Haunter (2013)


Režie: Vincenzo Natali
Rok výroby: 2013
Délka: 97 min
Země: Kanada

Hrají:
Abigail Breslin … (Lisa)
Michelle Nolden … (Carol)
Peter Outerbridge … (Bruce)
Samantha Weinstein … (Frances Nichols)
Peter DaCunha … (Robbie)
…a další

 

Ačkoliv se Kostka (Cube, 1997) už léta těší statusu instantní klasiky, nestala se pro jejího režiséra oním pověstným odrazovým můstkem do vyšší ligy. Vincenzo Natali dodnes tvoří filmy s mizivými prostředky (většinou v kanadské produkci) nebo sem tam vypomůže v televizi (seriálový Hannibal). Haunter, jeho zatím poslední horor, uvedená fakta potvrzuje, neboť se odehrává v místnostech jediného domu.

I na tak skromné ploše se ale dá vykřesat zápletka, která nebude jen recyklovat známá klišé strašidelných domů. Patnáctiletá Lisa sice slýchává hlasy a vídává duchy, avšak do husté mlhy zahalený domek skrývá ještě děsivější zážitky. Své obyvatele totiž nenechá odejít a z celé rodiny je to pouze ona, kdo ví, že každý den se stále dokola opakuje. Lise nezbývá nic jiného než rozluštit tajemství tohoto stavení a tím přerušit nucenou izolaci.

Přítomnost časové smyčky je samozřejmě vítaným oživením námětu, který by bez ní zaváněl příšernou tuctovostí. Především díky ní jsem dokázal 90 minut sledovat počínání Lisy (snesitelná Abigail Breslin), byť jsou pravidla celé hry dosti neprůhledná. Určitě nebudu jediný, kdo vyjádří pochybnosti nad logikou veškerého dějství, ale jakákoliv snaha o vybočení ze stereotypu je pro mě bonus. Ani starší žánrově příbuzný snímek Triangle (2009) nedokázal zákonitosti časových rovin předat divákovi, ovšem zábava to byla vydatná. Haunter na mě zapůsobil podobně.

Pozitivní dojmy sráží příliš rozbředlá atmosféra. Klasicky střižené prohlídky domu naší hrdinky za asistence duchů (znáte to: musí najít videokazety, novinové články a další stopy, včetně tajné místnosti) jen málokdy vylekají a vyplynou do ztracena. Co naopak Natalimu upřít nelze, je slušné audiovizuální cítění, které efektně zahání myšlenky ohledně lacinosti těchto projektů.

Hodnocení6
Haunter nepopírá své kořeny – naopak dokazuje, že i v zajetí minimalismu se může dýchat se vztyčenou hlavou.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 19 srpna 2014 v 18:50

    Vincenzo Natali mě uchvátil již svou Kostkou a tak jsem pevně věřil, že si povede lépe, nežli v průměrném scifi Splice . Mé očekávání splnil sice tak napůl, ale Haunter se zařadil mezi filmy, které mě doopravdy zaujaly především svým neokoukaným a těžko předvídatelným dějem. Je sice pravda, že filmů s časovou smyčkou existuje již několik, ale toto podání sebou přineslo jakési osobité kouzlo, které mě uchvátilo a nepustilo až do samotného závěru. Je sice pravdou, že začátek byl lehce nezáživný a neustále se opakující scény mi trošku lezly na nervy, ale díky hlavní hrdince, která rozhodně nechtěla zůstat celou dobu zalezlá pod peřinou, se to brzy obrátilo k lepšímu.
    Abigail Breslin předvedla slušný výkon a pokud tak bude i nadále pokračovat, můžeme se dočkat další „megastar“. Ovšem ani Vincenzo Natali a scénárista Brian King se nenechali v žádném případě zahanbit a připravili si pro nás solidně našlapanou mysteriózní podívanou, která nám nabídla slušnou dávku tíživé atmosféry, napětí i pěkné rozzuzlení příběhu. Nekousal jsem si sice u toho nehty až do krve, ale párkrát jsem pocítil ono šimrání na zátylku. Dopomohly k tomu především dobré flashbacky, prolínání minulosti – budoucnosti – přítomnosti a především výkon Stephena McHattieho. Je ovšem pravdou, že ani tady se to neobešlo bez žánrového „klišé“, ale kupodivu mi to zas až tolik nevadilo. Je ovšem pravdou že místy to bylo až moc okaté. Především pak co se samotného pátrání týká. Místo aby divák zůstal trochu napjatý a v hlavě se mu zrodilo pár otazníků…Ono je určitě pěkné, že nám to tvůrci vysvětlili pěkně po lopatě, ale občas je lepší, když se divák nedozví všechno.

Nový komentář