Hannibal Rising (2007)


Režie: Peter Webber
Rok výroby:
2007
Délka: 117 min
Země: Francie / USA / V. Británie

Hrají:
Aaron Thomas … (Hannibal 8letý)
Helena Lia Tachovska … (Mischa)
Richard Leaf … (Father Lecter)
Michele Wade … (Nanny)
Martin Hub … (Lothar)
Ingeborga Dapkunaite … (Mother Lecter)
Joerg Stadler … (Berndt)
Timothy Walker … (SS Major)
…a další

 

Stalo se to během druhé světové války v Litvě. Při válečném konfliktu, při kterém zahynuli rodiče osmiletého chlapce s podivným jménem Hannibal, se musel mladík postarat o svou milovanou sestričku Mishu. Do opuštěné chatrče však jednoho dne vtrhnout nacisti, mají hlad a jako nejlepší řešení se jim zdá sníst děvčátko. To se jim však šeredně vymstí. Hannibal Lecter dospívá, studuje anatomii a děsí ho sny o svém milované sestře. Touží pomstít Mishu a nic mu v tom nezabrání.

Obrovskou kampaní se mohl chlubit Hannibal – Zrození ještě dlouhou dobu před premiérou. Mluvilo se o hlavním představiteli (Gaspard Ulliel) nebo třeba o umělé napodobenině lidské hlavy, kterou si kdosi ze studia odnesl. To vše samozřejmě přilákalo diváky do kin, aby shlédli již čtvrtý (dějově první) díl série o slavném pojídači lidského masa. Výsledkem je hororový thriller, který vybočil od svých předchůdců a vydal se po vlastních nohou. Z Hannibala se stává hrdina, který baží po pomstě (v nekonečné řádce comebacků se vracíme k malé Mische jdoucí na popravu). To je jistě odvážný krok, vezmeme-li v potaz, že je to hodně neoriginální a je to bohužel vidět. Vzniklo z toho nakonec sice nadprůměrné dílo, kterému ovšem dělá jméno pouze sám Hannibal. Bez něj by to totiž vůbec nefungovalo. A jak je známo, jeden herec neudělá z filmu legendu. Vše musí fungovat, v nejnovějším díle jsem se s tím ale nesetkal.

Scénář je postaven na tom, že Hannibal zabíjí jednoho člena tehdejší party za druhým. Přitom každého dlouze zpovídá o tom, kde žije další pán na řadě. Dnešního diváka však již nevyleká ustrnulý pohled mladíka, který má v očích jiskru a na tváři malý úsměv. Neposadí mě na zadek tím, že si při vraždění zpívá nebo si hraje na samuraje či mává oběšeneckým lanem před obličejem své oběti. Přesto se výběr titulní postavy povedl a Gaspard Ulliel odvádí solidní práci. Děj však nedokáže strhnout, sledujeme tradiční drama, které ovládá netradiční postava. To je vše. Abych nebyl tak úplně nepřejícný, tak musím dodat, že příběh někdy nečekaně povyskočí od své linie (scéna v koupelně) a přes jistě nevelký rozpočet se tvůrcům podařilo působivě ztvárnit válečné peklo. Převážná část filmu se odehrává na území Francie a Anglie, některé exteriéry jsou však české.

Hodnocení5
Film, který rozhodně nedosahuje kvalit Mlčení jehňátek, Hannibala ani Červeného draka. Vydal se svou cestou, jenž nebyla dle mého názoru správná. Nemá natolik silnou atmosféru, nedokáže patřičně strhnout a zdaleka si neužijeme tolika perfektních dialogů a napětí jako v předešlých dílech. Pro fanoušky Hannibala Lectera ovšem povinnost.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

23 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 11 listopadu 2009 v 18:53

  Tak mě se tohle pokračování rovněž líbilo. Musím ale souhalsit, že je
  to nejslabší díl z celé série. Nový představitel Hannibala mi zas až
  tolik nevadil. Docela mu ta role seděla. Mě spíš vadila ta akčnost,
  která byla místy až přehnaná. Nějak se vytratila ta psychologická hra
  Lectera s jeho oběťmi a on tady jen masakroval vrahy své sestry. Navíc
  mnohdy jeho řádění stoply zmatené střihy a bylo vidět hovno. Ta japonka
  byla fakt kus. Přesty všechna negativa budu hodnotit vysoko, protože já
  osobně se na tenhle díl podívám kdykoliv znovu.60%

Nový komentář