Hellraiser: Hellworld (2005)


Režie: Rick Bota
Rok výroby: 2005
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Stelian Urian … (Adam)
Katheryn Winnick … (Chelsea)
Anna Tolputt … (Allison)
Khary Payton … (Derrick)
Henry Cavill … (Mike)
Christopher Jacot … (Jake)
Doug Bradley … (Pinhead)
…a další

 

Jedná se v řadě již o neuvěřitelný 8. díl. Neuvěřitelný v tom, že to někdo nedokázal včas zarazit. Ale postupně.

Pinhead se dostal na síť. Má vlastní internetovou stránku Hellworld.com. Lidé doslova propadají posedlosti po jeho online hře. Jedním z nich je i Adam, který ze záhadného důvodu spáchal sebevraždu. Jeho přátelé Chlesea, Allison, Derrick, Mike a Jake právě truchlí na jeho pohřbu. Jake nehodlá v šílenství zvaném Hellworld pokračovat a od skupiny se oddělí. Objevuje se až o dva roky později na Hellworld párty v jednom starém domě, kam zamířili i jeho dávní přátelé. Vše vypadá v pořádku, párty se rozjíždí v klasickém duchu, ale pak se začnou dít podivné věci a přátelé se záhadně ztrácejí…

Pokud vám to přijde jako špatný vtip, vězte, že si legraci nedělám. Rick Bota předvedl, jak se dá jméno Hellraiser zneužít k vyvražďování teenagerů v jednom starém domě. Se všemi klišé. Alkohol, sex, blondýna jako hlavní hrdinka, které se nic nestane, šokující závěr s odhalením šílence, do kterého byste to i řekli.

Hned na začátku mi bylo jasné, že ta parta mladých lidí v kostele bude asi to hlavní, kolem čeho se bude celá zápletka motat. Trochu mě to vyděsilo, ale jakmile začala hrát rocková hudba, taková ta pro teenager filmy typická, tak jsem začal vážně uvažovat o tom, že film nedokoukám. Vydržel jsem, ale jen z povinnosti k Hellraiserovi a sympatiím k Henriksenovi. Musím konstatovat, že bez těchto dvou prvků by film stál za ještě starší belu než za tu klasicky starou. Nejedná se v žádném případě o Hellraiser film, je to vrchol potupy a hádám, že neexistuje žádná další hranice, kterou mohl Bota v tomto případě překročit. Chtěl sice staré dobré cenobity poctít inovacemi a nasadit je do moderních kabátů, což se mu musí nechat, ale na koho mělo tohle pro kristovy rány fungovat?

Zápletka se dá v podstatě shrnout do věty, že kdosi se chtěl pomstít za smrt svého příbuzného a využil k tomu starý dům a přízeň těchto lidí k hellraiserovské tematice. Takže klasický krvavý thriller až horor ve stylu Vřískotu a podobných „hororů“. Zlo představuje maniak s neuvěřitelným IQ.

Samotný Pinhead a jeho parta (která se, jak to bývá v posledních dílech zvykem, objeví jen maximálně na 2,64 minut a nevypadá nijak hrůzostrašně (i když tady se po dlouhé době opět objevil Chatterer). Působí jen jako lákadlo na diváka, protože nemají s příběhem skoro nic společného. Jen se tam o nich mluví. Když už se ráčí ukázat, pak pro znalce původních dílů v nelogických situacích, z nichž vycházejí pouze jako vrazi (čili odkaz na 3. díl). Na konci je sice přiláká klasický obřad otevření kostky, vypořádají se s luštitelem, i když netradičním způsobem, ale scénu kazí počítačem vyumělkované efekty. Umělé a nepřesvědčivé. To ovšem neplatí pro všechny krvavé scény ve filmu. Zbytek se opravdu povedl a je jen pro zkušenějšího a otrlejšího diváka. Ale to je tak všechno. Atmosféra starého domu se míjí účinkem a tak vás vyděsí jen jedna lekačka.

Hellworld je obecně nejnepovedenější díl a podle mě neměl spatřit světlo světa. Pravda, internet, to tu ještě nebylo, ale to tam proboha musí být všechno? Už jen čekám, že se Pinhead setká s Rambem, nebo ještě hůř – s Kruegerem. Proto doufám, že nejen Bota, ale i další ziskuchtivci nehodlají Hellraisera uměle udržovat při životě špatně nastavovanou kaší a nechají ho hnít, protože ho svými aktivitami zabili. (Jestli toho nenechají, zabijí i mě, protože skočím z okna).

Uvidíme, co slibovaný remake. Upřímně řečeno mám pekelníka už pomalu plné zuby.

Sdílejte článek

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Prasoid 22 října 2007 v 09:04

    Nosferatus: U nás rozhodně ne. Nedávno jsem zjišťoval, že se dá sehnat bez problémů jen 4. a 6.-8. díl, jestli ještě vůbec. Jinak musíš třeba na http://www.amazon.com. Všechny ve společném balení nevyšly, nebo o tom alespoň nevím. Zaregistroval jsem pouze, že vyšla jakási edice, kde jsou první tři filmy + bonus a celé je to zabalené v kostce, ale hádám, že už se to sehnat nedá. Všeobecně se hellraiser dělí na 3 první filmy a zbytek, který asi nestojí vydavatelům za společné vydání, takže kolekce se točí jen kolem trilogie. Může to potvrdit i fakt, že i co se týče hudby k hellraiserovi, tak co vyšlo jako Hellraiser-Chronicles, tak byly jen ty tři první. Ale to se není co divit.

    Pokud jde o další díly, tak to s jistotou nikdo neví. To víš, pořád se něco šušká, pak je dlouho klid a najednou je tu zase něco jiného. Po hellworld se má připravovat remake, ale zatím to vypadá, že to žádný remake nebude. Rejžuje se na tom ale pěkně, takže o díly v budoucnu zřejmě nebude nouze.

Nový komentář