Hidden (2015)


Scénář a režie: Matt Duffer a Ross Duffer
Rok výroby: 2015
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Alexander Skarsgård … (Ray)
Andrea Riseborough … (Claire)
Emily Alyn Lind … (Zoe)
…a další

 

Manželé Ray a Claire se společně s dcerkou Zoe už dlouhou řádku dní schovávají v protiatomovém krytu. Donutila je k tomu tajemná nákaza, která velmi rychle zdecimovala svět. Úkryt dává rodině nejnutnější vybavení pro přežití, ale jak dlouho jim zásoby vydrží? Co je čeká venku a kdo jsou obávaní „dýchači“ přicházející z okolí?

Hidden na první pohled příliš originálně nevypadá a dvě třetiny stopáže skutečně jen hladce klouže na povrchu minimalistických apokalyps, naštěstí se pouze s tímto tvůrci nesmířili. Rodina uvězněná (až do zlomového dne) v šedých zdech bez denního světla nemá příliš prostoru zabavit diváka. Krom lekcí psychologie, kterou musí dostávat malá Zoe, je největším nepřítelem krysa ztenčující již tak mizerné zásoby, zastaralá vodní pumpa či náhle vypuknuvší požár.

Aby i v těchto částech filmu byla přítomna alespoň dílčí atmosféra, zásobují nás autoři pravidelnými flashbacky ze světa těsně po vypuknutí nákazy nebo třeba periskopovým sledováním okolí z centra bunkru. Ačkoliv se místy dostavují nuda a scénky, které trochu zvednou obočí (otcovské rozmluvy, dceřina panenka), působí Hidden poměrně sebejistě a s příchodem hezkého zvratu i svěže. Rozhodně více svěže než ostatní druholigová konkurence.

Hodnocení6
Závěr nejenže potěší fanoušky zombie masek a krve, ale hlavně dokopne omšelý příběh do vytouženého nadprůměru. Tam si zaslouží být i herci v čele s Alexanderem Skarsgårdem. Komfortní je i stopáž, takže až si třeba jednou budete stěžovat na své bydlení, bude film Hidden dobrým utěšitelem.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 22 dubna 2017 v 06:43

    Opravdu dobrých postapokalyptických filmů koketujících s hororovým žánrem je docela málo. Hidden zůstal někde na půl cesty. Měl jsem obavy, aby se z toho nestala jen další tuctovka, která začne i přes kratší stopáž po chvíli nudit. Ale tvůrcům se podařilo alespoň v první polovině filmu navodit opravdu zajímavou (místy až klaustrofobickou) atmosféru, kterou skvěle doplňovalo rodinné drama odehrávající se pod povrchem. Postavy si částečně získaly mé sympatie a navíc nejsme ani ochuzeni o několik záblesků z nedávné minulosti.

    Samozřejmě se tu hrálo hlavně na city, ale vše bylo v rámci snesitelnosti. Sice ta malá by občas zasloužila dostat přes držku, ale na tohle jsme už zvyklí. Postupné poodhalování všech příčin, proč je naše rodinka ukryta v bunkru a kdo jsou vlastně oni „dýchači“, potažmo důvod proč nemůžou vyjít naši hrdinové ven – to všechno bylo v pořádku. Zvláště když herecké výkony byli rovněž docela dobré. Potom ale přišlo finální rozuzlení a došlo na akčnější stránku filmu. A tady jsem narazil na problém, který se mi už tolik nelíbil. Přece jenom jsem očekával něco trošku odlišného a na můj vkus byly některé scény dost přehnané. Nepotřeboval jsem ke štěstí hory zombíků ani nakažených, ale přece jenom bych uvítal odlišné vyvrcholení. To je však jen můj problém. 60%

Nový komentář