Hellraiser: Inferno (2000)


Režie: Scott Derrickson
Rok výroby: 2000
Délka: 99 min
Země: USA

Hrají:
Craig Sheffer … (Det. Joseph Thorne)
Nicholas Turturro … (Det. Tony Nenonen)
James Remar … (Dr. Paul Gregory)
Doug Bradley … (Pinhead)
Nicholas Sadler … (Bernie)
Noelle Evans … (Melanie Thorne)
Lindsay Taylor … (Chloe)
…a další

 

Jedná se v řadě o pátý díl série, to jenom tak pro pořádek.

Hlavní postavou je detektiv Joseph Thorne. Je na první pohled docela normální, je ženatý, má dceru … svých základních povinností ale nad míru nedbá. Bere drogy, je nevěrný, krade, používá nepolicejní metody. Zkrátka – hrabe se do pekla.

Jednoho večera je v L. A. s kolegou Tonym zavolán k případu vraždy. Na místě činu jsou jen kusy těla, řetězy a kostka, kterou si Joseph jako „správný policista“ nechá. V noci si zaplatí prostitutku a jede s ní do motelu. Po žhavém sexu, když žena usne, bere si Joseph kostku do koupelny a podaří se mu ji rozložit. V té chvíli začíná jeho utrpení. Všechny nepravosti, kterých se kdy dopustil, se obracejí proti němu. Než s ním Pinhead skoncuje, tj. než dojde k jedné z nejlepších scén filmu, prožije si skutečná muka.

Většina filmu zachycuje Josephovu cestu „očistcem“, v němž se seznamuje s těmi nejhoršími stránkami své duše. Po očistci ovšem nenásleduje nebe, ale to je asi jasné.

S odstupem se zdá, že film je v podstatě show jednoho muže, Josepha. Báječně je vykreslena jeho psychologie. Dochází ovšem k obnově neznalosti Pinheada, jehož zde není moc vidět. Za těch pár minut svého působení neprozrazuje nic o sobě, pouze kárá a trestá. To není vůbec na škodu, protože se mu tak vrací tajuplnost. Cenobiti jsou noví, jiní, snad strašlivější, pro někoho ovšem málo razantní. Slouží spíš jako Josephovi průvodci. Své choutky nicméně neopustili, pár scén se jim povedlo, například když Josepha hladí na hrudi a místo pod košili strkají své ruce pod jeho kůži.

Inferno nijak nenavazuje na předešlé díly. Snad jen na první dva, potažmo tři, a to nikoli dějem, ale kvalitou. Kdybyste neviděli předchozí filmy a shlédli jenom tento, máte z něj skoro podobně silný zážitek, jako z těch prvních. Je prostě famózní, temný, strašidelný, i když asi doposud nejméně krvavý.

 

Hodnocení10
Celkově je do série Infernem vnesena nová svěží myšlenka. Proč nechat cenobity zabíjet spousty lidí, když můžeme dopodrobna ukázat, co prožívá člověk, který si otevřel dveře do pekla? Pro někoho možná nuda. Nicméně celkově trefa (skoro) do středu.
100%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Erinka 15 srpna 2009 v 11:12

     Začala jsem sledovat všechny díly Hellraisera postupně jdoucí za sebou a je jednoznačné, že dva první díly jsou prostě nejlepší, třetí díl neurazí… na čtyřku se dle mého názoru dalo také koukat a komu se prostě tato serie líbí, tak se na tyto filmy rád podívá. Bohužel ale nemohu souhlasit s hodnocením pátého dílu, jelikož mi přišlo, že už s původním námětem film neměl moc společného, efekty se mi také moc nezdály, snad jak zde bylo řečeno psychika hlavní postavy byla dobře zachycena. Pro mě jako fandu této serie 50% a to ještě s odřenýma ušima.

  2. Enfersillen 10 října 2007 v 00:13

    Ten film byl výborný. Ke článku mám připomínku – nehrabal se stále hlouběji do pekla těmi pouhými fakty nýbrž svojí sobeckostí a tím že žil pouze pro sebe. Kostku určite nemohl dostat nikdo jiný než on… společně s vizuální stránkou nemám co vytknout – jde o film který človek zhltne od začátku do konce

Nový komentář