Insidious: Chapter 2 (2013)


Český název: Insidious 2
Režie: James Wan
Rok výroby: 2013
Délka: 108 minut
Země: USA

Hrají:
Patrick Wilson … (Josh Lambert)
Rose Byrne … (Renai Lambert)
Ty Simpkins … (Dalton Lambert)
Lin Shaye … (Elise Rainier)
Barbara Hershey … (Lorraine Lambert)
Steve Coulter … (Carl)
Leigh Whannell … (Specs)
Angus Sampson … (Tucker)
Andrew Astor … (Foster Lambert)

 

Roku 2010 zaútočil na světová kina horor Insidious, který úspěšně vehnal hnědou barvu do trenclí miliónům návštěvníků, kteří tento horor navštívili. U nás trencle tehdy zůstaly čisté, protože – jak je u nás typické – distributoři chtěli dopřát českým domácnostem více peněz za ušetřený prací prášek, a tak Insidious toho roku a ani toho následujícího uveden v českých kinech nebyl.

Teď však se objevilo pokračování. A ohlasy u prvního filmu a jména James Wan již byly tak hlasité, že Insidious part 2 se do našich kin přeci jen dostal.

Několik měsíců před tím James Wan zaútočil s hororem V zajetí démonů, který sklidil ovace jako jeden z nejlepších duchařských hororů minimálně tohoto roku. Ihned se objevily spekulace, jestli tvořivý Wan se tímto hororem nevysál. Vyrovná se tedy druhý díl tomu prvnímu?

Insidious 2 začíná v okamžiku konce jedničky. Je tedy důležité, aby divák jdoucí na druhý díl znal příběh prvního. Z toho důvodu se dále nevyhnu spoilerům prvního filmu. Proto pokud se chystáte na první film teprve podívat, doporučuji vám dále číst až poté, co daný snímek uvidíte.

Josh Lambert se po smrti hlavní vyšetřovatelky Elise dostává na seznam hlavních podezřelých z její vraždy. Tvůrci vědí, že konec jedničky poukazoval na to, že Joshovo tělo bylo někým obsazeno. V pokračování však diváky napínají v tom, jestli Josh je stále alespoň částečně ve svém těle přítomen, nebo vůbec ne. Toto hraní na kočku a myš umocňuje fakt, že se na příběh díváme tentokrát hlavně z úhlu Renai (manželky Joshe) a více prostoru též dostává i Joshova matka Lorraine. Hlavně skrze jejich úhly pohledu postupně rozkrýváme spletitou zápletku o tom, kdo je vlastně žena v černých svatebních šatech, i proč se kolem ní odehrává tolik paranormálních jevů.

Scénárista Leigh Whannell napsal scénář jedničky tak, že se vyhýbal různým hororovým klišé. U dvojky si byl vědom, že již takto pokračovat nemůže, proto se rozhodl klást maximální důraz na hloubku příběhu. Přesto však i zde najdeme několik originálních motivů, které dávají svěží vítr do jinak stereotypního oceánu hororu. A tím je kupříkladu, že duše můžou cestovat i zpět časem a též posedlost ducha jiným duchem. Leigh Whannell s Jamesem Wanem vytvořili tak pokračování, které neparticipuje na prvním filmu, ale rozšiřuje ho a v něčem dokonce doplňuje.

Vyšší rozpočet tohoto hororu jde znát (jde o cca 5 miliónů, přičemž jednička stála jen milión) na různorodosti hororových scén i kvalitách samotných duchů. Lekačky již nejsou tolik originální, ale i tak několik potěší oko divákovo i jeho svalové reakce. Hudba je shodná s prvním filmem a rozhodně pozitivně dokresluje tu správnou hororovou atmosféru. Kamera se nebojí delších záběrů, nájezdů do tmy, což vyvolává ony stísňující pocity, že něco někde je, co se vás pokusí za chvíli vylekat. S tímto James Wan vždy uměl pracovat a skvěle to zvládá i zde.

Co však došlo ke zlepšení od prvního filmu jsou herecké výkony. Předně Leigha Whannella, jenž zde musel odehrát rozdvojenou osobnost, která v první polovině filmu vyvolává otázky a v druhé strach. Pak dětské postavy, jenž zde mají o něco větší úlohu, než v jedničce. A samozřejmě Lorraine v podání Barbary Hershey, jejíž příběhová linie, kde se snaží vypátrat s vyšetřovateli původ ducha patří k tomu nejlepšímu z celého filmu.

