Hunger, The (1983)


Český název: Hlad
Režie: Tony Scott
Rok výroby: 1983
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
Catherine Deneuve … (Miriam)
Davis Bowie … (John)
Susan Sarandon … (Sarah)
Cliff De Young … (Tom)
Beth Ehlers … (Alice)
…a další

 

Když se v popisku nějakého filmu objeví upíři, okamžitě si představujeme drsný a krvavý horor, kde se bude banda lidí bránit brutálním krvesajům za pomoci česneku či stříbrných kulek. Tony Scott jde ale na věc jinak. Píše se rok 1983 a upíři jsou kultivovaní spoluobčané, kteří se velmi milují, zbožňují vážnou hudbu a i když se film jmenuje „Hlad“, nemění se v noci v divochy, kteří vyrážejí do ulic lovit. Vlastně o upírech tady nepadne jediné slovo.

Říci něco o ději není jednoduché, protože celý snímek lze popsat dvěmi třemi větami. Mluví se tu o dlouhověkosti, věčném životě, strachu ze stárnutí. Hlavní postavou je Miriam, věčně krásná madam, jejíž úctyhodná sbírka ceností prozrazuje její stáří. Manžel John je jejím pravým opakem, poněvadž stárne neobvykle rychle a tak hledá pomoc u doktorky Sáry, která načež do rodiny vstoupí více než by si přála. Jak to všechno dává smysl?

Abych řekl pravdu – nedává. Vadí to? Příliš ne. Tony Scott totiž zůstává u náznaků. Netušíme, co jsou hlavní hrdinové zač, neznáme příčiny mnohým událostí, nemáme ponětí o síle, kterou postavy disponují, co potřebují. Prostě jen sledujeme několik všedních dní ve společnosti několika nevšedních osobností. A kde že je vlastně ten horor? Postavy jsou nevypočitatelné (jako ostatně celý příběh) a dusivá atmosféra nervozity je prolezlá celým snímkem.

Snímkem, který se tváří spíše jako umění. Nádherné obrazové kompozice, na jejichž pozadí hraje operní hudba, záclony jemně poletující ve větru, žádný rychlý střih, prostě poezie. Tedy poezie – pro někoho i perfektně natočená nuda, protože tempo je vyloženě šnečí a příběh se téměř nikam neposouvá. Hlad je nesmírně zajímavým projektem, to ano, ale jestli si to – vzhledem k obsahové chudosti – někdy pustím podruhé, o tom pochybuji.

Je to prostě nedovařené drama, které ale jen tak někde neuvidíte. Řemeslně mu není co vytknout, ale vyjma skvěle zvládnutých technických kategorií nemá příliš co nabídnout. Doba vzniku samozřejmě autorům dovolila i nějaké to erotično, takže dodejme, že obě hlavní hrdinky se svléknou, ale kdo by čekal skvělou lesbickou show, bude zklamán. Není to obyčejný sex, ale umění – vzrušovat se u toho příliš nedá.

Hodnocení6
Hlad je velmi rozporuplný film, který ve mně zanechal pocit originality a jedinečnosti, na pozadí lehce zapomenutelného příběhu. Dojmy převládají kladné, ale teď si jdu raději pustit Bladea, abych moc nevyměkl.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 19 září 2011 v 20:31

  Tak já si z tohoto filmu odnáším hodně
  rozporuplné pocity. Nevím jestli je to tím, že na mě momentálně leze nějaká
  nemoc, ale několikrát jsem u něj málem usnul. Film má místy hodně vlažné tempo,
  jednotlivé dialogy a přemíra „sladkých keců-potažmo scén“ na mě moc velký dojem
  neudělalo. Za největší zpestření považuji těch několik „ehm drastických scén s opicemi“.
  Herecké výkony trojice Bowie, Deneuve, Sarandon jsou vzhledem k průměrnému
  scénáři na slušné úrovni.
   

Nový komentář