House of Wax, The (1953)


Režie: André De Toth
Rok výroby: 1953
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Vincent Price … (Prof. Henry Jarrod)
Frank Lovejoy … (Lt. Tom Brennan)
Phyllis Kirk … (Sue Allen)
Carolyn Jones … (Cathy Gray)
Paul Picerni … (Scott Andrews)
Charles Bronson … (Igor)
… a další

 

Poklidný, velmi dobře pojatý a plný hereckých es – takový je Dům voskových figurín z padesátých let. Jeho režie se chopil vynikající André De Toth (1912 – 2002), jeden z těch mnohých umělců, kteří se narodili v Rakousko-Uhersku a odešli do Spojených států.

Ačkoliv znám řadu lidí, kteří o tom, že Dům voskových figurín” z roku 2005 je remakem tohoto filmu ani nevědí, musím zdůraznit skutečnost, že ani tento starší snímek není původní. Inspiraci čerpá z filmu Mystery of the Wax Museum z roku 1933, který ostatně také není zcela originální, ovšem dalším pokračováním tohoto řetězce nechci čtenáře unavovat.

Henry Jarrod, majitel a hlavní umělecký tvůrce muzea voskových figurín, vyrábí podezřele autentické sochy. Zaměřuje se na morbidní příběhy historie. V jeho muzeu proto najdete slavné vrahy nebo třeba znázornění scény mordu J. P. Marata. Brzy se v něm však začnou objevovat i postavy nápadně podobné nedávno zemřelým lidem a Sue, která se domnívá, že mrtvola její zavražděné kamarádky Cathy je v Jarrodově muzeu vystavena jako Johanka z Arku, se rozhodne vypátrat, nakolik jsou její podezření pravdivá. Situace se komplikuje tím, že jí nikdo z blízkých ani z policie nevěří. Netrvá dlouho a sama Sue se dostává do nebezpečí, že skončí jako jedna z figurín zalitých voskem.

Vedle uhrančivého Vincenta Price, který získal roli hlavního padoucha, si ve filmu zahraje i krasavice padesátých let, loni zesnulá Phyllis Kirk (coby Sue) a v té době ještě neznámý Charles Bronson (získal roli jednoho z padouchových poskoků, který modeluje všechny sochy jen jako kopie vlastního obličeje). Nutno říct, že celé herecké osazenstvo předvádí skvělé výkony.

House of Wax nabízí lehké mrazení v kombinaci se zábavou a nadhledem – tvůrci se nebojí vtípků. Jako celek to vše perfektně funguje. Pro mě byla překvapivá zejména ta skutečnost, že film působí daleko současněji než mnoho jeho následovníků ze šedesátých a sedmdesátých let.

 

Hodnocení8
Nejde o podívanou pro kroužek podivínů, kteří si libují v tom, že koukají na archiválie, ale o skutečně výborný filmový počin, který lze vřele doporučit i současnému divákovi.
80%

Sdílejte článek

Nový komentář