I Know What You Did Last Summer (1997)


Český název: Tajemství loňského léta / Vím, co jsi udělala minulé léto
Režie: Jim Gillespie
Rok výroby: 1997
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
Jennifer Love Hewitt … (Julie James)
Sarah Michelle Gellar … (Helen Shivers)
Ryan Phillippe … (Barry William Cox)
Freddie Prinze Jr. … (Ray Bronson)
Bridgette Wilson … (Elsa Shivers)
Anne Heche … (Melissa ‘Missy’ Egan)
…a další

 

4. července se v malém přímořském městečku v Severní Karolíně koná maturitní večírek, kde se studenti loučí ze střední školou. Helen se stala královnou krásy toho maturitního ročníku. Se svými přáteli se rozhodne oslavovat na pláži své vítězství, daleko od ostatních průměrných studentů a nudné akce. Se svým přítelem Barrym, kamarády Julií a Rayem si užívají alkoholické radovánky a vypráví si strašidelné příběhy. Při cestě domů se ovšem nesoustředí na cestu a autem srazí muže v rybářském plášti. Vystrašená mládež se rozhodne zbavit těla a tak dorazí k molu, kde chtějí mrtvolu shodit do moře. Tady, ale zjistí, že muž žije. Ze strachu přesto dokonají své dílo a tělo klesá do mořských hlubin. Slíbí si, že nic neprozradí a tímto je celá dnešní příhoda, pro ně uzavřenou kapitolou. Jenže…

Přesně po roce se Julie vrací z vysoké do rodného města a na celou situaci už skoro zapomněla. Jaké je, ale její překvapení, když obdrží psaní (dopis) a v něm stojí jen jediná věta: ,,Vím, co jsi udělala minulé léto‘‘. Vystrašená Julie kontaktuje zbylé kamarády. Zezačátku jí nikdo nevěří, ale když se městečkem začne potloukat vrah v rybářském plášti s hákem v ruce a začnou umírat lidé, je čtveřici jasné, že hlavním cílem je pomsta a hlavně, že oni jsou vrahovým cílem. Začne tak boj o přežití, postupné umírání a závěrečné rozuzlení tohoto příběhu.

Jedná se klasický slasher – s oblíbeným podtitulem ,,teenagerská vyvražďovačka‘‘, kterou odstartoval film Halloween, Pátek 13 nebo nejznámější film 90. let Vřískot. Tento film byl vlastně novodobým průkopníkem tohoto žánru a dodnes bylo natočeno bezpočet filmů na velice podobné téma. I tento snímek se snažil vytěžit za svého o rok staršího bratříčka co nejvíc. Jenže mezi těmito dvěmi filmy je velký rozdíl. I když scénář napsal ten samý scénárista jako Vřískot – Kevin Williams, je jasné, že celé své srdce a um vložil právě do toho filmu. Tajemství loňského léta je slabším odvarem, a to skoro ve všech směrech.

Hlavním milníkem je právě zobrazení postavy zabijáka. Zatímco Freddy, Jason, Michael či vrah z Vřískotu se stali legendami – postava rybáře a jeho háku upadla v zapomnění hned po skončení třídílné ságy. Kdo si dnes vzpomene na nějakou pořádnou jeho akci nebo hlášku?

Režisér Gillespie natočil před Tajemstvím dva průměrné filmy a tímto filmem vlastně nastartoval svou kariéru. Následovali D-Tox a Venom. Oba tyto snímky se dostaly do podvědomí diváků asi na stejné úrovni jako tento. Jedno se musí ale režisérovi nechat, a to, že právě první díl je nejúspěšnější z celé série. Hlavním lákadlem bylo herecké obsazení. Skupina mladých herců a hereček, kteří velmi úspěšně rozjížděli svou kariéru, byl určitě tím největším lákadlem. Dnes je každý z nich uznávaným profesionálem v herecké branži a i tomuto filmu můžou za to děkovat.

Sarah Michelle Gellar: netřeba představovat tuto ikonu seriálu Buffy. Nejvíc jí proslavil hlavně tento seriál po jehož skončení se jí filmové nabídky jen hrnou. Zahrála si ve skvělých filmem The Grudge, Cruel Intentions, The Return. Jejím manželem je právě Freddie Prinze Jr., který hraje především v romantických komediích typu Taková normální holka. Zahrál si i ve druhém díle.

