Hitcher, The (2007)


Český název: Stopař
Režie: Dave Meyers
Rok výroby: 2007
Délka: 83 min
Země: USA

Hrají:
Sean Bean … ( John Ryder)
Sophia Bush … (Grace Andrews)
Zachary Knighton … (Jim Halsey)
Neal McDonough … (Lieutenant Esteridge)
Kyle Davis … (Buford’s Store Clerk)
Skip O’Brien … (Harlan Bremmer, Sr.)
Travis Schuldt … (Harlan Bremmer, Jr.)
Danny Bolero … (Officer Edwards)
…a další

 

Není to tak dávno, kdy jsem u jiného filmu tady rozebíral, jak je americká silnice nebezpečné místo i k pouhému přejetí ze státu do státu. Pomalu se začínám bát, že do USA nikdy nepojedu, protože ať chci jak chci, neexistuje tam možnost bezpečného cestování.

Vezmeme-li to popořádku, tak bychom měli začít letadlem. Filmy United 93 nebo Snakes in the plane jsou dostatečnými argumenty, proč letadlo vynechat. Vlak. V Americe vypadají vlaky mnohem lépe než ty naše, ale Vražda v Orient expresu nebo “Přepadení” tenkrát ještě s hubeným Segalem mluví opět proti. Metro. Stejnojmený horror a nebo závěrečná scéna Nezvratného osudu 3 nás opět varuje před návštěvou i tohoto dopravního prostředku, se kterým stejně můžete cestovat maximálně v rámci jednoho města. Automobil. Tak to je kapitola sama pro sebe. Sám jsem recenzoval několik filmů, přímo z amerických silnic. Rest stop, Hitcher 2 a mnoho jiných. Takže nám zbývá pěškobus, a to si nesmíte ještě vybírat cestu lesem, přes hřbitov nebo oblastí ovládanou nepřátelskými gangy.

The Hitcher je staronový film. Určitě je mezi filmovými diváky spousta těch, kteří o originálu nikdy neslyšeli, proto nebudu tyto dva filmy spojovat a podíváme se na novinku jako kdyby byla první a jediná na světě. Klasické téma “maniak, jež vás dostane”, zde díky Seanu Beanovi nabývá nových rozměrů.

Grace a Jim si ho přiberou do svého automobilu, proč taky ne, když se tak hezky usmívá. Během několika minut se ale ze stopařovy tváře úsměv vytratí a místo něj se v ruce objeví nůž. Tentokrát se ještě Jimovi a Grace podaří nemilého spolujezdce za jízdy z automobilu vyhodit, ale ten se rozhodne vrátit jim to i s úroky. Začne kolem sebe zabíjet nic netušící rodinky na výletě a navíc to navleče tak šikovně, že hlavními podezřelými jsou právě Jim s Grace. Začíná klasická hra na kočku a myš, která je lemovaná spoustou rozbitých aut a zabitých policistů a na jejímž konci musí kočka nebo myš umřít strašlivou smrtí. Kdo z nich to bude?

Hodnocení6
Film je to vcelku dobrý, ovšem nebýt cinického úšklebku Seana Beana, nikterak by nevybočil z hromady jemu podobných a mnohdy i lepších snímků, což je celkem škoda.
60%

Sdílejte článek

 1. Eraserhead 21 ledna 2010 v 17:43

   No sláva. A já si začínal myslet, že se toho už nedočkám. Stopař je hodně povedený remake staršího snímku s Rutgerem Hauerem. Samozřejmě mu chybí pár psychologicky napjatějších scén či efektů (např. výbuch benzínky), ale za to je svižnější. Musím říct, že jsem si jeho koukání užil více, než u původního snímku a Bean se mi líbil více než Hauer. Prostě se mi to líbilo o malinko více. Ale přesto, původní snímek nabízí něco, co tomuto snímku chybí a tenhle zase něco, co mi chybělo u toho původního. Takže, jak říkám, originál dobrý, remake taky dobrý. Budu-li se chtít k tomuto tématu někdy vrátit, vrátím se k oběma filmům. A teď na chvilku popustím uzdu mé chlapské prasáckosti (což dělám nerad a ne moc často) – ženským v kozačkách a riflových minisukýnkách to s bouchačkama náramně sekne. 80% jen to hvízdne.

 2. Solo 6 listopadu 2009 v 22:10

  Jelikož původní Stopař patří mezi moje nejoblíbenější filmy, tak jsem
  samozřejmě celou dobu srovnával a musím říct, že jsem byl trochu
  zklamán. Děj byl sice obohacen o dvě hlavní postavy, které pronásleduje
  šílenec, ale tahle dvojka mi moc neseděla. Zatímco v původním snímku
  jsem si psychologickou hru kočky s myší užíval, tak tady mě rušila až
  zbytečně moc protlačovaná akčnost, která mi moc neseděla. Herečka
  pěkná, ale spíš se hodí do nějakých komedií, než psychothrilleru. A
  záporák neměl takové kouzlo jako Hauer, byl o třídu horší.

Nový komentář