House of the Devil, The (2009)


Režie: Ti West
Rok výroby: 2009
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Jocelin Donahue … (Samantha)
Tom Noonan … (Mr. Ulman)
Mary Woronov … (Mrs. Ulman)
Greta Gerwig … (Megan)
AJ Bowen … (Victor Ulman)
Dee Wallace … (Landlady)
…a další

 

Mladá studentka Samantha má nouzi o peníze, takže hledá každou příležitost, jak si přivydělat. Náhodou se jí dostane do ruky nečekaně lukrativní nabídka na krátkou službu ošetřovatelky v odlehlém stavení. S domem a jeho obyvateli ale není něco v pořádku.

Hodnotit House of the Devil je jedním z největších recenzentských oříšků, s jakými jsem se ve své krátké a nijak oslnivé kariéře hororového rádoby znalce setkal. Když se dívám na film zpětně, řvou mi v hlavě dva protichůdné schizofrenické hlasy a vážně nevím, ke kterému se přiklonit.

První hlas mi napovídá, že film je skvělým experimentem, snažícím se oživit kouzlo starých hororů, budujících atmosféru pozvolna s využitím minimalistických prostředků, až do závěrečného vyvrcholení, kde se naopak děsivé ingredience rozhazují do všech stran. Dlouhé záběry na prázdný dům, po kterém jen tak popochází hlavní hrdinka, mě i přes absenci (nebo možná právě díky ní) jakýchkoliv lekaček nebo tajemných jevů napínaly takovým způsobem, jaký jsem už dlouho nezažil a s radostnou netrpělivostí malého dítěte čekajícího na novou plyšovou hračku jsem očekával, co se začne dít.

Tady se ale začíná ozývat ten druhý hlas, pro něhož bylo asi tak po dvou třetinách stopáže těch dlouhých záběrů už přespříliš a občas začínal pociťovat přítomnost lehké nudy. Ještě štěstí, že na ten roztomilý obličejík hlavní hrdinky se tak krásně koukalo (divačky bez lesbických sklonů, nechť si od závěrečného hodnocení odečtou deset procent, neboť krasavec se ve filmu nevyskytuje). A dlouho očekávaný závěr? Ne snad, že by nebyl pěkně brutální a akční, ale po pravdě řečeno, po tom mučivém, téměř hodinu trvajícím napínání jsem opravdu čekal něco originálnějšího a snad i delšího.

 

Hodnocení6
Abych vyhověl oběma částem mé rozpolcené divácké osobnosti, vezmu obě dvě hodnocení a udělám z nich průměr. „House of the devil“ je krásně stylově laděný snímek především pro hororové pamětníky, ale bohužel se mu nedaří dosáhnout kvalit svých vzorů hlavně díky skutečnosti, že celý příběh i s pomalým budováním atmosféry by vystačil tak maximálně na čtyřicet pět minut čistého času. Šedesát procent a velké uznání za snahu tvůrců jít jinou cestou než ostatní.
60%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář