Insidious (2010)


Režie: James Wan
Rok výroby: 2010
Délka: 103 min
Země: USA

Hrají:
Patrick Wilson … (James Lambert)
Rose Byrne … (Renai Lambert)
Ty Simpkins … (Dalton Lambert)
Lin Shaye … (Elise Rainier)
Barbara Hershey … (Lorraine Lambert)
…a další

 

Režisér James Wan je sympaťák už jenom proto, že se v točení hororů snaží jít svou cestou, neohlíží se na moderní trendy a v případě prvního dílu Saw dokonce jeden takový sám vytvořil. Film Insidious se v traileru chlubil produkčním týmem, jenž stojí za již zmíněnou sérií Saw nebo třeba nedávným „hitem“ Paranormal aktivity, což může být pro někoho zpráva dobrá a pro jiného informace děsivější než samotný film.

Příběh začíná pro horor naprosto standartním klišé: mladý pár se i se svými třemi dětmi nastěhuje do nového domu. To co začíná jako idylka a start nového života, ovlivní nehoda jednoho ze synů, po které upadne do komatu, a aby toho neměla rodinka málo, po domě se začínají ozývat kroky neviditelných cizinců a v okamžiku, kdy se jejich status na změní na „viditelné“ cizince, začíná to pravé peklo.

James Wan díky bohu pochopil, že základem dobrého filmu jsou dobří herci. Tuto přímou úměrnost se mu podařilo naplnit a do hlavních i vedlejších rolí obsadil sice známé, ale přesto neprofláknuté a stále celkem kvalitní herce, kteří se v hollywoodských trhácích objevují často ve vedlejších rolích. Tahle sázka mu vyšla a obsazení je jednou z věcí, která táhne film nahoru.

Dobří herci ovšem nejsou zadarmo, a jelikož bylo produkční studio buď neuvěřitelně lakotné, nebo už stihlo rozházet všechny peníze vydělané na předchozích nízkorozpočtových hitech, dostal Wan na realizaci směšných 1,5 milionu dolarů a po castingu mu na další velkorysé výdaje moc nezbylo.

Zpočátku, kdy se filmem hororová atmosféra jen tak potichoučku plíží a čas od času vybafne za nějakou skříní, je všechno v pořádku, film funguje, jak má, ale přibližně po hodině dochází ke zvratu, který sice roztáčí děj do vyšších obrátek, jenomže taky klade větší požadavky na masky, efekty a takové to dnes již standartní pozlátko hororových filmů vůbec.

Duchy, démony a další příšery tak ve většině případů prezentují herci s obličeji nalíčenými na bílo, což v některých okamžicích funguje lépe než kdejaký digitální trik (díky té bábě v černém hábitu se po dlouhých letech zase bojím chodit v noci na záchod).  Ale při delších záběrech a hromadných duchařských scénkách hlavně ke konci to občas znatelně zaskřípe a při vrcholném finále už pak laciná papundeklovost z filmu místy přímo řve (zástup strašidel lezoucích ze skříně? To jako vážně?).

Na druhou stranu, když přimhouřím oči nad nedostatky způsobené ukrutně malým rozpočtem, někdy poněkud zvláštním uvažováním scénáristů (např. komická dvojka „krotitelů duchů“ je naprosto úžasná a některé jejich hlášky mají doslova kultovní potenciál – scénka s figurkou ze Star wars vede – ale dusnou atmosféru filmu spolehlivě posílá na pár minut do kopru) a faktem, že valná část příběhu je slušně řečeno „vypůjčená“ z jiných legendárních filmů, musím přiznat, že jsem byl několikrát napnutý jak kšandy, běhal mi mráz po zádech a celou dobu jsem se nijak výrazně nenudil.

Hodnocení7
James Wan natočil opravdu poctivou duchařinu s fajn atmoškou a s pár originálními místy, která se mi ve výsledku líbila, ale i přes veškerou snahu všech zúčastněných zůstává plavat „jen“ ve vodách kvalitních „béček“. Jestli to byl záměr nebo jen z nouze ctnost ať každý posoudí sám.
70%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

