House IV (1992)


Český název: Dům IV
Režie: Lewis Abernathy
Rok: 1992
Délka: 94 min
Země: USA
Další název: House 4: Home Deadly Home

Hrají:
Terri Treas … (Kelly Cobb)
William Katt … (Roger Cobb)
Scott Burkholder … (Burke)
Denny Dillon … (Verna Klump)
Melissa Clayton … (Laurel Cobb)
Ned Romero … (Ezra)
… a další

 

Roger Cobb je zpět, zdá se ze začátku. Jen má ženu a skoro dospělou dceru. No nic, asi to není ten stejný Roger, jenž byl tahounem prvního dílu, i přesto, že jej hraje stejný herec. Nuže tento nový Roger bydlí se svojí rodinou v jednom velmi starém domě. O ten má však zájem i Rogerův bratr a je ochoten pro to udělat cokoli. Hodí se mu tedy nehoda, při níž Roger umírá. Začíná na Kelly vyvíjet nátlak. Netuší však, že v suterénu domu je tajemný artefakt, o jehož tajemství pečuje rodinný přítel Ezra. Možná právě díky němu se domem prohánějí síly, které nejsou zlé, alespoň ne na Kelly a její dceru. Spor o dům a Kellyiny vzpomínky na mrtvého manžela, jenž tak docela neodešel, mohou začít.

A tím začíná také nuda. Po tak kvalitních kouscích, jakými byli první dva díly, je tento tak bídně natočen, že jsem měl chuť si myslet, že se jim vysmívá. Hrdina z jedničky, který je vlastně někým jiným, tajemný předmět podobný tomu ze dvojky, jen pečlivě schovaný. Dům již opět není branou do jiného světa, což je zase trend nastolený třetím dílem. Takže čtyřka má od všech něco, ale je to podivná skládačka, která by klidně mohla zůstat nesložená, protože není schopná zaujmout.

Herecké výkony jsou žalostné. Hudba rovněž. Koho to napadlo zamontovat do příběhu zase něco z indiánského folklóru a zvýraznit to patřičně i po (ne)hudební stránce? Podobně na mne působil již snímek Cellar. Kde je nějaká atmosféra, strach, děs, temnota? Nikde. Obraz je šedivý, některé scény přinejmenším zbytečně protahované.

Nějaký ten klad se na tomto zbytečném snímku přece jen najde. Jednak jsou zde na tradici Housů výborné vizuální efekty, kterých ale v souhrnu mnoho není (příšery chybí úplně), jednak se tu dá některým věcem docela solidně zasmát. Už to ale není smích od srdce druhého dílu, nýbrž smích z nouze.

Hodnocení3
House 4 je další ukázkou toho, že ve světě filmu málokdo ví, kdy prochází dané téma svým pověstným nejlepším bodem, v němž se má přestat. Tuhle nudu bez pořádné šťávy doporučuji jen pro zajímavost a pro skalní fanoušky prvních dílů. Anebo na to raději zapomeňte a uchovejte si báječné vzpomínky právě na ty první dva. 30% jen za Rogera.
30%

Sdílejte článek

  1. Solo 5 srpna 2020 v 14:47

    Když jsem zaregistroval, že se ve čtvrtém díle znovu objeví postava Rogera Cobba, docela jsem se i těšil. První Dům se mi totiž z celé série líbil úplně nejvíc, ale to jsem ještě netušil, že se tvůrci pokusili jen o podlý trik, jak nalákat diváky. Roger Cobb z tohoto filmu totiž s tím původním kromě jména nemá snad vůbec nic společného (jiný dům, jiná žena, jiné dítě) navíc se tu ani moc dlouho neohřeje a už vůbec celý příběh je úplně o něčem jiném – ba co víc, je mnohem horší. Snad nejhorší z celé série. Zpočátku ještě atmosféra nevypadala zas až tak špatně. Autonehoda, smrt otce, počáteční hrůza ve starém domě, která hlavně matku deptá psychicky – to všechno přinášelo příslib, že by to mohla být alespoň průměrná podívaná, jenže potom si pro nás tvůrci připravili téměř nesnesitelný guláš všeho možného, dementní zápletku a hromadu nudné podívané. Jen tu a tam se objevila nějaké lepší pasáž (hlavně tam, kde figurovala dvojice nepříliš zdatných padouchů, kteří se snažili rodinu z domu vystrnadit). Z „monster“ pobaví snad jen pizza s lidskou tváří. Několikrát jsem se přistihl, jak znuděně a se zoufalstvím v očích hledím na časomíru, kdy už konečně bude konec a skončí to utrpení. Ne opravdu jsem se u toho moc nebavil a nepomohla mi ani přítomnost vcelku atraktivní Terri Treas a minutka slávy Pizza Mana. Čtyřka prostě moc hororová ani vtipná nebyla, takže tuto nedochucenou podívanou nelze v žádném případě ohodnotit ani průměrným ohodnocením. Do kterého to mělo sakra daleko. A jelikož jsem trojce vlepil 40%, tak v tomto případě musím jít s hodnocením ještě dolů. 30%

Nový komentář