In the Tall Grass (2019)


Český název: Ve vysoké trávě
Režie: Vincenzo Natali
Rok výroby: 2019
Délka: 90 min
Země: Kanada

Hrají:
Laysla De Oliveira … (Becky DeMuth)
Avery Whitted … (Cal DeMuth)
Patrick Wilson … (Ross Humboldt)
Will Buie Jr. … (Tobin Humboldt)
Harrison Gilbertson … (Travis McKean)
Rachel Wilson … (Natali Humboldt)
…a další

 

Romány podle Stephena Kinga zažívají svůj vrchol. Zatímco v kinech ještě stále řádí tancující klaun v druhé kapitole filmového It, televizní společnost Netflix už servíruje adaptaci jeho dalšího příběhu. V něm se seznamujeme se sourozenci Becky a Calem, kteří jsou na dlouhé cestě. A protože Stephen King má v oblibě své postavy stále někam zavírat (hotel v Osvícení, market v Mlze, městečko Pod kupolí), čeká nás tentokrát orientační běh skrze zatraceně podivnou vysokou trávu.

Velkou výhodou snímku je, že na nic nečeká a hned v prvních minutách pošle hrdiny do nezávidění hodné situace. Obyčejná pomoc bližnímu se vymkne kontrole, a přestože se slyší, nejsou schopni ze zeleného vězení uniknout. Je čím dál jasnější, že nejsou jediní, kdo zde uvízl a příliš neprospívá fakt, že fyzikální zákony jsou v tomto poli děsivě pokřivené…

Bližší seznámení s postavami vlastně ani není potřeba, protože jak bývá u Kinga také zvykem, jejich silné a slabé stránky se nám otevírají během jejich zoufalého boje. To je velké plus a zároveň příjemné zpestření ke všem podivnostem, které se uvnitř pole dějí. Nejvíce se samozřejmě diváci šprajcují na časové smyčce, která umožňuje hrát si s minulostí, přítomností i budoucností, mě osobně však filmy založené na těchto principech spíše přitahují.

Samozřejmě, jak stopáž plyne, stává se z obyčejného survivalu hororové drama, které nakonec zasáhne i do sci-fi žánru. To nejtajemnější (skála připomínající monolit z Kubrickovi Vesmírné odyssey) zůstane utajeno a ponechá se fantazii. Určitým vodítkem, které je hlavním motivem filmu, je ostatně jakési podobenství o další šanci, neboť láska hory přenáší. Mně to tak v pohodě stačilo.

Vincenzo Natali, od něhož jsem doposud viděl instantní klasiku Cube (Kostka, 1997), bizarnost Splice (2009) a rovněž minimalistické Haunter (Vražedná minulost, 2013), je schopný realizátor. Od střihu, přes herce, až k působivé hudbě, bez jediné zbytečné minuty navíc, to vše popírá televizní zázemí a posiluje zážitek.

Hodnocní7
Ve vysoké trávě je hravým filmem, příjemně mrazivým po celou stopáže. Dokazuje, že i na jednom travnatém poli můžete stvořit audiovizuálně atraktivní horor s hlubší myšlenkou. Určitě jedna z lepších kingovek.
70%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář