Horns (2013)


Režie: Alexandre Aja
Rok výroby: 2013
Délka: 123 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Juno Temple … (Merrin Williams)
Daniel Radcliffe … (Ig Perrish)
Kelli Garner … (Glenna)
David Morse … (Dale Williams)
Joe Anderson … (Terry Perrish)
James Remar … (Derrick Perrish)
Max Minghella … (Lee)
…a další

 

Alexandre Aja má se svou spotřebou umělé krve – asi půl bazénu na film – pověst žánrového řezníka. Tentokrát je to ovšem jinak, protože Horns nejenže nejsou příliš brutální (ustřelená palice brokovnicí je tak maximum), ale on to dokonce vlastně ani není horor. Pokud vám dělají problém multižánrové hříčky, tak vězte, že Horns je jednou z nich – detektivní drama s prvky fantasy a hororu, které místy sbíhá ke komedii!

Příběhová linie nás zpočátku poměrně sugestivně seznamuje s Igem Perrishem (výborný Radcliffe), který je momentálně zdrcen ze smrti své dlouholeté lásky, i z toho, že figuruje v celém případě jako hlavní podezřelý. Bizarních obrysů snímek začne nabírat ve chvíli, kdy hlavnímu hrdinovi po divokém večeru vyraší z čela růžky. Tento „dar“ nutí ostatní lidi svěřovat se mu se svými nejperverznějšími touhami (což vede k několika super gagům), čímž Ig získává výhodu při pátrání po skutečném vrahovi.

Alex Aja mě o svých kvalitách přesvědčil už svými minulými filmy, takže není překvapením, že i Horns jsou řemeslně na úrovni (pomineme-li drobnosti jako digitální hadi). Co je ale důležitější – pokud překousnete hůře stravitelný námět, dostanete po kouskách celkem zábavně ujetou podívanou. Bohužel mezi těmi kousky je i trochu nudná hlušina, která začíná u přepálené stopáže (zejména na flashbacky by měl vyjít nějaký regulační zákon) a ve výsledku posiluje fakt, že postrádáme silnější tah na branku.

Hodnocení6
Horns – navzdory tomu, že mají hlavu a patu – tak v mých očích nakonec sklouzávají do neoblíbené škatulky spotřební jednohubky, která už mi nemá co nabídnout. Aja si chtěl odskočit k něčemu serióznějšímu a poetičtějšímu, a v podstatě mu nelze nic vyčítat. Jen se upsal látce, která se velmi těžko adaptuje.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 8 listopadu 2014 v 11:34

    Aju a jeho filmy mám velice rád, proto jsem se na jeho nejnovější kousek vážně těšil. Osobně jsem H. Pottera neviděl, tudíž nemám k představitelovi hlavního hrdiny žádné předsudky a tak jsem se pohodlně usadil ke kompu a s chutí se na „Rohy“ vrhl. Na konci jsem z toho měl však dost rozporuplné pocity (jako u několika jiných filmů). Přece jenom jsem očekával něco jiného a tím nemám zrovna na mysli krvavá jatka, kterými je Aja proslulý. Bez těch jsem se klidně obešel. Asi nejvíc mě tu srala ona „sladkost“ některých pasáží a především pak ona sálající romantika a hraní na city. OK chápu, že se nám režisér snažil dostat pod kůži, abychom se lépe vcítili do hlavního hrdiny, ale pokud se mu zrovna nesvěřovali lidi se svými tužbami, tak to byla místy trochu nuda. Flashbacky z minulosti pěkně doplňovali děj a některé scény se mi vážně líbily – jak příběhově tak i po filmařské stránce. Kameraman se skutečně řádně vyřádil stejně jako Robin Coudert se svým smyslným hudebním doprovodem. Můj největší problém s tímto filmem však byl především ten, že se tu vzájemně prolínalo několik filmových žánrů a na ten který jsem se těšil nejvíce (hororový), byl zaseknutý někde vzadu a jen občas na mě vykoukl z té tlačenice před ním. Tím samozřejmě nechci říct, že by mě drama/fantasy nebavilo, zvláště když je v tom pořádná dávka ujeté podívané, okořeněné srandovními situacemi a hláškami, jenže když má film skoro dvouhodinovou stopáž je potřeba zápletku postupně prokrvovat a tady se to zdařilo tak napůl. Perrishovo pátrání po vrahovi své lásky mi přišlo zprvu srandovní, ale postupem času mé nadšení začalo opadávat. A to především s nástupem digitálních prvků, které jsem u Ajy očekával mnohem lépe propracované. Tímhle mě vážně zklamal a ke konci filmu jsem si začal čím dál více přát, ať už je konečně konec. Závěr se totiž v mých očích změnil na totální fiasko. Je mi naprosto jasné, že se mnou nebudete souhlasit, ale já tuhle frašku prostě nesežral.60%

Nový komentář