Headhunter (1989)


Český název: Lovec lebek
Režie: Francis Schaeffer
Rok: 1989
Délka: 92 min
Země: USA / Jižní Afrika

Hrají:
Wayne Crawford … (Pete Giullani)
Kay Lenz … (Katherine Hall)
Steve Kanaly … (kapitán Ted Calvin)
June Chadwick … (Denise Giullani)
John Fatooh … (Roger/Headhunter)
Gordon Mulholland … (Robert Sinclair)
San Williams … (Samuel Juru)
…a další

 

Kdesi v Africe právě probíhá rituál, který je rozehnán zatím neznámou silou. Poté se přesouváme do Miami. Místní detektiv Pete právě prožívá složité období. Jeho žena Denise si to rozdává s nějakou ženou a on musí nocovat u své kolegyně Katherine. Spolu jsou povoláni k několika brutálním vraždám. Na místě činu nejsou kromě toho, že obětem chybí hlava, žádné stopy. Tedy až na to, že všechny oběti jsou černoši. Jakýsi Juru policistům sdělí, že vrahem je démon, který je vyvoláván pomocí rituálu. Skeptický Pete mu nejprve nevěří, ale následující události jeho pohled na celou věc změní.

Lovec lebek. To je název! To musí být buď velkolepé dílo nebo naprostý propadák. Zde je pravdivá ta druhá možnost. Headhunter je ztráta času. Jakkoli může název či obrázek hovořit o opaku. Už dlouho jsem neviděl tak příšerný horor.

Jedná se v podstatě o krimi, které se o horor otírá jen skutečností, že zabíjí něco, co není člověk. Vše se točí pouze kolem policistů a nějakých těch babských povídaček o démonu. Ten se objeví v plné kráse teprve na konci a upřímně- vypadá právě jako ta stará babka. Přestože maska vykazuje známky profesionální práce, ten zbytek okolo je k smíchu. Zlatá čelenka, zbytek vlasů, pytlovina jako oblečení, podivná mačeta. Ostatní efekty jako vraždy nestojí za nic. Useknutí hlavy vypadá vždy tak, jako by ji někdo odstřelil výbušninou. Všude kouř a jiskry, ale krev skoro žádná.

Nějaká logika? Skoro žádná, hlavně na konci při výběru předmětu, kterým by se dal démon zničit. Proč jezdit daleko do obchodu pro věc X, když mám u sebe věc Y, která zabírá stejně? Párkrát jsem se za břicho popadal. Scénář byl vyhrabán nejspíš kdovíkde.

Atmosféra? Téměř žádná. Strach vůbec, napětí jen trochu. Hudba sotva postřehnutelná, a když, tak rozhodně ne schopná vyvolat jinou reakci než podupávání do rytmu. Herecké výkony? Neslané nemastné. Tohle by nezachránila ani poctivá dávka erotiky. Naneštěstí tu vůbec žádná není, což je na jednu stranu dobře. Nevyskytuje se tu totiž nikdo, v jehož podání by ony scény mohly pobavit.

 

Hodnocení2
Headhunter je mizerná slepenina špatné kriminálky s ještě horším hororem. Něco takového snad už ani v televizi raději nedávají. Milovníkům braku vřele doporučuji, ostatním radím: ruce pryč.
20%

Sdílejte článek

Nový komentář