Horror of Dracula (1958)


Režie: Terrence Fisher
Rok výroby: 1958
Délka: 82 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Peter Cushing … (Van Helsing)
Christopher Lee … (Dracula)
Michael Gough … (Arthur Holmwood)
Melissa Stribling … (Mina Holmwood)
Carol Marsh … (Lucy Holmwood)
Olga Dickie … (Gerda)
John Van Eyssen … (Jonathan Harker)
… a další

 

Studiu Hammer se v padesátých letech dařilo – vypouštělo do světa jeden kasovní trhák za druhým a velmi dobře vystihlo jednu z několika módních vln hororu, kterých bylo dvacáté století svědkem. Horror of Dracula je toho důkazem.

Divák se s ním přenese do staré dobré Anglie, kde se i úhlavní nepřátelé oslovují titulem Sir a kde hrabě Dracula zaklepe, než vstoupí do místnosti. Hlavní dějová linie před diváka předstupuje okamžitě – pár minut po úvodní znělce se už zatloukají první klíny. Tempo se zpomaluje až v druhé polovině filmu, což je sice ze strany tvůrců netaktické, nicméně vzhledem ke stopáži 82 minut divák netrpí.

Dámy plní ve filmu vyloženě roli ozdůbek – vše se točí kolem tří mužů – uhrančivý Christopher Lee (Dracula), charismatický Peter Cushing (Van Helsing) a lamač dívčích srdcí Michael Gough (Arthur). Vynikající je zejména druhý jmenovaný, který svým projevem v podstatě táhne celý film. Dracula ne, že by se vyloženě nepovedl, ale vedle Cushinga nějak ztrácí auru. Proto pro mě bylo překvapením, že tento film odstartoval sérii drákulovských hororů, přičemž v každém z nich dostal Lee přislíbenu hlavní roli. Snad měl v roce 1958 potíže se zdravím, nebo se najednou sešlo mnoho negativních faktorů (přes čočky, které musel jako upír nosit, prý neviděl na krok a navíc mu způsobovaly bolesti). Každopádně, Van Helsing Draculu porazil nejen ve scénáři.

Hlavním problémem výše popisovaného filmu je však něco jiného. Draculův hrad v Transylvánii vypadá jako alpský hotel, sklep s rakvemi připomíná prádelnu a vše působí poněkud nedůvěryhodně. Coby divákovi mi tyto nedostatky vadily do chvíle, než jsem nasála atmosféru celého snímku, která je strohá a upjatá (ne však sterilní) a celkově velmi britská. Krvavé orgie a vlhké kobky nahradil tvíd a skládací kufříky. Nemáte-li nic proti dandyům, možná tyhle věci ani nepostřehnete. Co však postřehnete určitě, je uřvaný hudební doprovod, který má zřejmě suplovat místy pokulhávající atmosféru. Sráží moje hodnocení o deset procent.

Hodnocení7
Závěrem si musím položit otázku, kam tohoto Draculu zařadit v kontextu všech ostatních filmových upírů. Myslím, že by mohl obsadit třetí místo - před "všeobecně oblíbeným" Bram Stoker´s Dracula (1992). Na obě klasiky (z let 1922 a 1931) tomuto upírovi přece jen něco schází.
70%

Sdílejte článek

  1. Prasoid 1 března 2009 v 20:30

     Dojem z filmu mi zkazil šílený španělský (nebo jaký) dabing. Fuj! Třikrát fuj! Ale zase třikrát hurá Cushingovi a Leemu, který se mohl před kamerou vyskytnout častěji. Atmosféra slušná, v množině filmů o Drákulovi rozhodně jedna z nejlepších. Ano, souhlasím. Jeden z nej, možná i ten 3. nej., ovšem s tím, že Schreck a Lugosi měli coby upíři skutečně (místy o dost) větší “koule”.

  2. Zbynek 18 prosince 2007 v 16:43

    dracula 2000 je docela dobrej, ale co se týče dracula 3000 je to C-film(stačí když tam hraje Coolio)odehrává se to ve vesmíru kde posádka lodi mother 2 najde jinou opuštěnou loď kde břebívá Dracula a pak se to mele dracula kousne Coolia a ten tam pak pobíhá a je nadrženej a říká jak by si to rozdal s jednim členem posádky. Pak tam je dokonce potomek Van Helsinga. Myslím že to stačí. Kdybych to měl ohodnotit dal bych 20%.

Nový komentář