovu nám nastínil neuvěřitelně napínavou scenérii, na jejímž konci vždy číhá něco opravdu bizarně děsivého. I když ty zpropadené a nelítostné lekačky čekáte všemi svými smysly, stejně sebou škubnete kvůli neuvěřitelně přehlušeným zvukovým efektům, které už překračují hranici únosnosti. Ale více tomu vytknout nemohu. James Wan dobře věděl, komu štafetu předat a Leigh Whannell rozhodně nezklamal. Velikým kladem je jako vždy depresivní hudba Josepha Bishary, který stejně jako v Zajetí démonů vykouzlil směsici hrůzu nahánějících zvuků a hudebních doprovodů, které celý film vydatně okořeňují.

Hodnocení7
Sečteno podtrženo, Insidious 3 jako nejmladší bráška nestačí svým dospělým sourozencům, ale stále se drží v těsném závěsu a své rodině rozhodně nedělá ostudu.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 17 listopadu 2017 v 12:43

    Když se po skončení solidní jedničky objevily zvěsti, že se budou natáčet další pokračování, zmocnily se mě docela velké obavy z poklesu jejich kvality a ty se bohužel začaly splňovat do puntíku. Zatímco dvojku ještě dokázal Wan ukočírovat alespoň do lehkého nadprůměru a to hlavně díky scénám z minulosti hlavního hrdiny Josha Lamberta a ďábelského Parkera Cranea, trojka už doslova mlela z posledního. Věděl jsem, že půjde o prequel, ale očekával jsem výlet do Joshova dětství a jistou provázanost se „stařenou v černých šatech“ – protože jsem si dopředu nezjišťoval o tomto dílu žádné další informace, ale k mému zklamání, se děj točí okolo úplně jiné rodiny. Wan avizoval už dopředu, že dva díly bohatě stačili a režisérské křeslo přenechal svému kolegovi (Leigh Whannell), který měl na starost scénáře k předchozím dílům a sám na trojce spolupracoval jen coby producent. Whannell už několikrát dokázal, že napsat kvalitní scénář umí, ale tady šlápl chlapec trochu vedle. Nejen že mě samotná zápletka příliš nezaujala, ale ani po režisérské stránce to nevidím na bůhvíjak zajímavé dílo. Trojka je v mých očích nejhorším dílem této série a především jsem se u ní dost často nudil. Během první hodiny jsem se u ní stačil nasnídat, přečíst včerejší tisk a ještě zívat nudou. To se mi u předchozích dílů prostě nestalo. Samozřejmě tento díl má i několik povedených momentů, ale víc než obyčejný ušmudlaný průměr z toho Whannell prostě vyždímat nedokázal. Teprve po uběhnutí první hodiny se dostavilo mírné zlepšení. Atmosféra dostala svěží vítr do plachet a konečně se na scéně objevilo i napětí. Sice v dosti malém množství, ale konečně jsem opět pocítil to, proč jsem si oba předchozí díly docela oblíbil. Postava s maskou na ksichtu, oko v hrdle i přemrštěný souboj jasnovidky s démonem – to jsou hlavní důvody, proč tomu nakonec přece jenom dám alespoň průměrné hodnocení.50%

  2. spilla 27 června 2015 v 22:47

    Já nepochopím….jaktože se poslední dobou točí duchářské snímky…které jsou tuctové….nudné a ničím překvapivé…a najednou příjde pan James Wan a natočí Insidious….kterej je jako svěží vítr v šedém omšelém vzduchu. Po skvělé jedničce přišla doplňující dvojka….která byla řekl bych o trošilinku lepší….než jednička. Amáme tu rok 2015 a přichází třetí díl a jakej že byl? Vynikající! Opět zde máme perfektně mrazivou atmosféru…která dokáže člověka uchopit a nepustit. Změna režiséra nebyla vůbec poznat a i přenesení do bytu místo domu jste nějak nepostřehli. Tohle je dílo, které se může odehrávat kdekoliv a stejně se musíte bát. Já se ptám jakto? Každej by mi na to asi odpověděl jinak a já sám nevím, jestli bych správnou odpověd napsal…ale aspoň se o to pokusím. Hlavní je na příběhu atmosféra a ukázání dvou odlišných světů, které jsou oba tak depresivně natočené…aniž by působili uměle a nevkusně. Dále je to asi příběh, který ač působí stereotipně…tak je nepředvídatelný a během sledoivání se může pustit jakýmkoliv směrem. Paní Lin Shaye je opravdu skvělá herečka a sem rád, že tento díl byl převážně o ní…i když i na paranormální loviče se nezapomnělo. Hudba byla opět perfektní. Dále se mi líbilo, že se vsadilo na méně herců a hlavně její bratr, jakožto zástupce dětí….nebyl skoro vidět….což bylo podle mě dobře. Potom se mi zdálo, že i světlo v tohle snímku o dost ustoupilo do pozadí a vystřídalo jej šero a tma….což jedině kvituji…..doplňovalo to tu perfektní hutnou atmosféru. Co k tomu víc dodat? Určitě se toho najde víc…ale na to upozorní určitě jiní. Pro mě skvělej film…na kterej se musím podívat v nejbližší době znovu. T-UP HAPPY HAPPY HAPPY

Nový komentář