Insidious: Chapter 2 je příběh prvního Insidious zkřížen s tím nejlepším z V zajetí démonů (včetně trochy toho humoru). Ano, tyto filmy jsou si velice podobné. Ovšem své cíle zvládají naplnit na výbornou a rozhodně potěší daleko více, než nějaký Paranormal Activity. Toto jsou ideály, kterými by se současné horory měly řídit. Tedy postavy, děj a atmosféra.

Hodnocení9
James Wan to světu ukázal a teď by si z toho svět měl vzít poučení do budoucna. Pokud jste fanouškové hororového žánru, rozhodně tomuto filmu dejte šanci. Rozhodně na delší čas poslední horor od Jamese Wana.
90%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

 1. Skypper 9 února 2014 v 14:34

  Insidous 2 už není taková pecka jako první díl hlavně proto, že už jenom dál těží z příběhu a postupů dílu prvního. Nedělá to ale vůbec špatně, takže mě bavilo a hodně cením dokonce fakt, že se druhý díl místy šikovně proplétá do některých scén z dílu prvního (jestli jsou ve spojitosti nějaké nelogičnosti jsem nepostřehl, protože mám mezi oběma díly rozestup třičtvrtě roku). Matka smrti a Žena v černém hodně dobré postavy a i "vyšetřovací" část nepostrádala štávu.
  Náběh na třetí pokračování v závěru filmu opět více než zajímavý a vypadá to, že celé universum Insidous by se mohlo více prohlubovat. Otázka je, jak se s tím režisér, který serii přebere, vypořádá. Výsledku se bojím, ale budu mu držet palce.

 2. Solo 7 února 2014 v 07:34

  Opravdu ve mně rostly velké pochybnosti, zda si toto pokračování dokáže udržet nastavenou laťku předchozího dílu, ale naštěstí to Wan opět „skoro“ dokázal. Nesouhlasím sice s tvrzením, že dvojka předčila svého předchůdce, ale i tak jde o nadprůměrnou podívanou. Zápletka se nám sice snaží odpovědět na většinu otazníků, které se nám během sledování jedničky zrodili v hlavě, jenže trošku v tom haprovala logika a žánrové „klišé“. To co na mne zapůsobilo předtím, už tady fungovalo jen napůl. Nevím snad to bylo zapříčiněno tím, že jsem už prostě jaksi předpokládal, co bude v následující scéně následovat (ono to totiž místy vypadalo až moc nápadně tomu, co jsme už měli šanci vidět minule). Mám velké obavy z toho, že když trojku nebude režírovat Wan (a on řekl, že nebude), tak to dopadne katastrofálně. Insidious už totiž toho dle mého názoru nemá moc co nabídnout (nového) a ještě k tomu pod taktovkou nového režiséra. Asi nejvíc se mi líbila oživení děje o pátrání po minulosti stařeny v černém. Tahle část byla zlatým hřebem večera. Především pak onen „poklad“ v jejím domě. To jsem vážně zase cítil ono lehké mrazení na zátylku, ale zbytek šel trochu mimo mě. Ty samé lekačky už totiž nefungovaly tak jak měly. Nerad bych však moc hanil, protože dvojka určitě není špatný film. Atmosféra je tu místy skutečně děsivá, napětí v některých momentech houstne a ani herecké výkony nebyli špatné. Ba naopak (65%)…

 3. spilla 3 ledna 2014 v 13:35

  také jsem si na to zašel do kina a nelituji vůbec investovaných peněz…protože to byl opravdu zážitek…. T-UP moc se mi líbilo, že po hodně dlouhé době se ve druhém pokračování vsadilo místo na víc lekaček na přitvrzení atmosféry…která byla místy opravdu mrazivá….tak nějak by mělo pokračování vypadat…pro mě jeden z nejlepších hororů roku…… HAPPY HAPPY

 4. sharkamellita 23 prosince 2013 v 10:39

  Viděno v kině. Musím říct, že na tento film jsem se moc těšila. Bylo to určitě tím, že jednička se mi hodně líbila, a pak taky spojení – James Wan a Leigh Whannell je zárukou kvalitního filmu 🙂 No a jak jsem předpokládala, film mě rozhodně nezklamal. Moc se mi líbil. Možná o malínko víc než 1. díl. btw. co mi přišlo zajímavé, byl začátek filmu, resp. jeho okamžité navázání či propojení na první díl (jestli chápete, jak to myslím 😀 )

Nový komentář