Haunted Palace, The (1963)


Režie: Roger Corman
Rok výroby: 1963
Délka: 87 min
Země: USA
Alternativní název: Edgar Allan Poe’s The Haunted Palace

Hrají:
Vincent Price … (Charles Dexter Ward/Joseph Curwen)
Debra Paget … (Ann Ward)
Lon Chaney, Jr. … (Simon)
Frank Maxwell … (Dr. Willet/Priam Willet)
Leo Gordon … (Edgar Weeden/Ezra Weeden)
… a další

 

Nad městečkem Arkham visí mrak dávných hrůzností a kletba, kterou na ně snesl upálený Joseph Curwen. Po více než století se objevuje jeho potomek a vyptává se na zděděné sídlo svého předka. Téměř všichni jej před ďábelským domem varují a posílají pryč. Ward je však neoblomný a dům nakonec nalézá. Byť je z něho zneklidněn, musí zde se ženou zůstat alespoň přes noc. A to pekelným silám k návratu stačí.

Film je prezentován jako dílo podle předlohy E. A. Poa. Vznikl v době, kdy se Roger Corman zabýval jeho adaptacemi, ovšem se samotným autorem nemá údajně téměř nic společného. Více, i když ne zcela výhradně, vychází z literární předlohy H. P. Lovecrafta Případ Charlese Dextera Warda. Tento zřejmě reklamní tah naštěstí nijak nesnižuje nezpochybnitelné kvality filmu.

Do očí téměř okamžitě udeří působivé temné prostředí a přízračná mlha. Té je v exteriérech, které však stejně většinou působí dojmem interiéru, nicméně nikoli odfláknutého, všude dost. Hudba je svázána tradičními postupy a celková atmosféra se pohybuje v rozmezí od neurčitého tajemna až po záchvěvy způsobené konkrétní hrůzou, přirozeně s přihlédnutím k dobovému chápání těch kterých záběrů. Samotný vnitřek domu, jehož zevnějšek toho k vidění moc nenabídne, je působivý, a sklepení s oltářem budí dojem až strašlivé rozlehlosti. Milovníci starého hororového odéru si tak přijdou na své, zatímco ostatní budou místy zívat, tu a tam se pousmějí, jindy nebudou chápat, ale téměř určitě se dodívají až do konce.

Corman do hlavní role obsadil opět Vincenta Price a ten ukázal, že nikdo lepší snad nemohl roli dvěma dušemi rozdělovaného Warda zahrát lépe. K přesvědčivosti jemu i ostatním, z nichž se jako druhý nejďábelštější poskok jeví Lon Chaney, někdejší Wolfman, dopomohli maskéři, jež umožnili divákovi lépe rozpoznat, kdy je kdo dobrý a kdy zlý. Na druhé straně nedokázali uchopit téma zmutovaných obličejů kletbou postižených lidí nadčasově, takže dnešního diváka již zřejmě nevyděsí. Stejně tak statické monstrum zahalené do vlnitého vizuálního efektu. Těch několik vteřin s ním naštěstí nemůže diváka nijak otrávit, i když se pravděpodobně najdou tací, kteří by byli rádi, kdyby dostalo větší prostor.

Scénář a jeho logika nepatří k nejhorším žánrovým počinům, nicméně se jisté nedostatky najdou. Zvláště s blížícím se závěrečným zúčtováním, které se zdá přehnaně zrychlené a je z hlediska osudů zlé strany obyvatel a v závislosti na nich těch prokletých dobrých značně neurčité. Člověk aby si toho spoustu domýšlel. Zatímco to jednoho otravuje, druhého to ještě i na konci drží v osidlech mlhavé atmosféry.

 

Hodnocení8
The Haunted Palace je na nekrvavý děs zaměřené atmosférické dobové dílo se střízlivými hereckými výkony. Celkově působí vysoce nadprůměrně, a to nejen na obdivovatele hororu.
80%

Sdílejte článek

  1. Solo 31 ledna 2011 v 18:36

     Souhlasím s tím, že jde o nadprůměrné dílo které rozhodně musíte vidět. Corman a Price jsou zárukou kvality, když k tomu navíc přidáte potemnělý palác, strašlivou kletbu a pomstychtivé vesničany je o zábavu postaráno. V určitých chvílích mi skutečně běhal mráz po zádech, především pak ke konci filmu. Musím rovněž pochválit kameru, střih i samotnou hudbu.

Nový komentář