I Spit on Your Grave (2010)


Režie: Steven R. Monroe
Rok výroby: 2010
Délka: 107 min
Země: USA

Hrají:
Sarah Butler … (Jennifer Hills)
Andrew Howard … (šerif Don Storch)
Jeff Branson … (Johnny)
Daniel Franzese … (Stanley)
Rodney Eastman … (Andy)
Chad Lindberg … (Matthew)
… a další

 

Spisovatelka Jennifer Hillsová přijíždí z velkoměsta na venkov, aby zde našla klid k napsání své nové knihy. Zprvu se zdá být všechno v nejlepším pořádku. Poklidné prostředí se jí zdá být hotovým rájem a inspirace přichází sama od sebe. Vše se však změní příchodem čtveřice místních mladíků, kteří se přišli pobavit na její účet. Nejprve jí jen slovně a fyzicky ponižují, ale když jí chtějí znásilnit, dívka sebere poslední síly a pokusí se utéct. Bohužel padne přímo do rukou místnímu šerifovi, který není rovněž žádným svatouškem. Pětice mužů jí následně postupně znásilní a podrobí jí bolestivému týrání. Z posledních sil se Jennifer rozhodne skoncovat s tímto utrpením a skočí z mostu do řeky. Násilníci měli stejně v plánu jí zabít a tak jim to jenom ulehčila. Jak se však šeredně mýlili! Dívka přežila a nějaký čas se ukrývala v lese, aby se vyléčila z ran a nabrala zpátky své sebevědomí. Poháněla jí v tom touha po krvavé odplatě a nyní nadešel čas pomsty. Všichni kdo jí ublížili nyní pocítí hněv rozzuřené ženy, která nenajde klid, dokud neoplatí všechny rány a ponížení jenž jí způsobili.

Po dvaatřiceti letech se konečně někdo rozhoupal a natočil remake ke kontroverznímu filmu režiséra Zarchiho, který byl svého času zakázán v několika zemích díky svému brutálnímu obsahu. Přestože se nemělo v žádném případě jednat o horor, tak je tento film dodnes za něj označován a stal se svým způsobem “kultovní záležitostí” tohoto žánru. V roce 2010 se rozhodl Steven Monroe a vyšel se svou kůží na trh. Přestože kostra příběhu zůstala zachována, rozhodl se vydat poněkud odlišnou cestou a pro diváky přichystal několik zajímavých novinek. Nový I Spit on Your Grave však neztratil nic z půvabu svého předchůdce a i zde se dočkáme brutálních a šokujících momentů (scén) – tedy prvků na něž se všichni těšili nejvíc. Tentokrát však již v mnohem profesionálnějším a modernějším hábitu. Byl jsem opravdu zvědavý, jak se s tím tenhle chlapík popere a rozhodně mě velice mile překvapil. S klidným srdcem označím tento filmový počin za jeden z nejlepších remaků, jaký jsem kdy viděl. A to i díky přesvědčivým hereckým výkonům, které byli na velice slušné úrovni.

Nevím, asi jsem “úchyl”, ale mě podobné filmy prostě líbí a nedám na ně dopustit. Opět zde máme šanci sledovat poněkud vlažnější začátek, který nás postupně seznámí se všemi hlavními postavami. Nějaké velké kreace a rozvíjení jednotlivých charakteristik však nečekejte, protože jedinou větší změnou projde sama hlavní hrdinka, ale to vám nemusím snad říkat (pokud jste viděli originál). Moderní doba si žádá i modernější prostředky, a tak zde nesmí chybět mobil, notebook či pepřový sprej. Dokonce se zde dočkáme i hudebního doprovodu, což bylo také obrovské plus k navození správné atmosféry. V momentě kdy do domu stoupí banda zvrhlíků začíná ta správná zábava. Nic pro slabé slečinky, které nemají rádi násilí a ponižování. Těm radím pustit si nějakou pohádku nebo komedii, které vás uspokojí mnohem více.

