Hereditary (2018)


Český název: Děsivé dědictví
Slovenský název: Prekliate dedičstvo
Scénář a režie: Ari Aster
Rok výroby: 2018
Délka: 127 min
Země: USA

Hrají:
Toni Collette … (Annie)
Gabriel Byrne … (Steve)
Alef Wolff … (Peter)
Milly Shapiro … (Charlie)
Ann Dowd … (Joan)
… a další

 

Hereditary jsem viděl krátce po premiéře, ale byl to pro mě tak divný zážitek, že jsem si na něj neudělal jednoznačný názor. K druhé projekci jsem se pustil jednak proto, abych si snímek zařadil, a také proto, že Ari Aster poté natočil Slunovrat (Midsommar, 2019), který byl pro mě jedním z nejlepších hororů roku.

Sledujeme tradiční americkou rodinku ze střední vrstvy – on je doktor, ona doma vyrábí miniatury, jejich syn je na střední, jejich holčička chodí do školy. Mají hezkou vilku na samotě a před ní dvě auta. Když ovšem zemře Ellen, babička rodu Grahamů, začínají pozůstalí rozplétat záhadná tajemství svých předků. Film tedy začíná pohřbem a nebude jediný, poněvadž v této rodině je úmrtnost nezvykle vysoká.

Hereditary je vydatný chod. Nejen že plyne poměrně pomalu (a má přes dvě hodiny), ale hezky utahuje šroubky střídáním nálad. Ari Aster skutečně umí navodit nepříjemné pocity – od psychologického teroru (druhá, nešťastná smrt), přes pološílenou matku (skvělý výběr Toni Collette), až po typickou duchařinu, jejíž konec ale pravděpodobně neodhadnete. Snad jen dodám, že mi to svým stylem trochu připomnělo Polanskiho klasiku Rosemary má děťátko (Rosemary´s Baby, 1968).

Pokud jde o negativa, trochu mi nesedla postava Joan, přítelkyně matky, která ukrývá i jeden twist. Ale i bez něj si myslím by film fungoval a celková vize by o moc nepřišla. Ostatně třeba závěr filmu je taky spíše efektní bizár, který vyžaduje divákovu fantazii. Vlastně nevíte, jaký dopad to na posledního hrdinu má, jen tušíte a leccos si můžete domyslet. V těchto aspektech si myslím, že režisérův další film (zmíněný Slunovrat) je vybroušenější a důslednější.

Hodnocení7
Ale i tak dávám Hereditary palec nahoru. Ari Aster je pro mne výrazným objevem a doufám, že si zase brzy najde nějakou hororovou story, která dá na chvíli zapomenout na ty tisíce stejných filmů.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář