Human Centipede II (Full Sequence), The (2011)


Režie: Tom Six
Rok výroby: 2011
Délka: 88 min
Země: Holandsko / Velká Británie / USA

Hrají:
Laurence R. Harvey … (Martin)
Ashlynn Yennie … (Yennie)
Maddi Black … (Candy)
Kandace Caine …. (Karrie)
Dpminic Borrelli … (Paul)
…a další

 

Duševně nemocný a značně obtloustlý Martin pracuje jako hlídač podzemních garáží. Při své práci mnoho vzrušení nezažívá a tak si nudné chvíle zpestřuje sledováním svého nejoblíbenějšího filmu The Human Centipede (First Sequence). Doslova se stal tímto filmem od Toma Sixe posedlý a zná jej téměř nazpaměť. V hloubi duše touží vyzkoušet stvořit svou lidskou stonožku a proto se jednoho dne rozhodne experiment uskutečnit. Jeho pracoviště mu přímo nabízí možnost získat pokusné subjekty a tak vyzbrojen páčidlem a pistolí, začne unášet nevinné lidi do starého skladiště. Tam je drží svázané v zajetí a samou radostí se nemůže dočkat až svůj šílený plán odstartuje. K úplnému uspokojení mu chybí jediné – kontaktoval všechny tři herce z filmu pod záminkou, že jim chce nabídnout novou filmovou roli. Dva z nich odmítnou, ale pohledná Ashlynn Yennie překvapeně souhlasí. Teď už jen stačí omráčit i ji a revoluční zákrok může začít. Započne postupné spojování dvanácti lidských článků, ale nastanou nečekané komplikace, se kterými chorý psychopat nepočítal.

V roce 2009 natočil holandský režisér Six svůj vůbec první film, který český divák může znát pod neoficiálním názvem Lidská stonožka. Jeho prvotina získala několik zajímavých ocenění, ale v několika státech si vysloužila opovržení a velkou kritiku. I tak si získal řadu fanoušků, kteří jeho snímek považují za geniální zvrhlost. Najde se však i dost takových, jenž ho zavrhují. Já patřím do první skupiny a tohohle chlapíka svým způsobem prostě miluji. Postava doktora Heitera se mi dostala doslova pod kůži a už ani nespočítám, kolikrát jsem si film pouštěl. Proto jsem byl nevýslovně potěšen, když byla letos konečně natočeno další pokračování. A byl jsem zklamán? To v žádném případě! I dvojka však zažívá krušné chvíle, a to především v Británii a Austrálii, kde jsou pobouřeni celkovou zvráceností a nechutností samotného děje. Film se tak bohužel dočkal cenzury a režisér se tak musel bohužel snížit k vystřižení několika pasáží, aby mohl vůbec se svým filmem prorazit. Ale i tak mě verze, kterou jsem viděl, nadchnula.

Six má vážně neuvěřitelný instinkt při výběru herce/hlavní postavy. Dieter Laser byl svou visáží skutečně odpudivý a Harvey za ním rozhodně nezaostává v ničem. Tenhle tlustý chlapík vypadá, že by ani mouše neublížil, ale svou roli zvládl naprosto geniálně, až mi z něho sem tam lezl mráz po zádech. Jeho postava zprvu vzbuzuje spíše výsměch – tlustý retardovaný chlapík masturbující nad hororovým filmem (tedy především jeho zvrhlým obsahem), se šmirgl papírem na penisu (tuto scenérii si však musíme jen domyslet – byla totiž vystřižena). Martin žije v domě se svou matkou, která se k němu nechová zrovna hezky, v dětství docela trpěl a byl jak sexuálně, tak i citově zneužíván. Jeho jedinou láskou je stonožka, kterou má v akváriu. On je jasným příkladem, že filmy v nichž se objevuje násilí, můžou ovlivnit chování některých jedinců. Ti se pak chtějí vyrovnat svým hrdinům a bez jakýkoliv morálních zásad je začnou napodobovat.

Zatímco jednička se drží ještě jakžtakž v rámci přijatelnosti a i přes bizardní ztvárnění – propojení tří lidských článků – snažila se totiž zabodovat především po psychické stránce, tak jeho pokračovatel tvrdě zaútočil na divákův žaludek, a to v enormním rozsahu. Rovnou můžete zapomenout na nějakou propracovanou zápletku a sbližování se s jednotlivými postavami, které přece mají nějakou minulost! Předchozí díl se totiž snažil divákům vcítit do trápení všech tří postav a krok za krokem nás provést celým procesem jejich propojení. Zde se prvního kroku nedočkáme vůbec a toho druhého jen z části. Pokud se vám však zdála jednička nechutná a za rámcem snesitelnosti, tak zde vám doporučuji si připravit rovnou kýbl na blití (pro slabší jedince). Výhodou je, že se tady moc nemluví, takže ani k tomu nepotřebujete moc titulky. Pohodlně se tedy usaďte a nechce se unášet směsicí násilí, krve, nechutností a lidských výkalů.

