Hound of the Baskervilles, The (1978)


Český název: Pes baskervillský
Režie: Paul Morrissey
Rok výroby: 1978
Délka: 85 min
Země: UK

Hrají:
Peter Cook … (Sherlock Holmes)
Dudley Moore … (Dr. Watson)
Denholm Eliott … (Stapleton)
Joan Greenwood … (Beryl)
Terry-Thomas … (Dr. Mortimer)
Kenneth Williams … (Sir Henry)
…a další

 

Pes baskervillský se dočkal mnoha seriózních zpracování, dokonce z několika zemí, což jen potvrzuje, že tato populární četba je celosvětovým fenoménem. Příběh o ďábelském psu, který má zálusk na všechny, kterým koluje v žilách baskervillská krev a posledního z tohoto rodu ochraňuje Sherlock Holmes se svým přítelem Watsonem, je již natolik znám, že se kdosi rozhodl natočit tak trochu komedii/parodii na toto téma.

Co z toho vzniklo? Sračka! Sračka, jakou jsem už dlouho neviděl. Obecně se komediím a parodiím celkem vyhýbám, poněvadž mě dokáže uspokojit málokterá, nicméně jsem si bláhově myslel, že netradiční prostředí s typickým britským humorem mohou udělat ze slavného příběhu slušnou zábavu. Nestalo se tak. A přestože se jedná o snímek z roku 1978, má až neuvěřitelně blízko k dnešním dementním parodiím, i když to možná trochu přeháním. Každopádně je špatná.

Zábava má plynout z prostého faktu, že všichni se chovají jako burani. Žádní angličtí gentlemani, ale dobytci a hlupáci. To platí u všech postav, ale nejvíce to schytal Dr. Watson, který má být asi nejvtipnější. Vtip je tvořen ze známých situací, takže když přijede Sir Henry na své sídlo, služebnictvo ho ubytuje v zatopené místnosti a místo úcty ho peskují, že slouží pouze od půl do třičtvrtě na pět. Prostě burani.

Viděl jsem už mnoho, přátelé. Hromadu filmů od Uwe Bolla, všechny ty céčkové horory o přerostlých hadech, ale tohle je snad poprvé, kdy jsem musel film dokoukávat asi napodesáté! Prostě to nešlo. Když je na celém snímku nevtipnější čůrající čivava, která pomočí Watsona, tak si uděláte svůj vlastní úsudek.

Hodnocení0
A kde že je ten horor? Jsem celkem zaskočen, že je tak tato verze uvedena, ale krom hororového pozadí, z něhož se čerpalo a snad jednoho pokusu o parodování slavné hororové scény tam prostě není, což jsem ale čekal. Hlavní devízou tohoto zpracování Psa baskervillského měl být totiž vtip. A ten se zde objevuje ještě méně často než papež v České republice. Nenávidím ho! (Ten film samozřejmě).
0%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 5 května 2014 v 20:54

    Když jsem si včera vytáhl jedno z DVD, na které jsem si nahrával filmy z televize a zjistil, že na něm jsou tři filmy s legendárním detektivem „Sherlock Holmes“ dostal jsem velkou chuť si je pustit a zatímco stanice Hallmark a jejich The Hound of the Baskervilles (2000) a The Case of the Whitechapel Vampire (2002) nedopadli zas až tak zle (průměrná oddechová záležitost), tak tato stará sedmdesátková komedie (parodie) mi docela dost hnula žlučí. Mám rád nejznámější případ – který napsal Arthur Conan Doyle – "The Hound of the Baskervilles", ale dva spolužáci z Oxfordu a v jedné době nerozlučná dvojice komiků Peter Cook a Dudley Moore z toho udělali pěknou frašku. Chápu, že Britové jsou pověstní svým humorem, který mi v mnoha filmech či komediích vůbec nevadí, ale tady mi teda moc nesedl. Zesměšnění kultovního příběhu se mi hnusilo, stejně jako to co udělali z „legendárních“ postav v tomto příběhu. Někomu to možná přišlo srandovní, ale já v tom viděl pouze trapnost. Je sice pravdou, že některé situace mě skutečně rozesmály, stejně jako pár hlášek (zajímavá masáž, policajt a jeho suspenzor, či čůrající čivava), ale jako celek se to mílovými kroky přiblížilo odpadu a od zapáchající stoky tento film zachránilo jen několik málo okamžiků (viz. napodobování a hlavně zesměšňování jiných filmů). Za docela povedenou „recesi“ beru příjezd a následné seznámení s panstvím rodu Baskervillů. Jak Sir Henry, tak Watson tu byli za magory (co mají rádi růžovou a hlavně karafiáty), takže ten speciální pokoj v podkroví jsem jim opravdu ze srdce přál. Leč zároveň to byly i jediné alespoň trošku zajímavé postavy (vzhledem k jejich nevelké inteligenci a hlavně projevu), pokud tedy nepočítám dekolt Dany Gillespie. Bohužel tohle určitě nebudu nikomu doporučovat a už teď vím, že se na to nikdy znovu nepodívám. Ten otřesný závěr jen podtrhl celkový zmar, který si nezaslouží ani průměrné ohodnocení. 30%

Nový komentář