I Am Legend (2007)


Český název: Já, legenda
Režie: Francis Lawrence
Rok výroby: 2007
Délka: 101 min
Země: USA

Hrají:
Will Smith … (Robert Neville)
Alice Braga … (Anna)
Charlie Tahan … (Ethan)
Salli Richardson … (Zoe)
Willow Smith … (Marley)
Darrell Foster … (Mike)
April Grace … (TV Personality)
…a další

 

Will Smith býval zárukou úspěchu letních trháků, mezi které jistě patří Den Nezávislosti nebo Muži v černém. Jeho filmy se vždy vezly na vlně nespoutané akce a jízlivého humoru. První zklamání pro mne přišlo s filmem Já Robot, kde se ani díky obrovskému rozpočtu a bombastickým trikům nepodařilo diváka vtáhnout do děje. Dnešní dílo má opět v názvu slovo Já a tak se mu trošku podíváme na zoubek.

Robert Neville je vědec, špičkový vědec, který, jak se zdá je jediný imuní vůči neznámé pandemii, která promněnila veškeré obyvatelstvo planety v krvežíznivá monstra, vycházející po západu slunce a hledající svoji kořist. Robert (v podání Willa Smithe) se den co den potlouká po New Yorku a kromě opatřování potravy (úvodní scéna, kdy loví srny po liduprázdném městě pomocí nadupaného mustanga a brokovnice je úchvatná) a hledání někoho, kdo by přežil tu hroznou epidemii, dělá ještě u sebe doma pokusy na krysách, aby zjistil, proč je vlastně sám nenakažen a jestli jde z jeho krve udělat protilátku. Jeho dny jsou jeden jako druhý, dokud nepotřebuje protilátku vyzkoušet na nakaženém člověku nebo co z něj vlastně zbylo. Jednoho si uloví, dřív to bývala dívka, jenže tím nejspíš namíchne její zmutované přátele a ti se začnou velice snažit mu ten samotářský život znepříjemnit. Zvítězí člověk nad mutací, nebo nemá šanci jedinec proti tisícinásobné přesile??

Téma filmu je již tisíckrát použito někde jinde, proto by nás měl uchvátit provedením, nebo scénářem. Scénář ve filmu, kde se většinu času pohybuje jediný člověk a na koho může promluvit je jen jeho pes, nebo figuríny v obchodě, těžko film někam posune, proto by nás mělo uchvátit provedení. Je pravda, že New York, po kterém se prohání divoká zvířata, vás zpočátku bude velice bavit, ale po půl hodině se začnete nudit, protože stále nepřichází nějaké to ale nebo dech beroucí překvapení. Mutanti, nebo jak budeme říkat současným obyvatelům města v podobě vybělených a na světlo alergických bezmozků, nás taky nemohou vyděsit a proto po chvíli sledování tohoto díla přichází více méně zklamání a nastupuje nuda.

 

Hodnocení7
Je to škoda, protože začátek působil velice dobře a i věčný hlásič Will Smith se zde dokázal promněnit v člověka, který bolestně prožívá ztrátu svých blízkých a vlastně celý film táhne jen sám se sebou. bohužel nedostatek napětí a překvapení usazuje tento film hned vedle staršího díla, které má v názvu slovo Já. Proto doufám, že se Will pokusí natočit film, ve kterém se budeme bavit hlavně MY.
70%

Sdílejte článek

26 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Solo 9 ledna 2018 v 15:30

  Postapokalyptická lahůdka, nebo jen další polo-zombie brak?
  Tenhle film má skvělý začátek, kdy se Will prohání ve svém bouráku opuštěným New Yorkem a 
  pronásleduje divokou zvěř ( tahle scéna mě naprosto dostala).
  Atmosféra v tu dobu měla neobyčejně zajímavé grády, protože divák pořád s napětím očekává,
  co že ten záhadný virus udělal se všemi obyvateli…Když to na nás tvůrci vybalí,
  tak jsem si musel zakrýt údivem ústa, stejně jako pornoherečka,
  když na ní vytáhne své nádobíčko její černošský kolega.
  Digitální zombíci vypadali k smíchu a já dostal chuť to okamžitě vypnout.
  Neudělal jsem to a ani toho moc nelituju, protože i v dalším průběhu filmu dokázal film držet stanovenou
  laťku napětí, akce, smutku a občas i humoru. Jenže čím víc se začal film blížit ke svému konci, tím mě začal bavit
  míň a míň. 7/10

 2. Profilový obrázek
  Jupi691 16 března 2009 v 17:43

  tak ako pri filme Hory maju oci 2,ani pri tomto filme nemozem suhlasit s renenzujucim,samozrejme opät Sharkom….ani tento ani vyssie spominany fi,m sa mu nepacil,co ja uprimne vobec nechapem….Film Ja,Legenda je jeden super film,ktory ma po dlhom case zaujal,krasne sceny,vyborna rezia,vyborny herecky vykon Willa Smitha,davka emocii,no neviem,co viac by sme si mohli este v tomto filme priat….a vsetko velmi doveryhodne,este aj tie monstra som zbastil…..u mna jednoznacne 100%

 3. Profilový obrázek
  Schiza 18 února 2008 v 21:43

  Dle mého názoru se film povedl tak ze tří čtvrtin..Poslední třetina bohužel ztroskotala na předvídatelném scénáři. Pokuď by režisér nechal samotného hrdinu vklidu “dožít” a necpal nám do očí tu určitou naději na záchranu lidstva, udělal by mnohem líp. Každopádně se mi ve filmu opravdu líbil Will Smith a celková atmosféra liduprázdného města. Je pravda, že monstra – upíři se opravdu moc nepovedly, ale na druhou stranu tenhle nedostatek vyvážilo celkové ozvučení, z kterého opravdu mrazí v zádech. Je škoda, že tvůrci nebyli schopni využít celkový potenciál filmu, takže se přikláním k hodnocení 70%.

Nový komentář