Happening, The (2008)


Režie: M. Night Shyamalan
Rok výroby: 2008
Délka: 91 min
Země: USA / Indie

Hrají:
Mark Wahlberg    … (Elliot Moore)
Zooey Deschanel    … (Alma Moore)
John Leguizamo    … (Julian)
Ashlyn Sanchez    … (Jess)
Betty Buckley    … (Mrs. Jones)
Spencer Breslin    … (Josh)
…a další

 

Elliot Moore učí přírodní vědy na střední škole ve Philadelphii. Když napříč státy udeří tajemná smrtící epidemie, měnící obyvatelstvo na sebevrahy, vyrazí spolu se svou ženou Almou, kolegou z práce Julianem a jeho osmiletou dcerou na zběsilý útěk před katastrofou. Míří do Pensylvánie a doufají, že na farmách mimo dosah velkých aglomerací se jim epidemie vyhne a jim se podaří přežít stále intenzivněji se šířící hrozbu. Brzy ale začne být jisté, že v bezpečí nebude nikdo a nikde…

Se snímkem Stalo se je to těžké. Po finančním neúspěchu Shyova posledního díla Lady in the Water (Žena ve vodě, 2006), se indický mág rozhodl vrátit se tam, kde začínal. Rozhodl se dát lidem opět tu hmatatelnou atmosféru jako ve Znamení, tu tíživou nejistotu Vesnice i překvapující zvraty Šestého smyslu. Kupodivu je Stalo se ještě horší než Žena ve vodě, ale peníze se tentokrát dostavily v počtu dostačujícím na to, aby měl Shyamalan při výrobě svého dalšího počinu volné ruce. A doufejme, že příště sepíše i něco lepšího, než je Stalo se.

Nejdříve alespoň nějaká pochvala. Filmu velela zkušená řemeslná ruka, neboť katastrofa je vylíčena velmi sirovým způsobem. Lidé se zabíjejí různými způsoby (někteří skáčou ze staveb, jiní se procházejí po pavilonu určené lvům, další se jednoduše střílejí) a snímek tak ze začátku působí dost tajemně. Epidemie globálního měřítka se však záhy zcvrkne na skupinku přeživších vedenou Elliotem a film začíná být nudnější a to až do “šokujícího” konečného rozuzlení.

Shyamalan, který je pod tímto dílem ocejchován trojrolí režisér-producent-scénárista, se skutečně vrací k jeho úspěšným počátkům, bohužel si s sebou nese i ono prokletí, které jsme mu předpovídali. Věděli jsme, že napsat kvalitní scénář jako k Šestému smyslu či ke Znamení se mu jen tak nepovede a měli jsme pravdu. Přesto svůj rukopis Shyamalan nezapře a postupuje scénářem přesně tak, jak to kdysi udělal na výše uvedených hitech. Proto si někteří myslí, že paroduje sám sebe, protože již tušíme, co od něj můžeme očekávat. Hlavní ovšem je, že scénář k “The Happening” v porovnání s oběma jeho staršími peckami, ztratil to nejdůležitější – kvalitu.

Celým filmem se nese otázka, jak epidemie vznikla. Je to útok teroristické skupiny, pohroma zaviněná zlobící se přírodou, nebo je to nevysvětlitelné. “Cé” je správně, ale nebojte se, však pan učitel Elliot si to v hlavě nějak přebere, vždyť po celém světě mizí stotisícá hejna včel a nikdo to racionálně nevysvětlil. Je to prostě fakt a my se musíme schovat do nějakého závětrného prostředí, protože virus se šíří právě větrem. Hladina adrenalinu tedy nejvíce stoupá, když se někde začnou pohybovat větvičky keře a větrná vlna se snaží dostihnout naše hrdiny běžící v obilném poli. Fíííííííí! Ale je dost nespolehlivá, někdy virus zabere a někdy ne, asi podle toho, jak se k přírodě chováte.

Hvězdou Stalo se je Mark Wahlberg, o jehož herectví/neherectví si můžete myslet co chcete, pravdou ovšem je, že celý film stojí právě na něm. Shyamalan ho sice občas zatluče do země hloupou scénou (rychle se musí rozhodnout co udělat za křiku hysterických lidí, jak klišovité – o jeho rozhovoru s květinou nemluvě), ale když už si ho neoblíbíte, tak rovnou můžete snímek zahodit do koše. Ostatní herci jsou rovněž snesitelní. Jenže ten scénář, ten proklatý scénář! Museli naši hlavní hrdinové řešit tu trapnou manželskou krizi? Shyamalan navíc odhaluje vše dopředu, takže když se ve filmu mluví o dvou místnostech, které jsou propojeny větrací šachtou, takže se zdá, že slyšíte druhého člověka jako by byl vedle vás, i když je vzdálen několik desítek metrů, bylo mi jasné, že se tam naši hrdinové sejdou. A podobných scén je více než dost.

Ještě několik slov k Marku Wahlbergovi. Mrzí mě, že právě Mark, který je pro mnohé fanoušky velkým sympaťákem, má poslední dobou smůlu na tyto ambiciózní projekty, které se mění ve snesitelné průměry. Posuďte sami: hrál v nové Planetě opic, která nesplnila tvrdá očekávání, minulý rok se objevil coby Odstřelovač, jež byl také srážen hlavně díky scénáři, tento rok hodně zklamal Max Payne, kde ztvárnil taktéž hlavní roli a Stalo se jsme právě probrali. Opravdu škoda, Marku.

Hodnocení5
Vlastně ani moc nevím, proč dávám tomuto snímku slušné hodnocení, i když průměrné. Snad to byla příjemná oddechovka, u které jsem nemusel přemýšlet. Snad jsem nyní uznal, že zpracované téma mě trošku zaujalo. Snad proto, že nehodlám na Shyamalana plivat jako ostatní a nazývat tento film absolutním brakem jen proto, že se čekalo něco mnohem lepšího. Či snad proto, že svou nějakou kvalitu Stalo se určitě má...
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Jino 20 července 2009 v 12:47

   Ach jo. Co na to říct? Dalo se na to dívat, ale že bych to musel vidět
  ještě jednou a víckrát? Tak to tedy ne. Není to až tak špatný film, ale
  od režiséra Shyamalana člověk čeká něco jiného…. nutno říct, že už
  asi tak pěkně dlouhých 5 let, zastavím-li se u Vesnice, která byla
  aspoň napínavá a měla pověstnou Shyamalanovu pointu, která dokázala
  potěšit. Ten chlápek prostě vnesl novou krev do Hollywoodu, bohužel se
  tímto filmem z něho stal jen další režisér snímků nevybočujících z
  řady. Nu což, zbývá jen doufat. Stalo se nemá bůhví jakou atmosféru, za
  to má spousty nedodělaných vedleších dějů, které mohly být možná
  zajimavé… 50%

 2. Jupi691 14 března 2009 v 14:46

  No mne sa ten film strasne pacil,preto som dal aj 90%…….k dokonalosti mu chybalo uz len lepsie zakoncenie alebo ako by som to nazval – mozno lepsie vykreslenie pointy,nez len poukazovat na taky jednoduchy princip….neviem,preco davate tomu filmu tak malo % v hodnoteni,ja som sa od toho filmu neodlepil a s napätim som cakal,co dalej bude nasledovat….urcite ten film nenudil,ja musim len pochvalit …….90%

 3. kalisek 11 listopadu 2008 v 21:16

  Docela zklamání. A když to vezmu kolik a kolem, námět nebyl vůbec špatný, ale to provedení… no nevím. Shyamalan už nějak netočí jak dřív. Je pravda, že překonat jeho předchozí počiny není zrovna snadné, ale tohle… Pár okamžiků stojí za skouknutí, ale vždycky, když to mělo být napínavé, tak tam chyběl ten náboj… Snad to příště bude lepší 🙂

Nový komentář