Režie: Kevin Yagher, Alan Smithee
Rok výroby: 1996
Délka: 86 min
Země: USA
Hrají:
Bruce Ramsay … (Phillip L’Merchant / John Merchant / Dr. Paul Merchant)
Valentina Vargas … (Angelique)
Doug Bradley … ( Pinhead)
Charlotte Chatton … (Genevieve L’Merchant)
Adam Scott … (Jacques)
Kim Myers … (Duc de L’Isle)
Mickey Cottrell … (Auguste)
…a další
Bloodline je 4. dílem v řadě. Přestože končí relativně neotevřeně a působí na první pohled jako uzavření ságy, našlo se později pár lidí, kteří myšlenku vykopali a chtěli si vydělat. Ale to je jiná.
Děj tohoto kousku probíhá skrze časoprostor několika staletími. Od 18. po 22.
Nejdříve jsme v roce 2127, na vesmírné stanici, kterou unesl její tvůrce doktor Merchant, aby tu pomocí robota rozložil kostku, uvěznil pekelníky do pasti a zničil je. Objevuje se však komando, které doktora zatýká a ten jim vypráví svůj příběh. Přesněji řečeno příběh svého rodu a kostky, která je s ním svázána.
V 18. století ji sestrojil tvůrce hraček L´Merchant na objednávku k rituálu, při němž se jeden zvláštní chlápek pokusil přivolat peklo a vládnout mu. Přirozeně se mu to vymklo kontrole a vzniklá pekelnice Angelique se od té doby pokouší vypátrat L´Merchantovy potomky, kteří by mohli peklo na zemi zastavit. Tváří v tvář se oba tábory setkávají ve 20. století a poté až ve vesmíru, kde se nenechaví vojáci nedají přesvědčit, aby ty velké železné dveře neotvírali…
Bloodline je velice zvláštní film. Po třetím počinu, který cenobitům rozmetal opar tajuplnosti, se tady stejně zúčtovalo i s kostkou. Ono to vlastně není nic překvapivého. Dříve nebo později se muselo s pravdou ven a zvědavost divákova ohledně pekelného artefaktu musela být ukojena. Nebo by bývalo bylo lepší zůstat u nejasných odkazů?
Pokud bylo záměrem tvůrců ságu ukončit, pak možná nevidím důvod, proč dělat kolem kostky nějaké cavyky. Je pak otázkou vkusu, jestli tajemství vyzradit (dodatečně domyslet, osobně jsem čekal, že kostku vyvrhlo samotné peklo, v tom mě autoři trošičku zklamali) nebo ne.
Ve svém celku na mě film působí rozkouskovaně. Asi to dělá ten jeho dlouhý časový horizont, který je podle mne zbytečný. Ono je sice krásné chtít ukázat všechno, jak to vzniklo, jak to zhruba probíhalo a jak to skončilo, ale že to pak na někoho může působit křečovitě a neuceleně… Z toho námětu šly udělat klidně 3 filmy. Ta vesmírná část by ale sama o sobě byla taková volovina, že by si to koledovalo o nejhorší díl série. Zde je to nejslabší část filmu, kterou nezachrání ani nezapomenutelný výraz tváře přechytračeného Pinheada. Toho je tu netradičně víc než dost. Není to na škodu, ale jako hlavní cenobitka na mě působila spíš Angelique.
Hellraiser na oběžné dráze a ještě dále. Pro někoho směšné. A rovněž trochu nelogické. Proč ničit pekelníky ve vesmíru, když to jde stejným způsobem i na Zemi? Trochu mi unikl smysl, ale pak mě napadlo, že je to možná manifest vyhazování odpadu do vesmíru. Pro dobro hellraisera doufám, že je to nepřesná interpretace:). Nicméně pro mě zbytečná vycpávka.
Masky jsou hodně dobře udělané. K nejlepším scénám patří konverze dvou policistů v jednoho cenobita pomocí otočného zařízení u hlav. Je tam taky takový hodný pejsek bez kůže. K robotovi, který otevírá kostku a vypadá jako starší typ terminátora T-800, se raději nevyjadřuji.
Hudebně film za svými předchůdci pokulhává. I když je zde audio-doprovod vydařený, na Youngovu a Millerovu laťku nestačí.
[…] of the Corn II: The Final Sacrifice (1992), Children of the Corn III: Urban Harvest (1995), Hellraiser IV: Bloodline (1996), Thinner!, Soul Survivors […]
za mě strašný….. :,-(
Film mám na dvd podle me je to dobrý (teda se srovnáním s poslednímy 2 díly).já bych dal 70%.
Já jsem tento snímek před nedávnem viděl a musím říct, že jsem byl vcelku spokojen. Ano, sice jsou tam sekvence vážně až k smíchu, ale ty vyrovná hezká řádka dokonale brutálně vymyšlených okamžiků a hlášek. Jinak s hodnocením souhlasím. Polovina filmu ušla, zbytek ne.