Český název: Všechno nejhorší 2
Režie: Christopher Landon
Rok výroby: 2019
Délka: 100 min
Země: USA
Alternativní název: Happy Death Day 2
Hrají:
Jessica Rothe … (Tree)
Israel Broussard … (Carter)
Phi Vu … (Ryan)
Suraj Sharma … (Samar)
Sarah Yarkin … (Andrea)
Rachel Matthews … (Danielle)
Ruby Modine … (Lori)
…a další
Už je to nějaký čas, co se studentka Tree postavila maskované hrozbě, která ji opakovaně zabíjela. Bylo to v den jejích narozenin a výsledkem smrti bylo probuzení a tentýž průběh dne. Nyní to samé prožívá její kamarád Ryan, který má navíc se spolužáky na univerzitě zařízení, které zřejmě má spojitost s problémem časových smyček. Vtipných parametrů nabude scénář ve chvíli, kdy se po dalších pokusech o napravení škod Tree opět probudí do dne, kdy má narozeniny a… maskovaného vraha za zády!
Tím je obhájen název filmu, který tak v jednom okamžiku kopíruje děj prvního dílu (2017). Naštěstí jen u pouhé kopie nezůstalo a režisér Christopher Landon zase hýří zajímavými nápady, byť se tentokrát pohybuje na dost tenčím ledě než posledně. Jak by také ne, záběr dvojky je mnohem širší a pocta slasherům uhnula ke sci-fi (stroj času), přes komedii (sebevraždy, ředitel univerzity), až po existenciální drama (Sophiina volba mezi matkou a láskou).
Jakožto příznivec jedničky mám chuť napsat tradiční klišé o tom, že váš vztah se bude odvíjet od vaší spokojenosti s prvním dílem. Protože i přes úkrok stranou jsou strukturou podobní a oba filmy považuji za feel-good pohodovky (hlavně tedy asi pro teenagery). Jako horor samozřejmě nepřekvapí a zajímat se o to, kdo je nyní schovaný za maskou, je takřka nemožné.
Landon totiž sype informace do diváka nemilosrdně a i během 100 minut máte pocit, že film má 6 konců a pořád pádí vpřed. Někdy je prodlužování příběhu až směšné – například ve chvíli, kdy hrdinové musí odložit pokus na zařízení o několik hodin, protože mají zavirované počítače od sledování porna.
Viděno v kině. Z jedničky, která vyšla před třemi lety, jsem byla unešená, moc se mi líbila. Ale dvojka? Do kina jsem šla nesmírně natěšená, ale očekávání se naplnila tak půl na půl. Nebylo to špatné, ale do TOP 2019 jsem Happy Death Day 2U určitě nezařadila. Navíc mi film přišel až moc překombinovaný.
Dvojku jsem si pustil ihned po skončení jedničky, která mě dokázala docela zaujmout a to nejen svým pojetím i příběhem, ale především samotnou atraktivní představitelkou v hlavní roli. Takže jsem byl dost zvědavý, s čím se Christopher Landon „vytasí“ tentokrát. Přece jenom jsem měl trochu obavy, že se bude jednat jen o nezajímavou kopii jedničky. To se naštěstí nestalo, ale druhý díl se mi nakonec bohužel líbil o něco méně. Hlavně kvůli své překombinovanosti v některých pasážích a faktu, že tentokrát hororová podstata filmu ustoupila dost do pozadí té dramatické a celkovému scifi pojetí. Což bylo na jednu stranu fajn, ale já bych si dal přeci jenom spíše pořádný nášup „slasher akce“ a postupnému budování atmosféry. Začátek filmu byl opět povedený, Ryan byl správný magor i ti jeho kamarádi, ale já byl stejně hlavně zvědavý na Tree, protože Jessica Rothe si dokázala získat mé sympatie už v jedničce a i tentokrát byla jasně o level výše, než zbytek osazenstva. Naštěstí i dvojka nabídne několik slušných hlášek a humorných situací, stejně jako těch „černohumorných“ + několik vydařených sebevražd – hlavně tato pasáž se mi líbila nejvíce. Landon však hodlal hrát i na city a znovu setkání s matkou jistě zacloumá nejednou romantickou duší. Horší už to bylo v tom, že samotný vrah byl tak nějak potlačen do pozadí a přestože i on zde několikrát figuroval, byla mi jeho totožnost tak nějak fuk (zvlášť když dost brzy odhalili, že Lori to tentokrát není). Potěšila i představitelka nesnesitelné Danielle a její ochotnické představení (zahrání slepé Francouzky). Happy Death Day 2U tak vyloženě nezklamal, dokázal místy pobavit, ale na víc jak průměr to v tomto případě nebylo. Bohužel. 50%