Někteří budou možná překvapeni černobílým obrazem, ale po shlédnutí celého filmu uznáte, že to byla od režiséra skutečně bravurní volba. Sixova zvrácená mysl se tak mohla roztočit do extrémním otáček a první dávka humusu na sebe nenechala dlouho čekat. Opravdu netradiční způsob získání jednotlivých článků sice po nějakém čase začne být lehce stereotypní, ale i tak jsem se u toho bavil. Harvey a jeho šílený kukuč začal konečně úřadovat a praskání kostí na sebe nenechalo čekat. Nic zlého přece tenhle chlapík nedělá, jen si chce splnit svůj sen. K radosti mu postačí několik kuchyňských a kutilských věciček, kterými se brzy začne pachtit ve svých obětech. Ty prozatím svázané polehávají na špinavé podlaze, zcela nahé. Prvním krokem je určit kdo bude prvním a posledním článkem. Má se jím stát má oblíbená filmová hvězda, nechutný soused, statný černoch? No volba je přece jasná! Jenže nikdy nejde nic přesně podle plánu a tak nastanou nečekané komplikace. Martin totiž není žádný vyhlášený doktor, vždyť je to úplně vylízané pako.

S postupným propojováním všech článků nastává čas na největší orgie. Milovníci nechutností a morbidních scén si přijdou opravdu na své. Nyní totiž konečně nadešel okamžik, kdy mohl Tom Six světu ukázat své perverzní představy, které by jste si snad nedokázali představit ani v těch nejčernějších snech. Spousta vybytých zubů, rozřezaných zadnic, sešitých rtů a především hlav na maděru. Pro milovníky fekálií je zde ukázka i toho, co se stane, když několika navzájem propojených lidí vstříknete projímadlo. Hmm myslím si, že nejlepší to má asi jen ten první článek. V tuto chvíli bych vám radil odložit veškeré jídlo, které jste snad měli v plánu pozřít (pokud možno nejezte vůbec). Krev a sračky totiž začnou stříkat přes celou obrazovku a moc vábivý pohled to určitě není.

Human Centipede II určitě nebude patřit mezi kousky, které bych si pouštěl se svou přítelkyní pro zpříjemnění sobotního večera. Nicméně musím uznat jako fanda této série, že v mých očích dvojka svému předchůdci rozhodně ostudu neudělala a v něčem jej i předčila. Určitě tedy co se nechutnosti týká. Oba filmy mě okouzlily zcela něčím jiným a jak už to tak vypadá, tak je budu mít rád naprosto stejně. Ještě štěstí, že jsem si pořídil alespoň verzi 88 min, která by v Austrálii určitě neuspěla. Ti, kteříuvidí rození dítěte v autě, jistě pochopí o čem mluvím. Ti jenž uvidí ještě víc ořezanou verzi (83 min) mají smůlu. Je jen škoda, že to bylo tak krátké. Klidně bych zvládnul ještě větší nášup. Tak mám důvod se těšit na třetí díl, který jak doufám v roce 2013 – max 2014 uvidím.

Hodnocení8
Jak už jsem poznamenal, film neoplývá zrovna velkolepou pointou a tak divák může a pochopitelně asi bude nejvíc zklamán kvalitou scénáře, který nemá žádnou pořádnou myšlenku. Jeho hlavní doménou a především úmyslem bylo diváka co nejvíce šokovat a znechutit, což se mu myslím povedlo. Samotný průběh operace totiž není bůhvíjak skvostnou podívanou, ani použité efekty nepatří mezi extratřídu. Taky to není podívaná pro všechny, ale spíše pro ujeté lidi jako já. Je mi tedy jasné, že se najde i spousta takých, kteří s mým hodnocením nebudou souhlasit.
80%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. otosek 13 září 2012 v 13:11

  Jednička byla slabá (příšerný herecký výkony atd.), ale vyložené odpad to nebyl. Dvojka je ještě slabší, ale vyloženě odpad to taky není (kvůli hlavnímu "hrdinovi" – za něho palec hore, husté kukuč). Tupý, blbý chvílama až k smíchu/pláči. Z žánru patrně nejslabší krávovina co jsem kdy viděl. Předpokládám že trojka už odpad bude. 10%

 2. enethen 10 září 2012 v 19:24

  Na druhý díl jsem se těšila a nakonec je člověk rozčílený kvalitou. O proti jedničce se opravdu přitvrdilo ale to je celé. Six si jen hrál s myšlenkou aby se kino poblilo. Zahodil dokonalo představu a udělal z toho volovinu.
  Tulstej týpek byl rtard a Six si umí vybrat hlavní roli moc dobře ovšem je až moc megaloman a přehnal to s výběrem doktora, což udělal krok do pryč.
  Film začne po půl hodině až bruálně nudit. Unášení obětí je prostě nuda a divák čeká jak bude propojování probíhat. To je to co drží diváka u obrazovky.

