Haunted Honeymoon (1986)


Režie: Gene Wilder
Rok výroby: 1986
Délka: 82 min
Země: USA

Hrají:
Gilda Radner … (Vickie Pearle)
Gene Wilder … (Larry Abbot)
Dom DeLuise … (Aunt Kate)
Jonathan Pryce … (Charles)
Bryan Pringle … (Pfister)
Peter Vaughan    … (Francis Abbot Sr.)
Eve Ferret … (Sylvia)
…a další

 

Strašidelné líbánky nejsou ten typ hororu u nějž byste se báli, ale počítá se mezi ty, co chtějí diváka pobavit humorem.

Larry Abbot se svou snoubenkou Vickie přijíždí na odlehlé panství, kde strávil své dětství. Chce ji představit zbytku své rodiny. Jenže netuší, jaké má s ním plány jeho vykutálený strýček Paul. Larry totiž trpí občasnou poruchou řeči a záchvaty strachu, což by mohlo vést ke strmému pádu v jeho výborně rozjeté kariéře rozhlasového moderátora. Právě tady, v pochmurném a strašidelném sídle ho chce strýc zbavit jeho problémů. Na řadu tak přichází šoková terapie jejiž hlavní lék spočívá v tom, ještě více a intenzivněji Larryho strašit.

Že nepůjde o film při jehož sledování se budeme bát nám Gene Wilder (režisér a představitel Larryho) naznačí hned na začátku, kdy jsme svědky nadvakrát umírajícího chlapíka převlečeného za ženu. Následné představení rodiny a služebnictva diváka jen utvrdí v myšlence, že se tento horor asi opravdu nebere vážně. Na řadu přicházejí takové figurky jako pochlastávající komorník a jeho věčně křičící manželka, kouzelník Montego, vtipálek Charlie s nadrženou přítelkyní Sylvií a nebo vlkodlak. Většina postav tvoří zábavnou stránku filmu. Najde se tady však i pár míst mající navodit jakous takous temnější atmosféru, ale mnoho scén je podáváno spíš v parodickém duchu, takže nakonec horor zde působí jako nevinná kulisa, což je koneckonců dobře.

Scénáře se ujal také Gene Wilder a spolu s Terencem Marshem dali dohromady několik dobrých gagů a vtípků, které by jim mohla závidět i lecjaká komedie, protože to rozhodně není žádný „fekální“ styl humoru. Je to taková směsice amerického, anglického a francouzského stylu. Jinak ke scénáři jako celku se nemá smysl moc vyjadřovat – komediální hororové béčko rozhodně na něm nestojí…

Zvukový doprovod vynikne zejména v momentech mající navodit hororové koma. Bohužel se může dostavit pocit již několikrát slyšeného v jiných filmech. I zde jsou totiž použity tradiční orchestriární tóny.

Herecké výkony jsou průměrné (Gene Wilder v sobě nezapře komika), je to přece jenom takové béčko a podle tohoto kritéria se k jejich výkonům musíme také stavět, takže radím nečekat výkony hodné zlatým soškám, ale spíše sledovat Doma DeLuiseho (hraje tetu Kate) jak si díky svému pojetí role došel až pro Zlatou malinu za nejhorší výkon ve vedlejší roli.

 

Hodnocení6
Jak jsem uvedl hned na začátku - nebudete se bát, ale pokud nemáte zrovna nic na práci a vezmete za vděk jakémukoliv zpestření nudného dne, budou pro vás Strašidelné líbánky příjemným osvěžením v podobě docela dobře přijatelného humoru, takže vám těch necelých 90. minut uteče rychle, že ani nebudete nadávat na docela stupidně vyřešený konec. V hodnocení nebudu až tak přísný, jak by si možná tento snímek zasloužil, a to z jednoho prostého důvodu – líbil se mi humor.
60%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

Nový komentář