19 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 6 února 2014 v 16:18

  James Wan dokázal i přes malý rozpočet natočit docela slušný film. Já bývám většinou dost náročný, ale tohle mi prostě sedlo. Ze začátku jsem si sice říkal, že půjde zas o další kopii již několikrát viděného, ale tenhle nadaný režisér opět překvapil. Dokázal z minima vytěžit maximum a to především po stránce atmosféry. Samozřejmě nebudu tvrdit, že se u toho lidi poserou strachy, ale lehký mrazivý závan na zátylku, to už je jiná. Čím víc utíkala časomíra, tím víc jsem se do toho zažral. Navíc se mi líbil i výběr herců. Wanův oblíbenec Patrick Wilson předvedl opět velice uspokojivý výkon a Rose Byrne jakbysmet. Začínám je mít pomalu ale jistě rád a po očku vyhledávám každý film, ve kterém se objeví. Insidious je po všech stránkách dobře vyváženým dílem – chvílemi to hraje na city, potom nastoupí lekací scény, napětí pěkně houstne a přesto se tu dá narazit i na několik záporů. Všechno je to však rovnoměrně vyvážené a tak jsem se dočkal slušné muziky za málo peněz.

 2. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:16

  James Wan má klíč od brány kultovních hororů. V roce 2010 bránu otevřel a filmovou pásku s Insidiousem zařadil mezi ostatní kultovky, které nebudou nikdy zaprášené (divácky vyhledávané). Důmyslná atmosféra je natolik pohlcující strachem, že nedýchám a nechám se unášet tísnivým napětím a dokonalým zvukem, který je prvotřídní. Wan je mistr atmosféry! Nechybí sebemenší chyba v první polovině snímku, který je strachem na úrovni španělských ďáblů REC. Jeden z nejlepších hororů desetiletí. Malé neinvestiční hororové dílo, které zasluhuje plné hodnocení. V nočních hodinách v perfektním zvuku.. brrr!

 3. Anonym 28 května 2011 v 00:38

   Zajímavý horor s nečekaným koncem. Rozhodně chválím motiv, protože nikdo nepotřebuje další horor o zombie a celosvětové epidemii. Až na pár věcí které by stálo za to rozpracovat (jak už je tu zmíněno) to rozhodně stálo za shlédnutí. Příště jen žádný čert hrající si na Freddyho Kruegera, jinak celkem dobré.

 4. Isaac 23 května 2011 v 12:00

   Insidious je opravdu velmi povedený horor. Těží převážně z mrazivé
  atmosféry, která svým napětím nejednou zabrnká na nervy, což občas
  vyvrcholí i v to, že se na obrazovku díváte skrze otvory mezi prsty.
  Vynikající jsou i lekačky, které (jak už je zmíněno v recenzi), jsou
  originální a opravdu fungují. Bohužel i přesto všechno Insidious
  nepřichází už s ničím novým a na řadu přichází stereotyp. Dokonce mi to
  připadalo, jako kdyby Wan vykradl námět, jaký se už objevil v hororu
  Poltergeist z roku 1982. Jak film plyne, strach z neznámého se pomalu,
  ale jistě, vytrácí a z dobrého dojmu zbyde jen zklamání nad odfláknutým
  koncem!

 5. Frenk 21 května 2011 v 17:52

  Aneb jak z obyčejné duchařiny, kterou jste viděli již mnohokrát, udělat vynikající záležitost – a to i se zmíněným humorem, který sice někdy podkopává atmosféře nohy, ale nikdy tak, aby se z toho stala nechtěná sebeparodie. To by totiž nesměl na pozici režiséra sedět talentovaný Wan. Jinak je skutečně škoda slabého rozpočtu, protože přechod do jiné dimenze by si to rozhodně zasloužil a celé finále díky tomu působí lacině. A i “rudý démon” mohl víc řádit. Přesto parádní podívaná, která vás po dlouhé době dokáže vyděsit víc než tucet jiných rádobyhororů…

  P.S.: 1,5 melcku je fakt směšných – dejte už sakra Wanovi pořádné peníze!!! Vždyť Insidious vydělalo už přes 50 mega jen v Americe!!!  

 6. Jino 20 května 2011 v 13:09

  Povedený horor, díky němuž jsem po dlouhé době pocítil opět ten pocit
  nepříjemného mrazení v zádech, kdy se začnete nenápadně dívat kolem
  sebe, zda-li neuvidíte nějaký ten stín či jiný pohyb, co by vám mohl
  způsobit nemalou srdeční slabost. Insidious v mojich očích možná trošku
  sráží předtitulkové finále, ale na to, že jsem takřka v “každém” třetím
  záběru sledoval “remake” slavného Poltergeista, tak to dopadlo nadmíru
  dobře. Wan prostě umí … a umí i vystrašit pěkně po staru. 75%

Nový komentář