Horsemen, The (2009)


Český název: Jezdci Apokalypsy
Režie: Jonas Akerlund
Rok výroby: 2009
Délka: 110 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Dennis Quaid … (Detektiv Breslin)
Ziyi Zhang … (Kristin)
Clifton Collins Jr. … (Stingray)
Lou Taylor Pucci … (Alex)
Peter Stromare … (David Spitz)
…a další

 

Existují filmy, které vá přitahují už svou základní příběhovou premisou. Od dob Fincherova geniálního thrilleru Se7en jsou to pro mne mrazivé detektivky s hororovou atmosférou, kde se parta vyšetřovatelů utkává s nějakým inteligentním psychopatem. 10 let staré Vraždy podle Jidáše rovněž nezklamali a právě proto jsem pro tento rok vyhlížel snímek Horsemen neboli Jezdci Apokalypsy.

Ve městě řádí další sériový vrah, odkazující se na bibli. Za sebou nechává zohyzděné oběti zavěšené na hácích provizorních rámů. Co za tím stojí? Po jejich stopách se vydává zkušený detektiv Breslin, který se však ne úplně vzpamatoval ze smrti své manželky. Zjistí, že se zabijáci inspirovali písmem z bible o čtyřech jezdcích apokalypsy, jenže, kde je má hledat? A kdo všechno musí ještě zemřít?

Přiběh to jest tedy klasický. Dalo by se vlastně říct, že prakticky totožný s tím, co nám každý den nabízí všechny ty různé kriminálky od Las Vegas až po Miami. Jen snad té atmosféry a krve je v tomto filmu více, i když i tyto televizní seriály jsou občas na hraně, hlavně co se ukazování mrtvol (a jiných nechutností) v odpoledních hodinách týče.

Jezdci Apokalypsy tedy nejsou níčím originální film, což naštěstí neznamená jeho okamžitý kvalitativní pokles někam k nule. Osvědčený koncept sice občas nudí, ale pořád tu je dusná atmosféra a příslib drsného konce. I přes veškerou tuto snahu však Jezdci Apokalypsy působí, možná trošku zbytečně, béčkovým dojmem, za což může především vyvrcholení celého snímku, které chce být až příliš šokující.

Na poli těchto detektivek (s obrovskou konkurencí v televizi) toho však patrně nelze vymyslet mnoho nového. Proto ocenňuji i tento průměrný počin, který (když to přeženu) může nabídnout i něco hlubšího, než jen efektivní dopadnutí pachatele za pomoci těch nejmodernějších prostředků (ne, opravdu nejsem fandem těchto kriminálek). Jezdci Apokalypsy jsou koukatelnou záležitostí, která se vám rychle vypaří z hlavy, ale alespoň na chvíli dokáže zaujmout a pobavit, i když trošku zneužívá některé prvky ze série Saw (ale kdo ne, že?).

A ještě něco málo k hercům. The Horsemen není, nebyl a nikdy nebude žádným hitem, proto mě udivila pěkná konstalace známějších jmen. Dennise Quaida představovat nemusím, ale jednu z hlavních postav si zahrála čímská herečka Ziyi Zhang. Že nevíte, o koho běží? Zhang hrála jednu z hlavních rolí v oscarovém opusu Tygr a Drak, dále v asijských velkofilmech Hrdina, Klan létajících dýk, Gejša ad. Malou roli v Jezdcích také dostal, fanouškům (nejen) hororů důvěrně známý, Peter Stormare (Insanitarium, Constantine…). Podobná překvapení mám opravdu rád.

 

Hodnocení5
Neuškodí, nenadchne, pouze splní úkol, místy dobré, místy béčkové detektivky s trochou toho hororu. Přesná půlka.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář