Hitcher, The (1986)


Český název: Stopař
Režie: Robert Harmon
Rok výroby: 1986
Délka: 97 min
Země: USA

Hrají:
C. Thomas Howell … (Jim Halsey)
Rutger Hauer … (John Ryder)
Jennifer Jason Leigh … (Nash)
Jeffrey DeMunn … (Captain Esteridge)
John M. Jackson … (Sergeant Starr)
Billy Green Bush … (Trooper Donner)
…a další

 

Předem chci říct, že toto je má první recenze, takže budu rád za hodnocení i připomínky.

Film začíná v Texasu jedné velmi deštivé noci, kdy mladík Jim Halsey (Thomas Howell) zastaví jednomu ne zrovna sympatickému stopaři. John Ryder (Rutger Hauer), jak se onen stopař jmenuje, si přisedne a začíná jeden velmi podivný rozhovor, při nemž si Jim uvědomí, že máminčina rada, ať nebere žádné stopaře, měla něco dosebe. Než ovšem stihne cokoliv udělat, drží John v ruce nůž a oznámí mu, že se ho chystá zabít. Jim má ovšem štěstí, protože souhrou náhod se mu podaří Johna z auta vyhodit a odjíždí pryč s pocitem, že má všechno peklo za sebou. Bohužel pro něj, cesta plná strachu, násilí, bolesti a krve právě začíná.

Tak přesně takto začíná můj velmi oblíbený hororový film, který i přes svou velmi jednouduchou, až primitivní zápletku působí opravdu děsivě a ukazuje, že méně je někdy více. Ve filmu je několik velmi povedených zvratů, které jsou i dosti nečekané, nicméně nebudu vám je tu vypisovat, zkazil bych vám tím jedinečný zážitek. I když byl film natočen už v roce 1986, může skvěle konkurovat dnešním hororům a většinu z nich by převálcoval silou řitícího se kamionu.

Co se týče hereckých výkonů, celému filmu kraluje Rutger Hauer. Tak skvěle zahraný vyšinutý vrah se jen tak nevidí a kdyby mě měl někdy někdo podřezat, ať je to právě John Ryder. Tím samozřejmě nechci shazovat ostatní herecké výkony, nebyly vůbec špatné, ale John Ryder je ve filmu jen jeden.

PS. V roce 2007 vyšel remake tohoto filmu se stejným názvem. Ne že by byl tento film přímo špatný, nicméně dá se říct, že se jedná o přesnou kopii tohoto filmu (i když pár věci je trošičku jinak)a ruku na srdce, kdo z nás by chtěl kopii, když může mít original.

Hodnocení9
U hodnocení možná filmu trošku přidám, poněvadž jsem se k němu poprvé dostal jako malé dítě po revoluci na 100x okopírované VHS s jedním dabingem, takže pokaždé když na něj koukám, dýchá na mě trocha té nostalgie a vzpomínek. Tak či tak, film si dle mého soudo oněch 90% plně zaslouží a můžu vám garantovat, že po jeho shlédnutí vám nějakou dobu potrvá, než v noci svezete nějakého stopaře, pakliže se k tomu vůbec kdy odhodláte...
90%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Eraserhead 19 ledna 2010 v 02:35

     Tomuhle filmu bych vytknul asi jen jednu závažnou chybu a to je Hauerova všudybylnost a všechnovědnost, což občas můžr zkazit celkový dojem z filmu. U Stopaře se tak naštěstí nestalo, ale od půlky filmu mě už na něm tak nějak nic nepřekvapovalo (a přece jen něco jo – osud J. J. Leigh, to jsem opravdu nečekal), protože se v takovémto případě dalo čekat cokoliv a bylo mi jasné, že ať se Howell hne kamkoliv, bude mít Hauera nakonec za prdelí. Přesto ale poměrně slušná jízda s narůstající tísnivou atmosférou. Procenta navíc za Jennifer Jason Leigh, takhle nádherně oplácané herečky se dneska už nevidí.

  2. Prasoid 9 listopadu 2008 v 19:18

     Tak jsem se podíval, znechucen jakousi nesouvislou hloupostí z roku 2001. A překvapení a současně vztek za to, že jsem s projekcí váhal víc jak půl roku. No co, ty největší klenoty vždycky leží ve skříni. Hauer mluví pomalu míň než první Terminátor, ale je k sežrání, stejně jako scény na odpočívadle, kde by se dalo napětí krájet. Konec je zatraceně dobrou satisfakcí a “doraž ho” jsem říkal dokonce nahlas. To je jasná stovka.

Nový komentář