Hide and Seek (2005)


Český název: Hra na schovávanou
Režie: John Polson
Rok výroby: 2005
Délka: 102 min
Země: USA

Hrají:
Robert De Niro … (David Callaway)
Dakota Fanning … (Emily Callaway)
Famke Janssen … (Katherine)
Elisabeth Shue … (Elizabeth)
Dylan Baker … (Šerif)
…a další

 

Klišé je slovo, které v hororovém žánru slyšíme až nepříjemně často. Nevyhnula se jí ani Hra na schovávanou, která překvapuje ani ne tak dějem, jelikož synopse vám bude dozajista povědomá, ale především De Nirovou účastí. Ten zde hraje psychologa, jemuž se v koupelně dobrovolně zabila manželka, což hodně poznamenalo jejich dcerku Emily. Ze své praxe ví, že nejlepším lékem je změna prostředí a proto se odstěhují kamsi na venkov. Tady však začínají další problémy, především s Emily a jejím imaginárním kamarádem.

Neoriginální? No to si piště – při sledování Hide and Seek si doslova můžete ze seznamu škrtat propriety, které jste viděly někde jinde. Emily je asi ta nejchytřejší holčička na světě, kreslí si svého imaginárního kamaráda a rozvěšuje jej po svém pokojíčku, a v domě se dějí podivné věci, za které je údajně zodpovědný onen tajemný. Otec je psycholog a tudíž se snaží vše vysvětlit racionálně.

Jedno se ale filmu nechat musí. Postupně vytvářená atmosféra je fajn, napětí neustále stoupá a divák takřka nemusí z obrazovky odvracet zrak. Tedy až do finálního rozuzlení, které vše dobré z minut předchozích posílá natrvalo do kopru a po naskočení titulků i někam hluboko do šuplíku, ze kterého se již snímek zřejmě nikdy nedostane. Pointa je totiž naprosto debilní, nelogická a pokud je pravda, že tvůrci uvažovali o pěti různých zakončeních, rozhodně nezvolili dobře. Pozadí dobře budovaného, i když stokrát viděného námětu je tak absolutně pohřbeno dementním závěrem, který se snaží být tradičně šokující, ale jeho přítomnost naprosto boří všechen děj předcházející. Konečná „hra na schovávanou“ je navíc hodně natahována a nudně vystavěna, autoři už žádné překvapení nedodají. Vzhledem k předchozím faktům je to ale nejspíš dobře.

Hodnocení5
Herecké výkony jsou slušné, vizuálně se jedná o pěknou podívanou. Trochu zamrzí Ottmanova hudení rutina. Od skladatele, jehož portfolio tvoří z velké části horory, jsem čekal něco víc. Nejvíc nadávek, ale zasluhuje tradičně scénárista, který nejenže hlavní námět zkopíroval, ale ve finále ho zmršil. A tím poslal Hide and Seek na hranici zapomenutelnosti.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 4 května 2014 v 16:58

    Po spuštění filmu jsem zanedlouho zjistil, že jsem tohle už určitě viděl – ale asi mě to moc nezaujalo, protože teď jsem na něj narazil více méně náhodou (bylo prostě další na řadě v pořadníku). Začátek mě příjemně navnadil (já De Nira můžu), takže jsem se těšil kamže se příběh posune po odstěhovaní na venkov dál. Zvolené prostředí si mě hned získalo, stejně jako mladá Dakota. Ten její uhrančivý pohled místy vzbuzoval až hrůzu. Jenže velice brzy začala atmosféra dost stagnovat a mě se začaly v hlavě rodit velké obavy (že tohle asi nebude žádná pecka), které se v následujících minutách potvrdily. Filmů s podobnou tématikou existuje již celá řada, navíc většina z nich má mnohem ponuřejší děj a tady se něco pořádného začalo dít až na samotném konci, což už bylo dost pozdě. Profláknutá zápletka ničím nedokázala šokovat a pointu blbci prozradili již někde v polovině filmu (tedy asi ne každý si všimne těch do očí bijících náznaků v prostřední pasáži…), ale mě to doslova iritovalo. Přesto jsem tomu pořád dával šanci a těšil se na velkolepé finále. Leč to se nakonec nekonalo. Pořád jsem očekával nějaké výraznější zlepšení, nebo alespoň trošku toho „nude“, když už tam hrály Elisabeth Shue a Famke Janssen, jenže místo toho se všechno ještě více natahovalo a já se začal nudit. U „psychologických thrillerů“ očekávám pořádnou atmosférickou jízdu, při které se posadím na prdel a mozek mi musí běžet na plné otáčky, ale tohle jsem bral jako takovou oddechovku (teda hlavně tu prostřední pasáž). Jinak samozřejmě Dakota Fanning patří k tomu nejlepšímu, co nám tento kousek nabídnul a předčila snad všechny své starší kolegy a kolegyně. Tohle děcko bych vážně nechtěl mít doma.

  2. RavenShan 27 září 2011 v 19:29

     No, myslim, že věk moc roli nehraje, ale vcelku ten děj je moc povedenej. Dakota Fanning je zkrátka famózní herečka! No o Robertu D. Nirovi ani nemluvim, protože to je klas(a)ika.
    Ten film sem viděla jako malá, ale pořád je to super podívaná. Pořádstejně překvapí a je stejně strašidelnej jako první den.
    90%

Nový komentář