Hatchet (2006)


Český název: Sekerea
Režie: Adam Green
Rok výroby: 2006
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Joel Moore … (Ben)
Tamara Feldman … (Marybeth)
Mercedes McNab … (Misty)
Joel Murray … (Shapiro)
Kanne Hodder … (Victor Crowley/Mr.Crowley)
Joleigh Fioreavanti … (Jenna)
…a další

“Zajímavý film” – řekl jsem si chvíli po tom, co jsem dočetl skoro pompézně oslavnou recenzi na tento filmový kousek. “Jak se pomstít autorovi té recenze” – honilo se mi hlavou po celou dobu sledování této naprosto nepochopitelné příšernosti. Abych nikomu nebyl dlužný vysvětlení, vnesu do mých myšlenkových pochodů trochu toho pomyslného světla. Mělo se jednat o bezvadný slasher ve stylu starších klasik, protkaný povedeným humorem a plný brutálních gore scén, které nenechají nikoho chladným – jako yang k tomu nesmyslnému yingu předkládám své osobní dojmy, repsketive svou nezměrnou znechucenost.

Ostře hned od začátku!
Přivítá nás pohled na potemnělou scenérii noční pusté bažiny, jejichž kalnými vodami proplouvá malá dřevěná pramice s dvěma opuštěnými poutníky. No dobře, atmosféra není až tak pohlcující, spíše vůbec a to hlavně díky nesmyslnému nasvícení, které připomíná spíše prosvětlenou džungly tropických lesů. Ani poutníci nejsou poutníky – jedná se o lovce aligátorů, dva typické americké vidláky, jenž mezi sebou vedou absurdní rozhovor o močení a podobných důležitostech. Naštěstí celá scéna brzy končí, když se jedna z budoucích obětí jde vyprázdnit na břeh a po návratu nalezne svého druha rozthaného na kousky. V domnění že tuto vraždu má na svědomí aligátor, nevšimne si budoucí nebožtík obrovitého monstra, které s nekalými úmysli a dvoubřitou sekerou přibíhá dokonat dílo zkázy. Švih a ruka širokým obloukem odlétá pryč jak z polámané voskové figurýny (ano, každý zmrzačený člověk v tomto filmu působí absolutně nereálně až komicky, což by šlo omluvit, poud by těmto scénám nechyběla jistá viditelná dávka nadsázky). Vše je doprovázeno záběry na proudy cákající krve, která bohužel vypadá jako řídká malinová limonáda kterou někdo po kýblech mimo záběr rozstřikuje po okolní zeleni (jinak si nekožu představit, jak by z uťatého údu mohla vystříknout krev ve tvaru nepravidelného kruhu metr krát metr). Zní to děsivě? Bohužel, jedná se nejspíše o nejlepší scénu celého filmu.

Klišé klišovaté jak klíště
Ději se toho vzhledem ke zpracování filmu nedá moct vytknout, ale už vůbec se nedá chválit. Chybí jakákoli známka originality – barvitá skupina několika lidí se vydává s pochybnou výletní agenturou na noční prohlídku prokletých bažin. Nehoda lodě v kombinaci s hladovými aligátory a neschopným průvodcem dostane tuto bandu přímo k obydlí Victora Crowleye, zmutovaného muže, který údajně zemřel pří nešťastné nehodě se sekerou. Ten samozřejmě není mrtvý a začínají pravá stereotypní špatně zpracovaná jatka.

Efekty, aneb horší je snad už je Kill Bill
Tohle by bylo na dlouhé povídání, ale také se to dá vysvětlit velice stručně. Pravdou je, že film se snaží velice brutální a záběry na trhající se těla, obroušené brady a vyhřezlé vnitřnosti jsou na každém kroku – to by bylo dobré, kdyby ovšem vše nepůsobilo díky tristnímu zpracování spíše komicky. Troufám si říct, že každý fanoušek hororů by pomocí zvířecích vnitřností a prasečí kůže dosáhl ve svém snažení mnohem lepšího výsledku. Vše působí uměle, nereálně a nudně.

Postavy a skvělý humor
Jednotlivé postavy jsou ztvárněny nehorázně naivně a herci jim svými výkony rozhodně nepomáhají. Všichni přehrávají, charaktery jsou dovedené do extrémů (absolutně tupé modelky, komický černoch, senilní stařící), dialogy jsou prázné a neuvěřitelné stejně jako celkový dojem z tohoto. Ničemu nepřidá ani dle mého stupidní způsob jak diváka pobavit, způsobem vtipů které jsou viděné možná tak v kreslených seriálech pro děti. (Černoch padající mimo záběr ze stromu, narážejíc na každou větev s výkřikem auch, my balls, oh my god s afektem herců ze Scary movie opravdu nepatří do slasheru).

Technická hrůza nakonec
Jako divák netrvám u filmů na perfektním technickém spracování, ale co je moc to je moc. Scény jsou špatně nasvícené, kamera je nudná málo dynamická, střih stojí za houby, což se projeví na konci filmu kde vrah klasicky znovu vstane s pompézností z mrtvých…až na fakt, že zde to není ani pompézní, ani překvapující, ani zábavné, šokující ani odpudivé…ovšem je to potěšující…film onečně končí. Zapomněl bych dodat, že vše je podtrhnuté střídáním veselé melodie která je nejspíše vykradená z hororového trháku Pretty woman a minutami ticha.

Hodnocení3
Závěrem bych podotkl, že dle mého skromného názoru tato zhovadilost opravdu nestojí za 90 minut vašeho času a filmy na stejné téma jako Hills Have Eyes, či Wrong Turn dostávají ve stínu tohoto propadáku lesk nejlepších slasher hororů všech dob.
30%

Sdílejte článek

 1. Solo 10 prosince 2010 v 16:02

  Byl jsem docela překvapený. Tahle hororová slasher komedie mě dostala
  především svýma hláškama, které z úst vypouštěly ty dvě adeptky na soft
  porno. Zbytek herců už tak okouzlující nebyl, ale to už tak u většiny
  filmů bývá, že jsou tu jen do počtu. Začátek mě příjemně navnadil svou
  brutalitou a dokonce i gore scény ušly. Potom už sice takový frkot nebyl
  a sem tam se dostavila i nuda, ale ve finále jsem byl dá se říct
  spokojený. Gumovitost monstra mi nevadila, ba co víc jsem si připadal
  jako při sledování nějakého béčka z 80.let, které mám hodně rád. 7/10

 2. beonica 20 prosince 2007 v 11:25

  Myslím, že každý film má negativa a pozitiva. A recenze, která zdůrazňuje jen jednu z obou složek, je nutně napsána špatně. Proč tedy 30% a ne 0? Bohužel, v případě této recenze je ostrý obsah trochu znevážen silně nezvládnutou technickou, zejména pak jazykovou stránkou.

  Navíc mám pocit, že tento snímek je hororovou komedií – vytýkat postavám jejich šablonovitost a přehrávání, stejně jako poukazovat na absurdnost některých situací, podle mě není tak docela na místě… Nic ve zlém.

Nový komentář