Hound of the Baskervilles, The (2000)


Český název: Pes Baskervillský
Režie: Rodney Gibbons
Rok výroby: 2000
Délka: 90 min
Země: Kanada

Hrají:
Matt Frewer … (Sherlock Holmes)
Kenneth Welsh … (Dr. Watson)
Jason London … (Sir Henry)
Emma Campbell … (Beryl)
Gordon Masten … (Dr. Mortimer)
Robin Wilcock … (Stapleton)
Arthur Holden … (Mr. Barrymore)
…a další

 

Nadčasové příběhy A. C. Doyla se vždy těšily velké oblibě čtenářů a logicky se tak dostali i pod kůži filmařů, kteří například jeho Ztracený svět zfilmovali nesčetněkrát. A podobné je to i s filmem Hound of the Baskervilles, jenž se dočkal minimálně pěti zpracování. Za variaci z roku 2000 je zodpovědná televizní stanice Hallmark, nutno však podotknout, že se tato verze drží knižní předlohy dosti věrně a Hallmark se v posledních letech může pochlubit několika “áčkovými” projekty (např. Merlin, Kleopatra, Na břehu…).

Dějištěm Psa baskervillského jsou tajemná blata opředená dávnou legendou o obrovském psu, který jistě pochází ze samotných pekel. Tento tvor má na svědomí smrt mnoha baskervillovců a na blata nyní přijíždí poslední člen tohoto rodu, sir Henry. Holmes a Watson se ujmou jeho ochrany a zároveň chtějí přijít na kloub celé záhadě…

Hallmarkovká verze Hound of the Baskervilles překvapuje hned na začátku kvalitní kamerou, která se distancuje od pestrých barev a všude je patrná ona šedá atmosféra jako vystřižena z Doylova románu. Zamračený Londýn, pochmurná stavba baskervillského stavení, děsivé močály, kde jediné šlápnutí vedle vás může stát život či tajemný kamenný útvar ve stylu Stonehenge (i takový detail je do filmu zakomponován).Skvělou vizitkou je pro tuto adaptaci také herecké obsazení. To sice není tvořeno žádnou magastar, ale oba hlavní hrdiny (Holmes a Watson) ztvárnily zkušení pánové Matt Frewer a Kenneth Welsh, které jste určitě mohli vidět v několika hollywoodských hitech. Hallmark tyto “vyhaslé” hvězdy do svých filmů rád pouští (viz. Dennis Hopper, Sam Neill, Denise Richards ad.). Ještě lepší je, že jsou poměrně kvalitně nadabováni, Psa baskervillského nevyjímaje.

Menším nedostakem je ale atmosféra. Ne že by se ve filmu nevyskytovala, ale z tak zajímavého místa, jakými blata určitě jsou, se dalo vytřískat mnohem víc. A možná je to způsobeno absencí výraznější hudby, což je škoda. Jinak ovšem těžko něco vyčítat, Hallmark odvedl poctivý kus práce, však také tato série pokračuje dalšími Holmesovými případy (Znamení čtyř, Smrt v klášteře, Skandál v Čechách), ale Pes baskervillský je dle mého soudu nejlepší.

Hodnocení7
Věrná adaptace legendárního románu, která vás mile překvapí. Osobně ji mám hodně rád...
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 5 května 2014 v 14:22

    Měl jsem trochu obavy, jak bude vypadat televizní zpracování mého oblíbeného příběhu, ale Hallmark to s odřenýma ušima zvládl a režisér Rodney Gibbons natočil průměrnou verzi, na kterou se dívat určitě dá. Důležitou roli přitom hrálo zvolené prostředí „blat“ a blízkého okolí, které diváka vtáhne do děje a to i přes poněkud slabší atmosféru. Tu se sice tvůrci snažili navodit mlžným oparem a psím vytím, ale jaksi pozapomněli přišlápnout plyn a vše se vezlo v takovém poklidném – houpavém tempu, které místy trochu uspávalo. Což bylo zapříčiněno i nevýrazným hudebním doprovodem. Na druhou stranu však připisuji k dobru to, že se tady nikdo nepokoušel experimentovat a tvůrci se svezli na vlně úspěchu svých předchůdců, ale zachovali si svou vlastní tvář. Nebylo by zrovna moudré moc zasahovat do zažité zápletky a množství nových prvků – situací, by tomu spíše uškodilo. Jen s tím psem baskervillským si mohli pohrát důkladněji. Přišel mi totiž trochu k smíchu (v některých záběrech byl vidět obyčejný pes (snad vlčák) a vlastně mu jen dodělali červené oči. Takže žádná velká hrůza z něj tedy rozhodně nešla. Ovšem pořád lepší nežli nějaká digitální mrcha.50%

  2. Allegor 24 října 2010 v 01:12

    Kdysi jsem viděl nějaký ještě jiný zpracování Psa, tuším z Kanady nebo odkud, a jednoznačně předčilo všechny ostatní adaptace, co jsem kdy viděl. Bylo mi asi jedenáct a málem jsem umřel strachy, pamatuju si šíleně hustou mlhu a zeleně svítící psí oči, ještě hodně dlouho mě pak strašily ve snech. Bohužel už to pak tuším nikde nedávali, což je škoda, protože šlo vážně o lahůdku hozenou hodně výrazně do hororu.
    Jinak Pes je inspirován pověstí o šlechtici Richardu Cabellovi, vášnivém lovci, který skutečně žil v 17. století poblíž Devonu na blatech Dartmoor, JZ Anglie, a o se říká, že zaprodal duši ďáblu, pročež dělají za temných nocí kolem jeho hrobky společnost právě tací roztomilí hafušové.

Nový komentář