Hills Have Eyes, The (2006)


Český název: Hory Mají Oči
Režie: Alexandre Aja
Scénář: Grégory Levasseur
Délka: 107 minut
Země: USA

Hrají:
Aaron Stanford … (Doug Bukowski)
Ted Levine … (Big Bob)
Kathleen Quinlan … (Ethel)
Dan Byrd … (Bobby)
Emilie de Ravin … (Brenda)
… a další

 

Pokud jste si našli tuhle recenzi, pak zřejmě víte, o co v tomto filmu běží, proto se tu nebudu obtěžovat s dějem, který je stejně variací na několikrát omleté téma (neopatrní vědci a jejich zmutované oběti). A můj dojem, který jsem z něj získala už v první polovině, byl ten, že kromě členů rodinky by zasloužil zabít i režisér Aja. Má totiž zvláštní schopnost točit nebezpečně skvělé horory.

Původním autorem Hor je Wes Craven, což samo o sobě stačí a zbytek už není podstatný. :o) Remaky jsou ale v poslední době na prudkém vzestupu, a jak je vidno třeba z Mlhy, ne vždycky se zadaří. Tady se ovšem zadařilo. A pořádně. Alexandre Aja je skutečně mistrem ve svém oboru, po hodně dlouhé době jsem se bála přímo u filmu a ne až dodatečně, kdy mi došly všechny souvislosti.

Je tu ovšem jedna věc, ve které se s mnohými jinými recenzemi rozcházím – mě se rozhodně líbila víc první polovina filmu (do útoku na karavan). Možná to bude mojí zálibou v hororech spíše psychologického rázu – a myslete si co chcete, druhá polovina filmu už je “pouze” vyvražďovačka. V tom nejlepším slova smyslu, samozřejmě.

Co se týče hereckých výkonů, mé zvláštní pochválení patří Danu Byrdovi, představiteli neohroženého synátora Bobbyho, jemuž jsem všechen jeho vztek, touhu po pomstě atd. bezmezně žrala. Zbytek prostě dostal svou roli, zvládl ji s grácií = skvěle odvedená práce. Několik lidí vyzdvyhovalo i mého oblíbence Aarona Stanforda v roli Douga, já tak ovšem učinit nemůžu – a to z důvodu, který jsem u jiného jeho filmu nezaregistrovala a který mě od něj poněkud zaskočil – Jakmile promluvil, okamžitě byl zcela poznatelný, myšleno jako co bude dělat, jak se bude tvářit, co řekne… A z neznámého důvodu jsem okamžitě před sebou neviděla jenom zoufalého otce rodiny, ale také někoho, kdo půjde za chvíli natáčet jinou roli a jako kdyby ho to brzdilo v soustředění se na tuhle (Aaron hned po skončení Hor začal natáčet třetí díl X-Menů). Takže, pane Stanforde, tfuj tfuj tfuj, takovej průměr bych od vás nečekala…

Dále mi vadil už jen jeden “drobný” detail – myslíte, že někdo, koho prohodili zdí, dostal opakovaně nakládačku, že ho pomalu mohli sbírat po kouskách, a málem mu rozdrtili hlavu, by byl opravdu ještě schopný se zvednout a dojít po svých (ještě s dítětem v náručí a psem na vodítku) poměrně dlouhou trasu přes hory ke karavanu? Ale no tak, Alexi, nejsme žádní blbci…

Hodnocení8
Hory mají oči můžu zkrátka jen směle doporučit, ovšem pokud se vám už někdy stalo, že vám při sledování filmu plaval žaludek, sežeňte si radši zcenzurovanou verzi. Nemálo lidí odcházelo z kinosálu rovnou na WC.
80%

Sdílejte článek

 1. Solo 21 června 2011 v 17:12

  Aja opět nezklamal. Docela se divím, že tu ještě
  nemám k tomuto filmu komentář. Viděl jsem ho už xkrát a nikdy mě neomrzí.
  Nevím jak někdo může považovat za romantický – výlet do pouště, ale to je
  jejich problém. Dostali co zasloužili. Původní snímek se mi líbil úplně stejně
  jako tenhle. Co se týká atmosféry, tak ta sice občas skřípala, ale krvavé
  masakry to on točit prostě umí a hodně dobře. Doslova jsem si užíval tu krvavou
  lázeň, která vypukla za polovinou snímku. Jen si nešlo nevšimnout některých
  nelogičností, které se tu a tam objevily. Ani to mi však nezkazilo zábavu a ani
  nikdy nezkazí. 

 2. Eraserhead 28 prosince 2009 v 14:30

   Aja bezesporu ví, co to je horor a dokáže ho udělat i z tak blbého scénáře, jaký zřejmě dostal do ruky v tomto případě. Film je jízda až do (včetně) útoku na karavan, pak se z toho stane hrozná a utahaná blbost, která nezaujme ani svou brutalitou (která je zde zcela nerealistická – narozdíl od části před zlomem/karavanem). Průser právě je, že k útoku na karavan dojde snad ani ne v půlce filmu. Nedobrovolné kojení jednoho z mutantů považuji za nejšílenější scénu celého filmu, naopak, proměnu prodavače mobilů v nesmrtelného/ocelového ramboochránce svého dítěte za největší úlet a blbost filmu. Dalo-li by se to takhle shrnout, tak bych to označil za řemeslně natočenou blbost, hlavně, co se týče druhé půle.

 3. TerezkaHell 28 prosince 2009 v 14:17

   Při čtení komentářů a celkově celé recenze sem ohromena. To jsem vážně jediná komu tenhle film přišel maximálně nechutnej? Režisér je pravděpodobně úchyl. Jak někdo může říct, že tenhle film je super? Já jsem fanynka hororů, je to můj oblíbenej žánr, ale odsuď podsud…tohle je fakt. Hraničí to s úchylkou vážně. Dávám 0%

 4. Dawee 10 listopadu 2007 v 11:32

   No tenhle film je fakt supr psychyciký vyžití a nechutný scény, dvě věci, který dá dneska málokdo dohromady. Musím říct že tenhle horor je fakt povedenej, nechutný scény byli lepší než u řady jiných filmů, to musím říct. Naproti tomu, mě 2 absolutně zklamala, ale úplně totálně. Nikdy sem neviděl, že by někdo tak dobrej horor takhle zničil. Vůbec sem se nebál, naopak, bylo to odporný, ale ne že bych se nějak bál. Prostě je to totální odpad.

 5. Hackí 5 dubna 2007 v 15:51

   Sice mi pár scén přišlo jako docela blbých, ale jinak to byla haluz
  Zavřený v mrazáku s čísi hlavou, nohama a rukama. Mno, být na jeho
  místě, okamžitě se pozvracím. To znásilnění byl taky hnus a raději jsem
  se koukala jen přivřenýma kukadlama, protože mi to přišlo odporný Ale to k hororům patří a tak dávám velké +… Na druhou stranu mě ale zklamalo, že to město bylo v otevřené krajině Spíš bych se bála, kdyby bylo umístěno v jeskyních toho dolu, kde byly ty hroby… Ale nikdo nejní dokonalý, že?

Nový komentář