Humanoids from the Deep (1980)


Český název: Děs přichází z hlubin
Režie: Barbara Peters
Rok výroby: 1980
Délka: 80 min
Země: USA

Hrají:
Doug McClure … Jim Hill
Ann Turkel … Dr. Susan Drake
Vic Morrow … Hank Slattery
Cindy Weintraub … Carol Hill
Anthony Pena … (Johnny Eagle)
Denise Galik-Furey … (Linda Beale)
Lynn Theel … (Peggy Larson)
…a další

 

Děs přichází, ale jaký? Klasický, po kterém vám bude běhat mráz po zádech nebo úplně opačný, tj. děs jakožto propadák? Název sedí přesně, a to částečně na každou z možností.

Místem dění je malé rybářské městečko. Má i bez toho, co se na něj chystá, dost svých problémů, jimiž jsou vztahy jeho obyvatel. Jednoho krásného rána jsou roztrhaní všichni psi, několik lidí se ztratí a je tu další problém. Za jeho původce jsou hlavním hrdinou Jimem a doktorkou Susan označeni mořští mutanti, kteří vznikli údajně jako doposud netušený vedlejší efekt při biologických pokusech. Při těch se manipulovalo s růstovými hormony ryb a žab a výsledkem jsou mutanti, kteří se neustále vyvíjejí do pokročilejších forem života. Tou poslední je člověk. Takže nyní přichází na páření s ženami nadržená armáda zelených mutantů. Ve městě probíhá nějaký festival a nikdo o ničem neví. Jen Jim a Susan, kteří se dostali až do mutantího hnízda a spěchají ostatní varovat, zatímco Jimova rodina je ponechána osudu doma.

Hned na samém začátku jsem měl z filmu dobrý pocit. Pohled skrze něco, co se prodírá mořskými rostlinami a hned potom mimořádně dramatický hudební motiv mě s dalším záběrem na pochmurné pobřeží a depresivním doprovodem utvrdil v tom, že se budu bát. Poté jsem samozřejmě přežil takovou tu klasickou idylku, která má s hrůzou kontrastovat. A už je tu první oběť, po níž sahají neznámé pazoury a je jasné, že jde o děs působený příšerami.

Snímek ve mně zanechal smíšené dojmy. Klasicky se v něm střídají pasáže víceméně nudné, jako třeba zbytečné dialogy, s pasážemi zajímavými, jež byly ale mnohdy příliš zdramatizovány hudbou, která mi k nim moc neseděla. A tam, kde by mohla umocnit hrůzu z probíhajících zvěrstev nebo chcete-li, zmírnit parodičnost situace (když humanoid nahání po kolotoči svoji oběť), naopak chyběla. Skladatele Jamese Hornera jsem si již kdysi oblíbil. Netvrdím, že hudba k tomuto filmu se mu nepovedla. Naopak. Sama o sobě je zajímavá (místy vás dokonce odkáže na Hornerova pozdější díla, nejpoznatelnější je asi motiv, jehož variace je charakteristická pro Commando) a určitě bych po soundtracku sáhl, ale mohla z filmu udělat lepší nápor na nervy. I tak ale vytvořil uspokojivou atmosféru, do objevení monster tísnivou, z níž mě místy lehce (ale opravdu jen lehce, za což nemůže Horner, ale obrazový materiál) zamrazilo. Pokud jde o napětí, nějaké tu je, ale už je asi zbytečné dodávat, že se dalo vyhnat ještě výš.

Humanoidi se v plné kráse objevují relativně brzy. Po počátečních záběrech to sice vypadá, že půjde o hrůzu z klasického tajemna, které se možná částečně ukáže na konci, nic takového se však nekoná. I když se podobné skrývání může jevit jako přežitek, případ „Děsu“ je jedním z těch, kterému by to možná neuškodilo. Dokud jsem neviděl žabí muže, měl jsem i trochu strach. Ono je těžké udělat monstra tak, aby děsila. Ta z „Děsu“ jsou docela vymakaná, chvílemi i přesvědčivá. Ale když jsou pak pomalá, že se jim dá utéct, nechápu, že se od nich lidi nechali chytat a trhat (jestli to nedělali schválně kvůli rozesmátí diváka).

Ano, trhat, čímž jsem se dotkl další skutečnosti. Kdo má rád krev, určitě si na své přijde, bude-li respektovat dobu vzniku. Nejen červeně zbarvené vody, ale i pěkných cákanců hezky na suchu, protože žabáci vylezou z vody. A to nejen na sex, od kterého nečekejte víc než prsa a křik.