Počáteční šikanování pohledné Sarah Butler bylo typickým příkladem mužské dominantnosti  v těchto případech. V přesile je přece každý hrdina a když zde stojí čtyři (potažmo) tři chlapi proti jedné křehké dívce jde to mnohem snáze. Jejich sexistické narážky a následně i  ponižování nabírá pomalu obrátek a líbila se mi nebojácnost scénáře. Když se k nim navíc přidá i sám šerif započne hotové “peklo”, které asi nejvíc odsoudí ženská část diváků. Přiznám se však, že postupné znásilňování mě moc nebavilo, bylo to divně sestříhané a oproti již několikrát zmiňovanému originálu takový slabší odvárek. Asi nejlepší na tom byly samotné hlášky, z nichž některé byly opravdu hodně peprné a nezapomenutelné.

Po každém špatném činu přichází samozřejmě i potrestání a tato závěrečná pasáž je opravdovou lahůdkou. Jennifer si pro naší pětici připravila několik velice zajímavých způsobů popravy a satisfakce a já se do ní doslova zamiloval. Právě v těchto chvílích jsem zažíval hotovou euforii. Brutalita a nekompromisnost jejich činů patří k tomu nejlepšímu co je zde možné shlédnout. Škoda že kastrace byla o dost slabší, než kdysi. Na tuto scénu jsem se těšil asi nejvíc. Ale tak vynahradila mi to scéna s řitním uspokojením ke konci filmu. Celkově šla však surovost některých momentů úplně stranou, ale jak jsem již poznamenal Monroe se nechtěl jen opičit a jeho snahu musím náležitě ocenit.

Nový I Spit on Your Grave však neztratil nic z půvabu svého předchůdce a i zde se dočkáme brutálních a šokujících momentů (scén) – tedy prvků na něž se všichni těšili nejvíc. Tentokrát však již v mnohem profesionálnějším a modernějším hábitu. Byl jsem opravdu zvědavý, jak se s tím tenhle chlapík popere a rozhodně mě velice mile překvapil.

Hodnocení8
S klidným srdcem označím tento filmový počin za jeden z nejlepších remaků, jaký jsem kdy viděl. Dám naprosto stejné hodnocení jako originálu, protože oba filmy na mě ve finální fázi udělali naprosto stejný dojem!
80%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:35

    Originál je surový, atmosferově slabší a bez temnějšího tónu, nebo ruchu. Remake všechny tyhle prvky obsahuje a i kdyby je neměl i tak by diváka psychicky zdrtil. Monroeův I SPIT ON YOUR GRAVE je plnokrevný nikým nešetřící exploitation, který kdybych viděl na nejmenší možné obrazovce v černobílém formátu i tak mě ohromí. Drastický, brutální na pohled bolestivý zážitek s výborně vybudovanou atmosférou, propracovaným vývojem psychického podvědomí – všechny kruté scény jsou pro nás bolestivé (vcítíme se do hlavní postavy) a v závěru nám spadne kámen ze srdce. Ale špatný psychický stav nás dlouho neopustí.

  2. Simona16 14 srpna 2013 v 18:05

    Abych pravdu řekla, tenhle film mě dostal 🙂 Jak autor v recenzi píše: "Nic pro slabé slečinky, které nemají rádi násilí a ponižování.", tak s tím nesouhlasím úplně na 100%. Taky jsem asi "slabá slečinka", protože dívat se na to, jak někdo uráží, mlátí a pak znásilňuje dívku mi vůbec není příjemné, ale přesně z tohoto důvodu jsem si velice užívala druhou část filmu 🙂

    Je pravda, že jsem ani nevěděla, že tohle je remake, zjistila jsem to až tady a teď, ale myslím, že teď už nemá vcelku smysl si pouštět i první verzi 🙂 Ale mé hodnocení tohoto filmu je tak 90%, vážně dobrý nápad.

Nový komentář