Hole, The (2009)


Režie: Joe Dante
Rok výroby: 2009
Délka: 98 min
Země: USA

Hrají:
Chris Massoglia … (Dane)
Nathan Gamble … (Lucas)
Haley Bennet … (Julie)
Teri Polo … (Susan)
…a další

 

Komu jméno režiséra Danteho vůbec nic neříká, dám menší nápovědu: Tento chlapík kdysi před lety vypustil hejno krvelačných piraní nezi nicnetušící rekreanty v jedné z moha bezostyšných vykrádaček Spielbergových Čelistí. Nic? A co takhle ti roztomilí chlupáči řádící v Kvílení vlkodlaků? Svítá? Jasně, že jo!

Joe Dante se rozhodně nedá považovat za pravověrného režiséra hororů. S tímto žánrem většinou jen koketuje, než aby jej pozval na pořádnou, dětem nepřístupnou jízdu. V jeho filmografii se najde spíše celá řada bijáků, jež se vydaly po vyšlapané cestičce rodinných podívaných. I když ani tyto se v mnohých případech neobešly bez notné dávky temnějších podtónů a černého humoru. Vzpomeňte třeba na hyperaktivní Gremliny či příjemnou komedii Lidé z předměstí.

The Hole mohla být režisérovým pokusem navrátit se ke krvavějším kořenům, avšak zůstala takříkajíc trčet někde v půli cesty. Tvrdit, že se jedná o mrazivý horor, při jehož sledování vám bude tuhnout krev v žilách a tep srdce se téměř zastaví, by byla bohapustá lež. U tohoto snímku se bez větší psychické újmy klidně pobaví celá rodina.

Už sám fakt, že hlavními hrdiny jsou děti, určuje, v jakých šlépějích bude film kráčet. Bratři Dane a Lucas se s matkou stěhují z místa na místo. Jejich zatím posledním hnízdištěm se stává dům v klidné čtvrti malého města. Dům navenek celkem obyčejný, ale ukrývající ve svém sklepení děsivé tajemství. Tím je temná díra, uzavřená dřevěným poklopem a zapečetěná několika zámky. A jejikož mezi nejvýraznější rysy dětské mysli patří zvědavost, chlapci poklop otevřou a nahlédnou do bezedných hlubin a tím vypustí do světa zlo.

Profláknutá zápletka se nijak výrazně nerozvíjí. K dvojici zvídavývh kluků se přidá ještě jejich sličná sousedka a každý se pak stává svědkem více či méně děsivývh událostí, které prověří, kterak se umí vypořádat se svými vlastními strachy. Tady musím autorům přiznat několik kladných bodů za snahu. Některé situace jsou vpravdě děsivé a nijak si nezadají ani se svými odrostlejšími konkurenty. I když se v celkovém rámci jedá o temnější „dětský film“, takže potoků krve a vyhřezlých vnitřností se v něm v žádném případě nedočkáme, docela slušně z nich zamrazí i otrlejšímu divákovi.

Celý snímek je namixován s několika ingrediencí. Je libo bledou holčičku s trhanými pohyby po vzoru japonských duchařin? Šup tam s ní. A co posedlou hračku s maniakální potřebou objevovat se v těch nejnevhodnějších situacích a neustále toužící po krvi? Máte ji mít. A co takhle rodinné útrapy minulosti? Jak je libo. Ačkoli je tedy film slepencem nejrůznějších motivů, které jsme viděli už tolikrát, že se z nich staly dávno zažité zvyklosti, překvapivě to až tolik nevadí. Jistě, je potřeba překousnout banální zápletku, vrátit se zpět do svého dětství a překonat rozpaky ve finálním zůčtování, ale zabavit se u tohoto snímku dá.

 

Hodnocení7
V rámci čistokrevného hororu by to The Hole dotáhla sotva na průměr. Ve škatulce „filmů pro děti“ ale sáhnu po poněkud vyšším hodnocení, protože jako takový funguje skvěle. Tedy pokud není nejoblíbenějším filmem 10-ti letých capartů Saw a já nezaspal dobu.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 5 února 2013 v 16:40

    Tak jsem se právě dodíval a zůstali ve mně velice rozporuplné pocity. Cítím se naprosto stejně, jako při sledování Don´t Be Afraid of the Dark (2010). Nevím proč, ale jakmile se v nějakém filmu objeví tajemná „černá díra“ začínají se mi ježit chlupy na ruce. Strachem určitě ne, ale jde spíše o obavy, že to zas bude další filmový průser a ztráta času. A ani tentokrát to rozhodně nebylo neopodstatněné. Jde rozhodně o nejslabší Danteho film jaký jsem měl zatím tu čest vidět a že jich už bylo. Přestože stopáž není nikterak dlouhá, já bych jí ubral minimálně posledních dvacet minut. Do té doby to totiž ještě šlo strávit díky některým „strašidelnějším“ scénám – tedy tvůrci se o to alespoň snažili, aby někomu nahnali strach (viz. malá dívka), jenže ten závěr všechno posral. Haley Bennett si rovněž moc dobře nevedla (rozhodně líp jí to šlo při lesbické scéně ve filmu Kaboom).

Nový komentář