  Pokud jde o poslední minuty filmu uznávám, že je to až nelidsky brutální, ale je tam tolik nedodělků, že to není uvěřitelné. Jak již někdo zmínil půlka stonožky by tam poumírala, na udušení, ztrátu krve atd.

  Takže film zklamal a nečekám ani od třetího dílu žádnej zázrak.

  Pokud máte kolo a neumíte na něm jezdit, je to škoda.
  10%

 3. Finchie 25 června 2012 v 11:39

  První díl byl docela slušná úchylárna, na kterou se dalo koukat. Nikoho to neurazilo, doktůrek byl mrazivě děsivý a konec hezky beznadějný. Mezi oblíbené horory bych to nezařadila, ale budiž.

  Druhý díl postrádá všechno, co činilo první díl snesitelným. Hlavní hrdina nechutně odporný, špekatý retard s vykulenýma očima (asi je nemocný), ne, nebylo mi líto, že ho otec zneužíval. Sešívání lidí k sobě sešívačkou (co prosím?), spousta krve a výměšků. Nereálné, hnusné, odporné. Ani se nemůžu strachovat, co kdyby se něco podobného mohlo stát…nemohlo. Všichni ti lidé by vemi brzy vykrváceli, popřípadě se udusili vlastními zvratky (protože co uděláte, když vám někdo násilím nacpe cosi nevábného do úst? Správně, zvracíte. A protože není kam, prostě se udusíte). Porod jsem nemohla sledovat (nejspíš díky tomu že jsem žena se mi to hnusilo asi nejvíc), na druhou stranu, závěr s pomstou prvního článku jsem si užila a věřte mi, že bych tomu mizerovi udělala něco mnohem horšího.

  Sečteno a podtrženo, byl to humáč, na který se nedalo dívat. Nicméně za černobílé provedení (které trochu zmírnilo ten hnusácký efekt), príma závěr a nějakou tu dobrou scénu dávám 50%. Není to film pro každého.

 4. Anonym 9 února 2012 v 10:42

  Když jsem si přečetl článek na první díl, byl jsem zvědav – pěkný film, takový "jiný" než ostatní, ale postavy byly "hloupé" a nelogičnosti byli do oka bijící. Poté jsem si přečetl recenzi na Druhý díl, musím říct že mě na film velmi nalákala.
  Na film jsem se poprvé podíval s přítelkyní – v depresi byla celý den, takže je opravdu pro silnější nátury 😉 Human centipiede II byl nad mé očekávání, musím říct, že zvrácenější film jsem ještě neviděl, viděl jsem ho asi třikrát(sice bez titulek) a pokáždé mě z něj mrazilo, hudba byla dokonalá a herecké výkony tlouštíka taky super – klidně bych mu to uvěřil, myšlenka filmu byla, jak napsal Solo co nejvíce šokovat a znechutit a to se povedlo dokonale! Za mě poctivých 90% už dlouho jsem tak dobrý horor neviděl!! HAPPY HAPPY

 5. Ellham 10 prosince 2011 v 09:49

  K prvnimu dilu tohoto vskutku neobycejneho horroru jsem se dostala jak slepy k houslim,kdyz jsem si koupila v zahranici DVD s nazvem Monster house…jake bylo moje,velmi prijemne,prekvapeni,kdyz po spusteni najela kamera na pana doktora a fotku jeho milovanych psu…no,shlednuto a nemohu rict,ze nezaujalo.Je to rozhodne netradicni,hodne uchylne a predstava,ze by se vam mohlo stat neco podobneho…a tak ma dobry horror fungovat.Ale jestli bych se dala do dvojky…tak to fakt nevim. 🙂

 6. dejv 5 listopadu 2011 v 20:38

   Kdysi v 70. letech vznikl Tesaxký masakr motorovou pilou, který šokoval celý svět. “Lidská stonožka” se pokusila o to samé, bohužel narozdíl od původně zmiňovaného naprosto ubohou formou, z níž přímo čiší fakt, že účel šokovat diváka zcela převálcoval to, co dělá dobrý film dobrým filmem. Samoúčelný hnus, který k smíchu.

 7. ondrej 3 listopadu 2011 v 10:52

   Já bych připsal tomuto filmu ještě jeden plus bod… Solo díky němu konečně odkryl svou perverzní část.  Recenze je velice podrobná, mapující a zároveň čtivá. Dokonce až tak, že mě nalákala se na daný film podívat. Jednička mě totiž vůbec nezaujala, ale spíše štvala v nelogičnostech, které doprovázelo téměř všechny postavy. No nic… uvidíme, jak si pokračování povede. A režisérovi Tomu Sixovi píšu, aby Sola obsadil do třetího pokračování.

  Pěkná recenze!

Nový komentář