Vlastně hlavní hrdinkou tohoto filmu je Jennifer Love Hewitt, kterou proslavil hlavně její strašný jekot a řev, který mi trhal ušní bubínky. Přesto ale musím uznat, že její kostýmky a oblečení se mi na ní líbily nejvíc. Vidět jste ji mohli v Trojan War, Can’t Hardly Wait, If Only a v novince Tropic Thunder.

Ryan Phillipe: jeho postava byla pro mě osobně jedním z nejlepších pozitiv tohoto filmu. Proslavil se rolemi ve filmech Krvavý příliv a Bílá smršť. Nejvíc ale jeho sňatek s blonďatou Reese Witherspoon, s níž se seznámil při natáčení Cruel Intentions.

Hodnocení6
Jedná se o průměrný slasher, jehož hlavním lákadlem jsou mladí a krásní herci na úkor dějové kvality. Nezapomenutelný je asi jedině jekot Julie a chci říct, že další dvě pokračování jsou už jen marné pokusy oživit něco, co už nejde! Za mě 60%.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

18 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. JasonVoorhes 30 července 2010 v 07:42

  Tajemství Loňského léta je dost dobrý film, a byl to zároveň jeden z prvních hororů, který jsem viděl, a bylo mi něco kolem 7 let.  Tenkrát to dávali po desáté a já jsem si dal nočku, pustil si film a pořád sem čuměl s otevřenou hubou.  Tak jako scéna kdy ten Max dělá něco v tý Rybárně, najednou mu bradou projede hák a proletí celým stolem, ta mě strašila 3 roky.  Mno dnes se tomu celkem i zasměju, ale tím neříkám, že je to špatný film. U mě je to tedy spíše takové Hororové Drama a celkem vyjímečné.70%.

 2. Eraserhead 15 května 2010 v 16:40

  Devadesátá léta byly na dobré až výborné horory skoupé, takže se asi ani není proč divit, že tenhle film docela uspěl (natolik, že se stal oblíbeným terčem mnoha parodií). On zase ten film špatně nezačíná, jeho problémem je, že každou minutou, kterou se blíží svému konci je slabší, horší a otřesnější. Dobře rozjetý příběh by ustál i ty tragicky sterilně přecharakterizované postavy a herecké výkony jejích představitelů i občasnou nelogičnost (např. mi zcela unikl byť jeden jediný důvod či alespoň náznak, proč “rybář” zabil první oběť), už ale neustojí plytkou pointu a naprosto a zcela tragický, hloupý a trapný závěr, to mi takřka zkazilo dojem z celého filmu. Ano, Jennifer je hezká (od krku dolů) a Sarah Michelle je výborná herečka (jenže ještě ne v tomhle filmu), ale pokud budu chtít koukat na hezké ženské, pustím si třeba porno, od hororu očekávám trochu dost více, než jen hezké herecké představitelky. Naopak za naprosto výborný považuji výstup a podání své role Anne Heche, to je asi nejsvětlejší bod celého filmu. 

 3. DonMartinez 23 prosince 2008 v 00:24

   Když jsem na to koukal poprvé, předpověděl jsem dopředu každou scénu. Jasně – jaký to div u tak šablonovitého slasheru? Pořád je to ale z hlediska technického celkem povedený snímek a věřím, že nejeden neznalý teenager se u něj klepal strachy. Koukám, že už jsem si na hodnocení klikl dříve… ale jestli to bylo 50 nebo 60%…? Přesně mezi tolika procenty bych se asi rozhodoval, kdybych recenzi psal

 4. Solo 29 září 2008 v 17:35

   ono je důležité to slovíčko nebo – protože např. u Michaela si taky nepamatuju žádnou hlášku, zato Freddy byl na hlášky machr. Co se týká Vřískotu samotného – podívej se na úspěšnost u amerických diváků. Promě osobně tenhle film mezi legendy patří. Pokud tě to slovo urazilo, nebo s ním nesouhlasíš tvoje věc. Je to stejné jako, že tvrdím o Uwe Bollovi že je sračkař a ty s tím nesouhlasíš – taky je to tvůj názor

Nový komentář