Inseminoid (1981)


Režie: Norman J. Warren
Rok výroby: 1981
Délka: 93 min
Země: Velká Británie
Alternativní název: Horror Planet

Hrají:
Robin Clarke … (Mark)
Jennifer Ashley … (Holly)
Stephanie Beacham … (Kate)
Steven Grives … (Gary)
Barrie Houghton … (Karl)
Judy Geeson … (Sandy)
… a další

 

Na Zemi vzdálené planetě probíhá archeologický výzkum. Vědci však, jak už to na neprobádaných vesmírných objektech chodí, naleznou cosi podivného. Přesněji řečeno Sandy. Je oplodněna (ne)slizkým mimozemšťanem. To ostatní samozřejmě neví a většina se to ani nedozví, neboť žena začíná jednoho po druhém vraždit, aby mohla konzumovat jejich vnitřek.

Že by pro budoucí potomstvo? Přirozeně. A tím šablona končí. Přestože je více než jisté, že za nitky v pozadí tahá slizoun, nejedná se o monster horor v pravém smyslu. Nestvůra se před kamerou objeví jen na nepatrný zlomek pro potřeby vysvětlení děje. To ostatní, špinavou práci a nahánění strachu, přenechává lidem.

A je to dobře hned ze dvou důvodů. Prvním je samotný mimozemšťan. Nevypadá, že by zapadal do kategorie děsuplných, naopak. Čím méně je ho vidět, tím lépe pro diváka a možná že ještě lépe pro něho. Druhým důvodem jsou možnosti, které plynou z potřeby hledat vraha mezi lidmi. Oschlý Ufon by asi sotva zvládl podat tak bravurní herecký výkon složený z čirého šílenství a zoufalství jako Judy Geeson. Ani by nemusela tak moc křičet. Už jen jejím hlasivkám patří poklona. Herecké výkony obecně jsou zde na velice vysoké úrovni.

Odsunutí monstra na nepodstatnou kolej dovolilo vytvořit depresivní a dusnější atmosféru. Hrůza je díky polidštění vraha reálnější a dá se téměř uchopit. Zabíjení tak sice postrádá atraktivitu rozžvýkání či rozervání na kusy, je to však spíše pozitivum. Krev s vnitřnostmi ve výsledku stejně nechybí. Na intenzitě zážitku přidává poměrně rychlé tempo druhé poloviny a nepříliš optimisticky laděný závěr.

Po vizuální stránce se jedná o profesionální práci. Interiéry vědecké stanice jsou uspokojivě přesvědčivé. Nepatří ke zlatému fondu žánru, jsou přesto pravověrně vesmírné. Prostředí planety je minimálně stejně půvabné, byť jej není vidět mnoho. Nesympatické tvary nelidí se v tom dají přehlédnout jako drobný nedostatek, který ani nestojí za řeč. Tvůrci hodně zapracovali také na scéně porodu. Přímé detaily samozřejmě k vidění nebyly (naštěstí), i tak se podařilo přinést do žánru porod, který si v realitě s normálním porodem nezadá a rozhodně stojí za zhlédnutí. Alespoň kvůli přesvědčivosti hrdinky a spolupráci plodu. Při troše nadsázky se dá doporučit i slabším povahám, neboť na něm není téměř nic oplzlého a masochistického, jak se často říká. Snad krom té skutečnosti, že na svět přichází ošklivák.

Klasicky syntezátorová hudba s prapodivnými melodickým variacemi již nepřekvapí. Otravuje jen místy a dovede se přizpůsobit momentální potřebě.

 

Hodnocení7
Horror planet je netradičně pojatý sci-fi horor o mimozemské infiltraci posádky. Monstum může chybět, zvláště jeho milovníkům, bylo na druhou stranu ukázáno a dokázáno, že jeho odstraněním z šablony lze dosáhnout daleko kvalitnějšího a hlavně skutečnějšího hororu.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 29 prosince 2010 v 09:14

     Průměrný sci-fi horor, na který se stačí podívat jen jednou. Tvůrci sice přišli s docela zajímavým nápadem, ale v určitých situacích doslova vyhořeli. Co se týká prostředí a jisté dávky napětí, tak nemůžu snímku vytknout skoro nic, jenže ve chvíli kdy se na scéně objeví uvřeštěná Sandy, která holýma rukama začne bojovat se svým protivníkem, tak je po srandě. Kromě svého poprsí totiž Judy Geeson předvedla už jen otřesný výkon (neustále čuměla do kamery, přehrávala až běda, atd…). Musím pochválit ještě hudební doprovod, který se mi opravdu hodně líbil. 50%

Nový komentář