Co mě zaráželo, byly mnohé nelogičnosti. Například, že humanoid zkouší vlézt do domu napřed tak, že zkusí rozbít sklo a dovnitř sáhne po klice, ale teprve když je od toho odrazen, proskočí oknem, jímž předtím neprošel rovnou, přestože uvnitř viděl kořist (i to možná měla být parodie, ale pak jsem ji nepochopil). Hodně nevyvážený je závěr, z něhož není patrné, kdo vyhrál a jestli monstra žijí, čemuž nasazuje korunu úplně zbytečný porod ve stylu klubání vetřelce, působící na mě, jako by k filmu vůbec nepatřil.

 

Hodnocení4
Klasický průměrný snímek o obojživelných nestvůrách s pohřbenou ambicí stát se dobrým. Lze brát jako horor, ale i jako legraci. Záleží na věku a gustu divákovu. Nesmí se o tom moc přemýšlet, lze to jen vzít, nebo nechat být.
40%

Sdílejte článek

 1. Solo 23 února 2015 v 17:46

  Ač mnozí tento film nemusí, mě se toto klasické osmdesátkové béčko plné laciných efektů líbilo. Prsty v něm měl jak jinak Roger Corman, který měl prsty v produkci a tak mi bylo už dopředu jasné, že tohle budu muset brát dost s rezervou a nemýlil jsem se. Hlavní doménou jsou zde zelení mutanti (tedy hlavně jejich srandovní kostýmy), nahá děvčata, druhořadé efekty a černý humor. Tvůrcům se vše podařilo namixovat takovým způsobem, že jsem se u toho bavil po celou dobu trvání filmu a vůbec mi v tom nepřekážela nízká úroveň veškerých aspektů. Ba spíše naopak. No vážně nevím, jestli z hlubin přišel zrovna „DĚS“, ale zábava určitě. Tvůrci se sice snažili, aby vše vypadalo co možná nejakčněji, ale místy se jim to moc nedařilo. Úvod navnadí hudebním doprovodem, který nás doprovází společně s kamerou a záběry na podvodní život ala JAWS, ale žraloka se tu přátelé nedočkáme. Místo toho se na scéně objeví zelení „gumáci“, kteří rádi trhají končetiny, znásilňují mladé holky (no dalo by se je nazvat i jako kazišuky), srandovně se kymácejí ze strany na stranu a jejich potomci přicházejí na svět jako mladí Vetřelci. Atmosféra však vůbec nebyla špatná a to hlavně propojením komedie a hororu.

 2. ulbra 19 prosince 2008 v 06:31

   Heh za me teda 70%.Zaplat panbuh ze se to netocilo ve stylu hvezdne pechoty.Sceny jako ze prisera pomala a presto ji nikdo neutece,vzdyt to je problem mnoha filmu a rozhodne i novodobych.Nemusi se ani jednat o priseru z morskeho dna ale o cvoka co zamlada rad kiluje potkany ,ktere pomalu prechazi v kuchani lidi.Obet utika ,magor jen tak pomalu jde ,obet co zdrha co ji nohy staci i kdyz vi ze rychlou chuzi mu utece.Jako nahodou zakopne a ejhle magor uz do obeti vrazi nejakej dost casto tupej predmet.Kdyz vezmu v uvahu ze v dnesni dobe jsou efekty vice pocitacove tudis je znazsi udelat v uvozovkach realistickou potvoru .Rok 1980?.Nejakej manik nacpanej do umeleho kostymu ,kterej se mu rychlejsim pohybem rozpadne .Ja cenim to trapeni maskeru a odvahu herce kterej stvarni onu priseru z hlubin.A mnohdy je realistictejsi nepovedena gumova maska nez pc efekty.

 3. Prasoid 19 listopadu 2007 v 12:38

  Zbynek: Díky za pochvalu. To máš různý. Když se v blízkosti nevyskytují žádné rušivé elementy, tak to stíhám někdy i do půl hodiny, jinak s přestávkama tak 90 minut. Jinak to většinou nechávám pár dní uzrát, abych měl jasno, jestli si to a to o tom filmu myslím stabilně a neposlal momentální postoj.

 4. magor-zombie 7 listopadu 2007 v 12:26

  Měli to natočit tak o 25 let později a měl to režírovat Paul Verhoven(Hvězdná pěchota, Základní instinkt, Total recal, Muž beze stínu). To by určitě měli i pořádná rozpočet na pořádný triky, scény, výbuchy apod. Vzniklo by tak kultovní dílo(pro kina by museli něco vystříhat, ale na DVD by bylo všechno). Ale takhle zbyli jen oči pro pláč

Nový komentář