House on Haunted Hill (1999)


Český název: Dům hrůzy
Režie: William Malone
Rok výroby: 1999
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Geoffrey Rush … (Stephen H. Price)
Famke Janssen … (Evelyn Stockard-Price)
Taye Diggs … (Eddie Baker)
Peter Gallagher … (Donald W. Blackburn, M.D.)
Chris Kattan … (Watson Pritchett)
Ali Larter … (Sara Wolfe)
Bridgette Wilson … (Melissa Margaret Marr)
Max Perlich … (Carl Schecter)
Jeffrey Combs … (Dr. Richard Benjamin Vannacutt)
Dick Beebe … (Male Nurse)
…a další

 

30. léta 20. století, Los Angeles. V největším psychiatrickém ústavu města andělů se stala tragédie. V léčebně, která ční nad mořem jako obrovský maják, snad každý zešílel a výsledkem byla velká hromada zohyzděných těl. Noviny i televize jsou toho plné a místo je navždy prokleto. Jenže právě toto místo si vybral pan Price pro uskutečnění své další děsivé hry, jimiž je posedlý. Vytvořil seznam pěti lidí, kterým nabídnul šek v hodnotě milionu dolarů za to, že přečkají jednu jedinou noc v tomto Domě hrůzy. Problémy nastavají už na začátku, kdy se do paláce dostane úplně jiná pětka než byla očekávána. Zdá se, že duchové se rozhodli převzít otěže hry….

Dům hrůzy je klasická duchařina, kde se parta lidí ocitá zavřená na nějakém děsivém místě a tím probudí zlo. Nechybí tu samozřejmě černoch, blondýnka a jeden strašpytel, přesně podle amerického schématu. Bylo ale pro mě velice zajímavým překvapením, že většinu hlavních postav jsem poznal. Hraje zde například modelka Ali Larter (Nezvratný osud), Famke Janssen (alias mutantka Jean z trilogie X – men) nebo černošský mladík Taye Diggs (Equilibrium). Jenže ani herci toto dílo nezachrání, protože Dům hrůzy má příliš zastaralý kabát. Jak jinak nazvat hloupé masky a triky, nudné pasáže, kdy se hlavní hrdinové pouze procházejí ztemnělými chodbami bez pořádného napětí nebo jejich špatnou orientaci (mnohokrát si řeknou, že budou držet pohromadě, ale jen málokdy to dodrží).

Naštěstí režisér nás dokáže pravidelně probudit nějakým zajímavým nápadem (kamera co zobrazuje minulost či léčky, které na sebe nastražují pohádaní manželé). Na to, aby se tento horor stal něčím opravdu dobrým, je to však hodně málo. Často se budete koukat na hodiny a doufat ve velké finále, ale… vždyť to znáte.


Hodnocení3
Podprůměrná duchařina, kterou zachraňuje několik málo nadějných okamžiků od úplného propadáku. Jestli se chcete lépe bavit s duchy, raději sáhněte po jiném titulu.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

21 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 24 května 2014 v 16:48

  Remake filmu z roku 1959 někteří vynášejí pomalu do nebes, ale po jeho zhlédnutí si s nimi dovolím nesouhlasit. Zatímco originál je skvělou detektivkou s propracovanou hororovou atmosférou, tak tohle není nic jiného než obyčejné (hodně) průměrné béčko, které těží jen ze známého hereckého obsazení a zhruba dvou – tří zajímavých scén. Přitom začátek skutečně příjemně navnadil – nejen že se tu objevil Jeffrey Combs, ale i ta „odveta“ pacientů byla docela pěkně natočená. Takže jsem očekával, že i zbytek filmu se bude odvíjet v podobném duchu, leč přišlo zklamání. Ani známé tváře totiž nezaručí solidní podívanou, pokud nedostanou do ruky kvalitní scénář a ten tu teda rozhodně k mání nebyl.
  Když nepočítám výstřih Famke Janssen (na který se kameraman zaměřoval podezřele často), tak mě tu zaujala snad jen ona pasáž, kdy čtveřice vyrazí do sklepení hledat únikovou cestu. Přesně v těchto momentech ukázala Ali Larter své herecké schopnosti a vlohy pro „hororový žánr“ – díky kterým se následně objevila hned v několika dalších filmech (tohoto žánru). Atmosféra v tuto chvíli gradovala a je jen velká škoda, že poté krvavé kádi to šlo s ní i celou kvalitou filmu rapidně dolů. Tvůrci se nám sice snažili neustále podstrkovat další rádoby „šokující“ zvraty a situace, ale ani gumová hlava ani počítačově ztvárněné zlo už prostě nefungovalo tak jak mělo.50%

 2. Moara98 7 října 2010 v 11:40

   Hodně slabý remake – já osobně bych to nazvala spíš parodií – už jen díky použití jména Price a výběru herce, který nám měl Vincenta Price zřejmě připomínat. Bohužel mě tam rušili i ostatní herci, ale to je můj problém  (na Ali Larter mám alergii a v Jamesi Marstersovi stále vidím Spika :-D). K trikům se raději vyjadřovat nebudu, protože u takových filmů mám v půlce vždy pocit, že scénárista vařil z vody a spoustou “příšer” děj spíše zabije než povzbudí. 

 3. waump 12 března 2007 v 12:51

  tenhle film rozhodně není tak úplně špatný. je to sice béčko, ale celkem zábavné. V žánru strašidelných domů patří k tomu lepšímu. Sice tam tolik nepracují s psychologií zla, ale zase na druhou stranu se tam pořád něco děje. A scéna z úvodu, když se vzbouří chovanci ústavu je fakt dost drsná.

  Dal bych tak 50 %, takový lepší průměr

Nový komentář