House III: The Horror show (1989)


Český název: Dům III
Režie: James Isaac
Rok: 1989
Délka: 95 min
Země: USA
Další název: Horror House

Hrají:
Lance Henriksen … (detektiv Lucas McCarthy)
Brion James … (Max Jenke)
Rita Taggart … (Donna McCarthy)
Dedee Pfieffer … (Bonnie McCarthy)
Aron Eisenberg … (Scott McCarthy)
Thom Bray … (Peter Campbell)
… a další

 

Detektiv Lucas McCArthy nemá poslední dobou zrovna nejlepší spaní. Právě chytil masového vraha, který při svém posledním řádění zmasakroval úctyhodnou řadu policistů. Lucas má stále před očima jeho poslední oběť. Klid mu nemá přinést ani blížící se poprava tohoto šílence. Při ní totiž elektrické křeslo málem nesplní účel. Max se z něj takřka uškvařen postaví a poslední slova, která pronese, než úplně padne, patří Lucasovi. Slibuje mu svou zvrácenou společnost. Lucas brzy poznává, že se skutečně něco děje. V jeho sklepě je krátce poté, co byl slyšen, jak tam řve do plamenů kotle, nalezena mrtvola milence jeho dcery. Kdo by mu uvěřil, že ho nezabil on? Stojí nyní před nejtěžší zkouškou svého života. Je si vědom toho, že zatímco je vyslýchán, jeho rodina je možná ve smrtelném nebezpečí…

Zapomeňte na komediální podtext předchozích dvou filmů. House 3 je čistokrevný horor. Tím samozřejmě do dosavadní série nezapadá, takže by se ani House jmenovat neměl. Tím spíše, že už ten dům, jenž je v hlavní roli, není bránou do jiné dimenze, nýbrž útočištěm pro duši šíleného vraha. Vzpomínáte si na film Shocker? Po celou dobu sledování Horror Show jsem se nemohl zbavit pocitu, že se dívám na jeho recyklovanou verzi.

Jste-li však milovníky hutné hororové atmosféry, takové, jež je charakteristická pro řádění zvrhlého maniaka, bude se vám film líbit. Stejně tak v případě, že holdujete náznakům krvavých jatek na zdi, sem tam doplněným nějakou tou rekvizitou v podobě vařené ruky, hlavy na talíři apod. Pokud jste byli z předchozích filmů zvyklí na vynikající vizuální efekty, ani zde je nebudete hledat marně, ovšem co se týče jejich kvantity, přijdete zkrátka.

Ještě raději se na tento snímek podívají ti, jež chtějí v postavě vraha vidět skutečného šílence. James je přesvědčivý až moc. Je vidět, že se mu role líbila, málokdy totiž vidím tak šílený pohled. A Henriksen? To je nejen po stránce hereckých výkonů doslova tahoun celého filmu. Nebýt jeho, vůbec bych se snad ani nedodíval.

Proč? Ač film není vyloženě nudný, přece jen mu tvůrci neodpárali velké množství nudných scén, které jsou občas z hlediska atmosféry až zbytečně protahovány. Zásadním nedostatkem je pak hudba. Není skoro slyšet. Je to taková ta temnota, která spíše uspává.

 

Hodnocení5
House III je další z řady „pokračování", které v ničem nepokračují. Je odlišný od svých předchůdců rezignací na humor. Sází na pokud možno nejsurovější děs, ale moc nevyděsí. Je zajímavý snad jen hereckým obsazením a některými výkony. Kvůli nim bych hodnotil i výše, ale po tak solidních kouscích jako H 1 a 2 nemohu.
50%

Sdílejte článek

  1. Solo 5 srpna 2020 v 12:17

    Třetí díl se zcela vymyká svým dvěma předchůdcům a kromě názvu s nimi nemá téměř nic společného. Což samozřejmě fandové této série jen těžko skousávali a svou nevoli dali později i patřičně najevo, zápornými reakcemi a nízkým hodnocením. A já se jim popravdě ani moc nedivím. Ani já se u toho filmu moc nebavil a jediný důvod proč jsem se dodíval až dokonce, byl Lance Henriksen a mladičká Dedee Pfeiffer (pro kterou jsem měl kdysi docela velkou slabost). Krvavý úvod ještě dokázal docela navnadit (přestože gumovitost useknutých hlav a jiných končetin byla na první pohled znatelná) a ani páchnoucí poprava na elektrickém křesle nebyla vyloženě špatná. Jenže potom si z nás začal scénárista dělat totální prdel a naservíroval nám hromadu nelogických momentů, trapných situací a když k tomu připočítám i špatné herecké výkony většiny zúčastněných, tak bylo na průser doslova zaděláno. Ne opravdu jsem se u sledování tohoto filmu moc nebavil. Už ke dvojce jsem měl dost výhrad, ale tohle bylo ještě o třídu horší a to po všech stránkách. Sice se z toho pokusili udělat čistokrevný horor, ale když to celé působilo tak trapně – zázraky se nekonali. Navíc jsem u předchozích dvou dílů dokázal ocenit hlavně humornou stránku příběhu – jenže tady se o hororovou komedii nejednalo a přitom to celé působilo neskutečně trapně (já vím, opakuju se pořád dokola…). Ke zlepšení nálady ani moc nepomohla scénka ze sprchy. Jediným štěstím tvůrců bylo, že nám nabídli alespoň hrstku drsnějších scén a krví taky nešetřili. Jinak bych šel s hodnocením ještě níž. 40%

Nový komentář