Identity (2003)


Režie: James Mangold
Rok výroby: 2003
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
John Cusack … (Ed)
Ray Liotta … (Rhodes)
Amanda Peet … (Paris)
John Hawkes … (Larry)
Alfred Molina … (Dr. Malick)
Clea DuVall … (Ginny)
John C. McGinley … (George York)
…a další

 

To, co zprvu vypadá jako náhoda, se začne vyjevovat jako osud. Deset lidí se náhodně za jistých okolností sejdou v motelu při deštivém počasí. Vše vypadá nevině, dokud nezačnou jeden po druhém umírat.

Ed je řidič limuzíny, který převáží namyšlenou televizní hvězdu 80. let Caroline. Ginny a Lou jsou novomanželé, kteří se právě teď nachází v krizi. Rhodes je policista, přepravující vraha. Paris je prostitutka, které se porouchalo auto a rodina Yorkova, jejíž matku srazilo auto. Larry je nervozní majitel hotelu, který skrývá tajemství. Toto jsou zcela obyčejní lidé, kteří zanedlouho začnou umírat. A velice záhadně. Nejprve to vypadá na práci vraha, kterého přepravoval policista, ten ale utekl, tak kdo to může být? Může to být jenom jeden z nich.

Film má opravdu skvělý scénář napsaný Michaelem Cooneym ve kterém není nouze o překvapení a hustou atmosféru. Řídil se opět o vraždách v motelu, takových námětů tady sice bylo hodně (Motel smrti atd.), ale tento je podle mého usouzení jeden z nejlepších, co jsem kdy viděl.

Velké plus přidávají filmu herci. Uvidíme skvělého Johna Cusacka (Pokoj 1408), Raye Liottu (Před svatbou ne, Hazard), Amandu Peet (Můj soused zabiják 1, 2) a v jedné z vedlejších rolí také Alfreda Monilu. Dalším velkým plusem filmu je perfektně propracovaný konec, který zakončil toto dílo originálně. Zde se také bavíme o psychologii, tudiž film není zrovna pro malé děti. Já sám jsem film moc nepochopil.

A abych zakončil sérii plusů, přidává se i dramatická hudba, skvělé efekty, úžasná zápletka, děsivé zvraty, originalita a skvělé výkony všech, včetně Johna Cusacka. Zde přistupují na řadu zápory – nelogické projevy herců a ošuntělý příběh – čili nic nového pod sluncem. Také jsem málem zapomněl na režiséra filmu – Jamese Mangolda, který je znám především ze snímků Narušení a 3:10 Vlak do Yumy.

 

Hodnocení8
Identita má spoustu kladů, což potěší každého filmového fanouška. I přesto, že je film opět další vyvražďovačkou v motelech, tvůrci tomu dali štávu, napětí a perfektní zápletku. A to je dost, což odpovídá výsledku filmu. Takže moje hodnocení je tedy...
80%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. horrormaximum 10 listopadu 2012 v 20:24

  Patří to k těm filmům, u kterých víte, že když bude pokračovat v tajemnu, svalí se to do béčkového úrovně. Ovšem, když je tam vleze jakési absurdní (či smysluplné, ale drtící příběh…jako ve filmu Hra) vysvětlení všeho kolem, divák pochopí, že tam nic jiného nepasuje.
  P.S.: I zde se setkávám s jistou formou determinismu…

 2. Solo 9 března 2010 v 06:34

  Průměrný psychologický thriller/horor, který sice nestojí na žádném
  originálním scénáři, ale za to je v něm možnost vidět celou škálu
  známých tváří. Místy se Mangoldovi podařilo navodit perfektní atmosféru,
  kterou ovšem záhy znevážil jen dalším zbytečným natahováním děje. Pokud
  se totiž ve filmu neodehrávaly vraždy, ale jenom se kecalo, tak jsem se
  docela dost nudil. Závěrečný konec mě moc nepřekvapil, protože něco
  podobného už bylo k vidění jinde.

 3. Solo 3 ledna 2009 v 14:14

   Dalo se na to dívat, ale že by se mi moc líbilo se říct nedá. Když si vezmu pointu filmu – tak nic moc nového. 60%.

  Film má opravdu skvělý scénář napsaný Michaelem Cooneym—–nelogické projevy herců,ošuntělý příběh – čili nic nového pod sluncem -děsivé zvraty, originalita a skvělé výkony ((( tohle mi nejde moc dohromady))) Soldiere chtělo by si to pořádně rozmyslet a teprve pak napsat. V recenzích se zlepšuješ, ale není to otom napsat něco za 20.minut, aby jsi byl první. Já dělám ve svých reckách taky pravopisné chyby, ale tohle je o něčem jiném.

 4. Eraserhead 14 prosince 2008 v 19:12

   Pro mě byl film opravdu milým překvapením. A po jeho zkouknutí jsem byl překvapen ještě více jak to, že jsem o tom filmu vůbec nikde nic neslyšel ani nečetl, protože tohle fakt co se týče hororu byla a je po dlouhé době prostě paráda. Jo, možná je to další hotelovský vyvražďovák, ale na rozdíl o jiných pdoobných filmů, co jsem viděl, tady to vraždění má alespoň nějaký “realný” a zajímavý základ, důvod a vyústění. No a taky mám rád Amandu Peet, tak jsem možná trochu zaujatej he, he

Nový komentář