Český název: Muž bez stínu
Režie: Paul Verhoeven
Rok výroby: 2000
Délka: 112 minut
Země: USA / Německo
Alternativní názvy: Hollow Man – Unsichtbare Gefahr
Hrají:
Kevin Bacon … (Sebastian Caine)
Elizabeth Shue … (Linda McKay)
Josh Brolin … (Matthew Kensington)
Kim Dickens … (Sarah Kennedy)
Greg Grunberg … (Carter Abbey)
Joey Slotnick … ( Frank Chase)
William Devane … (Dr. Howard Kramer)
…a další
Jako fanoušek Kevina Bacona jsem se na tenhle film těšila a nechybí v mé filmotéce. I když už se na něm usadila poměrně silná vrstvička prachu, není to film, na který by se dalo koukat za každé situace a nálady… Děj je v podstatě prostý, poněkud „pošahaný” vědec Sebastian Caine má za úkol za pomoci svého týmu vynalézt přípravek na neviditelnost. Gorila sice zmizí a při podání protiléku se zase objeví, ovšem člověk a opice se zatím ještě nerovná, takže Caine, který se rozhodne provést experiment na sobě, se už neobjeví. A komu by z toho nehráblo, že…
O režisérovi Verhoevenovi se už dlouho traduje, že je to úchyl, a tady si pověst rozhodně nevylepšil. Film je ze začátku roztomile úchylný, až úsměvný, ale ke konci už se nad tím rozhodně smát nebudete, například scéna, kdy neviditelný a napůl šílený hlavní hrdina znásilňuje svoji mladou sousedku, je docela maso, byť do detailů se tak úplně nezachází – ale asi z prozaického důvodu, totiž že není do jakých. I když by možná bylo zajímavé sledovat, jak by si herečka se scénou znásilnění bez partnera poradila… Další takovou mírně nechutnější scénou je okamžik, kdy se hlavní ženská hrdinka snaží zjistit, kde se její neviditelný bývalý vlastně vyskytuje, a použije k tomu vskutku neotřelou metodu – rozlije okolo sebe krev.
Film má poměrně tíživou atmosféru, která se zhušťuje tím víc, čím víc začíná hlavní hrdina ze své neviditelnosti vyšilovat. Dotáhne to až tak daleko, že celou laboratoř neprodyšně uzavře a pokusí se všechny své spolupracovníky vyvraždit. Závěrečná scéna je vážně zajímavá.
Film mě dostal především svými docela propracovanými triky, které patří rozhodně k tomu nejlepšímu. Atmosféra filmu je jako na housenkové dráze. Místy se tvůrcům skutečně povedlo navodit fantastickou podívanou (viz proměna těla), ale potom jí vystřídá její nudná sestřička. Verhoeven chtěl diváky především okouzlit svým uměním a ani se moc nesnažil zamaskovat díry ve scénáři, které byly místy dost viditelné. Občas se mu povedlo je zalepit například scénkou s polonahou Rhonou za což ho chválím. Ke konci se z toho ovšem začal stávát průměrný slasher.7/10
Tenhle film podle mě není horor, ale spiše pojetí thrilleru a to docela dobrého. Určitě tím urazím spoustu lidí, ale tohle horor prostě není, bohužel.
Celkem se to dá přetrpět a gorila stojí za to… 40%
toto nie je horor, napriek tomu zaujimave efekty no
mohlo to byt lepsie…
pozn. : chcem taku web cameru !!!
haha
No tak vím, že ten film máš ráda, ale ma tu dvojku jsem zvědavej, jen aby to zas nebyl průšvih
Frenk: Jo, někde jsem tu informaci zaregistrovala, ale zase nějak extra natěšená na to nejsem… Jinak dík, že na mě myslíš.
Důležitá informace pro Nancy: vědělas, že už je i dvojka z roku 2006?
jj kevin je dobrej
Je to film o tom, co kdyby, a určitě si každej představil co by dělal, kdyby on nebyl vidět. Moje představy radši vědět nechtějte, ale film byl dost dobrej a Kevin Bacon jako Pan záporák skoro dokonalej
ale triky mi připadají docela dobře zvládnuté. postupné řídnutí tkání, odhalování vnitřností a kostí…zkrátka technicky skvěle uděláno.
Michal: Ten konec (a vůbec závěrečná čtvrtina) není nic moc, ale jelikož začátek je špica, tak jsem schopná jim to odpustit.
Je to Amerika, co bys chtěl…
Průběh filmu docela dobrý, ale ten konec!! Mám pocit, že hlavní hrdina byl neviditelný a ne nesmrtelný-kde se na něj hrabe Terminátor
Další věc, která mně vadila, byl polomrtvý vědec v mrazícím boxu, kde skoro vykrvácel, ale to mu vůbec nebránilo v tom, aby později hbitě šplhal po žebříku ve výtahové šachtě 