Hell Night (1981)


Český název: Pekelná noc
Režie:
Adam Rifkin
Rok výroby:
1981
Délka:
101 min
Země:
USA

Hrají:
Linda Blair … (Marti)
Peter Barton … (Jeff)
Kevin Brophy … (Peter)
Vincent Van Patten … (Seth)
Suki Goodwin … (Denise)
…a další

 

Staré panství Garth Manor, opuštěné, zlověstně se tyčící k temné noční obloze. Místo s děsivou minulostí. Místo, jež se stalo svědkem hrůzné události, když jeho majitel Raymond Garth údajně sprovodil ze světa celou svou deformovanou rodinu a pak i sám sebe. Dokonalá kulisa pro zasvěcovací rituál studentského spolku Alpha Sigma Rho a velice slibné zázemí pro natočení strašidelného hororu. Potencíál, který však zůstal z větší části nevyužit.

Pekelná noc je dalším zástupcem vyvražďovaček 80. let, kdy tento žánr zažíval ohromný rozkvět a hřál se na výsluní nemalého zájmu diváků. Na rozdíl od většiny svých krvavějších příbuzných se ale drží docela při zemi. Spíše než na samotné vraždění, směřuje svou pozornost k pečlivě budovanému napětí a vykreslení atmosféry. A ačkoli je tato snaha chvályhodná, naráží na jeden zásadní problém. Tím je přepálená stopáž.

Kdyby tvůrci strávili ve střižně o něco více času a při tomto „zabíjení neviňátek“ odstranily z filmu dobrých 20 minut, mohla vzniknout působivá žánrová ikona s několika opravdu vydařenými momenty. Bohužel, nestalo se. A tak se ke slovu poměrně často dostávají paní Nuda se slečnou Ospalostí a film celkem právem zapadl do šedi průměru.

Nepodařilo se ani zbavit obvyklých neduhů tohoto subžánru. Všichni aktéři se kolegiálně dohodli na špatném herectví. Scénárista byl nejspíš zakřiknutý introvert, kterému dělalo opravdu velké problémy sesmolit uvěřitelné a smysluplné dialogy. Pojmy originalita či logika zůstaly pro filmaře jednou velkou neznámou.

V jistém měřítku se nedají všechny výše zmíněné nedostatky brát ani jako negativum, protože to prostě k tomuto žánru tak nějak patří. To, jakým způsobem budete tento film vnímat, záleží právě na tom, do jaké míry jste ochotni akceptovat tyto jeho výstřelky. Podud osmdesátkové vyvražďovačky patří mezi vaše vyhledávané komodity, Pekelnou nocí si jen doplníte obzor a času stráveného jejím sledováním litovat nebudete. Avšak jestli očekáváte ještě nějakou tu přidanou hodnotu v podobě videoklipového střihu a kulometné dávky rozporcovaných lidských těl, obraťte svou pozornost raději jiným směrem. V opačném případě by pro vás mohlo být sledování tohoto snímku utrpením.

Hodnocení5
Nejznámější tváří v tomto filmu je bezesporu Linda Blair. Tato slečna už předvedla své gymnastické nadání a ne zrovna vybíravé způsoby v kultovním Exorcistovi. V Pekelné noci alespoň obstojně ječí.
50%

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář