Hansel and Gretel: Witch Hunters (2013)


Český název: Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic
Režie: Tommy Wirkola
Rok výroby: 2013
Délka: 83 min
Země: USA / Německo

Hrají:
Jeremy Renner … (Hansel)
Gemma Arterton … (Gretel)
Famke Janssen … (Muriel)
Pihla Viitala … (Mina)
Thomas Mann … (Ben)
Peter Stormare … (Šerif)
…a další

 

Konec pohádky známe všichni, ale jaký osud prožívali Jeniček a Mařenka po děsivém zážitku z mládí? Na to odpovídá norský režisér Tommy Wirkola (zombárna Dead Snow, 2009) poměrně svérázně – stali se z nich obávaní lovci, kteří putují středověkou krajinou s pomstou v srdci. I přesto, že stavy čarodějnic po jejich akcích výrazně klesají, objevuje se mocná Famke Janssen, která by mohla zvrátit dlouholetý boj na temnou stranu.

Toť prakticky celá kostra příběhu, do kterého se připlete ještě několik méně či více důležitých postaviček. Wirkola si scénář sám napsal, proto tuší, že na celovečerní film toho není mnoho a tak divák dostává jako závdavek bandu třímetrových trollů, nějaká ta traumata z dětství sourozeneckého dua či nejasnou minulost jejich rodičů. I tak má film skromných 80 minut. Na jednu stranu je sympatické, že tvůrci nemlátí prázdnou slámu, na stranu druhou Jeníček a Mařenka nikdy nenabídnou „něco navíc“.

Srdíčko mi tak sice poskočilo radostí, že zase vidím béčko, co se nebere vážně, ale větší paleta zábavných prvků by vážně neškodila. Musíte si tak vystačit s několika vtipnými dekapitulacemi (krev stříká po celou stopáž hojně), „vanhelsingovskou“ akcí (leč místy nepřehlednou) s nezbytným rotačním kulometem nebo třeba se zjištěním, že Jeníček trpí cukrovkou. Všechno to jsou momenty, při kterých se pousmějete, ke skutečným záchvatům smíchu mají ovšem daleko.

Moc se mi líbilo obsazení – vypadá to, že všichni si natáčení užili a do svých „pohádkově jednoduchých“ charakterů bez potíží zapadli. Pozitivně bych hodnotil i masky. Scénář mohl být vynalézavější či snad ještě šílenější, ujetější, ale i tak sympatie převládají.

Hodnocení6
Je to zkrátka jednoduchá, ale příjemná blbina na jedno pobavení (třeba v kině ve 3D), která snad díky svému finančnímu profitu pošle do produkce další filmy podobného ražení.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 27 prosince 2013 v 19:08

    Pohádku o perníkové chaloupce zná snad každý, dokonce byla zfilmovaná snad nesčetněkrát – kromě toho několikrát i v hororovém podání (sám jak jsem zjistil, mám doma snad pět-šest verzí a jednu asijskou), takže jsem neodolal a pustil si tuhle od Wirkoly jehož Mrtvý sníh se mi líbil. Tenhle norský režisér má prostě pro hororové komedie cit, takže ani tentokrát jsem zklamán neodešel. Spíš jsem se u jeho podání opět náramně bavil a to po celou dobu. Film si na nic nehraje, jde o slušnou komedii plnou akčních scén s béčkovým „gore“, slušným hereckým obsazením a třemi pěknými holkami (Gemma Arterton, Famke Janssen, Pihla Viitala). Co víc si přát. Vůbec jsem se u toho nenudil, děj rychle odsýpal a ani to nebylo moc dlouhé. Nad těmi nelogickými (dobovými) kopanci se ovšem člověk nesmí moc pozastavovat. Jen když se objevili nabušení sourozenci v kožených hadrech a s nablýskanými zbraněmi ve vesnici, jsem se musel pousmát tomu jejich drsnému „Tohle je Jeníček a já jsem Mařenka“…Ještě že existuje inzulín, jinak by to skončilo asi mnohem dříve…

Nový komentář