Il legame (2020)


Český název: Kletba z jihu
Režie: Domenico Emanuele de Feudis
Rok výroby: 2020
Délka: 93 min
Země: Itálie
Alternativní název: The Binding

Hrají:
Mía Maestro … (Emma)
Giulia Patrignani … (Sofia)
Riccardo Scamarcio … (Francesco)
Mariella Lo Sardo … (Teresa)
Federica Rosellini … (Ada)
… a další

 

Emma společně s dcerou Sofii míří na jih Itálie, aby se zde seznámila s matkou svého přítele Francesca, kterého si hodlá zanedlouho vzít. Hned záhy se však ukáže, že jeho rodné místo není zrovna ideální pro svatbu, natož aby tu žili společně. Hned první noc totiž malou dcerku kousne tarantule a všichni se od té doby začnou chovat podivně. Jakoby něco tajili. Stav dcery se totiž začne zhoršovat a ona záhy pochopí, co ve zdejším kraji znamená být fascinována. Sofia byla uhranuta a stala se součástí zlověstné kletby, která tíží tuto rodinu již řadu let…

Fascinován ani uhranut jsem z toho filmu zrovna nebyl. Dle mého jeho tvůrci nedokázali naplno využít potenciál zajímavého příběhu, který sice nebyl dvakrát originální, ale od Italů jsem určitě čekal mnohem záživnější podívanou. Bari je docela pěkná lokace a tak je škoda, že se vše točilo jen okolo starého domu, který moc atraktivní interiér nenabídl, jeskyně a podivných stromů. Navíc se spousta zajímavých věcí děla v přítmí a za přítomnosti zběsilé kamery a střihu.

Přitom začátek a podivný rituál (vymýtání) příjemně navnadil. Jenomže v záplavě zbytečně zdlouhavých dialogů se divák ve skutečnosti dočká jen několika zajímavých atmosférických scén a několika laciných lekaček. Bledé černovlasé ženské už dneska moc lidí nevyděsí a mou pozornost spíše zaujala docela atraktivní argentinská herečka Mía Maestro (Emma) než zlo představující Ada. Občas jsem si dokonce říkal, jestli tvůrci nezapomněli, že točí horor. Naštěstí se nakonec přece jenom dočkáme i několika povedených scén a samotný závěr taky nebyl špatný.

Hodnocení5
Kletba z jihu tak stojí někde na rozhraní průměru a podprůměru. Určitě z ní nebude film roku, ale ani jeho nejhorší kousek. Nebyla to vyloženě špatná podívaná, ale viděl jsem už i lepší kousky na obdobné téma. Sympatické herecké výkony matky s dcerou však v mém případě převážili pomyslné misky vah k vyššímu ohodnocení.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář