In the Tall Grass (2019)


Český název: Ve vysoké trávě
Režie: Vincenzo Natali
Rok výroby: 2019
Délka: 101 min
Země: Kanada

Hrají:
Laysla De Oliveira … (Becky DeMuth)
Avery Whitted … (Cal DeMuth)
Patrick Wilson … (Ross Humboldt)
Will Buie Jr. … (Tobin Humboldt)
Harrison Gilbertson … (Travis McKean)
Rachel Wilson … (Natali Humboldt)
…a další

 

Romány podle Stephena Kinga zažívají svůj vrchol. Zatímco v kinech ještě stále řádí tancující klaun v druhé kapitole filmového It, televizní společnost Netflix už servíruje adaptaci jeho dalšího příběhu. V něm se seznamujeme se sourozenci Becky a Calem, kteří jsou na dlouhé cestě. A protože Stephen King má v oblibě své postavy stále někam zavírat (hotel v Osvícení, market v Mlze, městečko Pod kupolí), čeká nás tentokrát orientační běh skrze zatraceně podivnou vysokou trávu.

Velkou výhodou snímku je, že na nic nečeká a hned v prvních minutách pošle hrdiny do nezávidění hodné situace. Obyčejná pomoc bližnímu se vymkne kontrole, a přestože se slyší, nejsou schopni ze zeleného vězení uniknout. Je čím dál jasnější, že nejsou jediní, kdo zde uvízl a příliš neprospívá fakt, že fyzikální zákony jsou v tomto poli děsivě pokřivené…

Bližší seznámení s postavami vlastně ani není potřeba, protože jak bývá u Kinga také zvykem, jejich silné a slabé stránky se nám otevírají během jejich zoufalého boje. To je velké plus a zároveň příjemné zpestření ke všem podivnostem, které se uvnitř pole dějí. Nejvíce se samozřejmě diváci šprajcují na časové smyčce, která umožňuje hrát si s minulostí, přítomností i budoucností, mě osobně však filmy založené na těchto principech spíše přitahují.

Samozřejmě, jak stopáž plyne, stává se z obyčejného survivalu hororové drama, které nakonec zasáhne i do sci-fi žánru. To nejtajemnější (skála připomínající monolit z Kubrickovi Vesmírné odyssey) zůstane utajeno a ponechá se fantazii. Určitým vodítkem, které je hlavním motivem filmu, je ostatně jakési podobenství o další šanci, neboť láska hory přenáší. Mně to tak v pohodě stačilo.

Vincenzo Natali, od něhož jsem doposud viděl instantní klasiku Cube (Kostka, 1997), bizarnost Splice (2009) a rovněž minimalistické Haunter (Vražedná minulost, 2013), je schopný realizátor. Od střihu, přes herce, až k působivé hudbě, bez jediné zbytečné minuty navíc, to vše popírá televizní zázemí a posiluje zážitek.

Hodnocní7
Ve vysoké trávě je hravým filmem, příjemně mrazivým po celou stopáže. Dokazuje, že i na jednom travnatém poli můžete stvořit audiovizuálně atraktivní horor s hlubší myšlenkou. Určitě jedna z lepších kingovek.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 28 listopadu 2019 v 14:27

    Filmy podle románů Stephena Kinga mám docela rád a řada z nich patří mezi moje oblíbené, ovšem tento kousek mezi ně rozhodně patřit nebude. Mám rád hlavně starší Kingovu tvorbu (moc novějších knih jsem od něj popravdě nečetl, protože už na to jaksi nemám čas), takže bohužel nemůžu moc srovnávat, jak se tento film přiblížil své stejnojmenné předloze. Nicméně mi přišlo, že sám King i jeho synáček „Joe Hill“ zřejmě při psaní sami vykouřili trošku toho zeleného matroše a během toho se k nim připojil i režisér Natali a trio producentů. V následném opojení si plácli a za pár let až byli prachy, natočili tohle „veledílo“. Ostatně jak jsem se dozvěděl z internetu, marihuana se ve finále objevila i v samotné knize.

    Kingovu i Hillovu rozmanitou představivost dokážu ocenit v knihách, při kterých mám šanci dát průchod své představivosti, ovšem když to někdo převede na filmové plátno, občas se z toho vyklube (ne)pěkný průser. Tady to vyložená katastrofa nebyla, to v žádném případě, ale 101. minut trvající pobíhání ve vysoké trávě a množství časových smyček – které z toho spíš dělaly místy dost těžce stravitelný guláš – to tedy žádné velké vzrůšo nebylo. Podobně laděné filmy mi nevadí, ale nesmí obsahovat zbytečně moc nepříliš záživných pasáží a těch tady bylo až požehnaně. Přitom samotný úvod byl vcelku zdařilý. Mělo to potřebnou atmosféru i osobité kouzlo z „neznáma“, což jsem samozřejmě hltal plnými doušky. Jenže někde v polovině tomu začal docházet dech. Okořenili to sice trochou toho potřebného násilí a zoufalého boje o přežití i touhou dostat se z toho zeleného pekla ven, ale i tak to místy dost skřípalo.

    Co se vizuálu týče, tak tady jsem byl docela spokojený. Kamera byla slušná, střih taky nebyl nejhorší (občas sice až moc chaotický, ale to patřilo k věci). Co se hereckých výkonů týče, tak tady jsem byl taky jakžtakž spokojený, Patrick Wilson v záporné roli – to se zas tak často nevidí, zbytek podal průměrný (dobrý) výkon – což vlastně tak trochu potrhlo i celkovou průměrnost tohoto filmu. Alespoň ale vím, že až na mě bude někdo hulákat z kukuřice nebo vysoké trávy, tak se na něj mám vysrat a raději nechám „pomoc“ na druhých…50%

Nový komentář