Hannibal (2001)


Režie: Ridley Scott
Rok výroby: 2001
Délka: 131 min
Země: USA / Velká Británie

Hrají:
Anthony Hopkins … (Hannibal Lecter)
Julianne Moore … (Clarice Starling)
Gary Oldman … (Mason Verger)
Ray Liotta … (Paul Krendler)
Frankie Faison … (Nurse Barney)
Giancarlo Giannini … (Insp. Renaldo Pazzi)
Francesca Neri … (Allegra Pazzi)
Zeljko Ivanek … (Dr. Cordell Doemling)
…a další

 

Roku 1991 se divákům poprvé zapsal do paměti Anthony Hopkins ve své zřejmě nejslavnější roli nebezpečného doktora Hannibala Lectera. Snímek měl nečekaný divácký úspěch, které vyústil v pět Oscarů (režie, herec, herečka, scénář a film) a dlouho se diskutovalo a natočení sequelu. Ten přichází po dlouhých deseti letech, s novým režisérem, s hvězdným obsazením a velkým očekáváním.

Hannibal Lecter si užívá svobody. Žije ve Florencii, kochá se krásami umění a dokonce občas vyučuje historii. To agentka Clerice Starlingová má nyní na opačné straně zeměkoule, v USA, jiné starosti. Její poslední akce nedopadla nejlépe a proto se schovala do ústraní vyšetřovat nový a mnohem zajímavější případ. Seznamuje se ze zohyzdněným milionářem Vergerem, který touží po Hannibalově smrti. Lecterovi je navíc v patách další agent – Pazzi – který chce dostat jednoho z deseti nejhledanějších lidí na světě za slušnou odměnu ve výši tří milionů dolarů. Lecter má tedy proti sobě hned trojici nepřátel, ale nebyl by to on, kdyby neměl vždy nějaké eso v rukávu. Děsivá honba za inteligentním psychopatem – kanibalem může začít…

Scénář Hannibala byl opět doveden takřka k dokonalosti. Skvělé momenty, kdy si Lecter povídá ze Starlingovou a hraje si s ní jako z hračkou jsou korunovany chraplavým hlasem Anthony Hopkinse. Děj je skvěle rozvinutý a přehledný a opravdu nevíte, kam se příběh posune dál. Neříkám, že dosahuje takových kvalit jako v Mlčení jehňátek, ale toto druhé pokračování rozhodně nedělá jedničce žádnou ostudu. Perfektně je zvolena hudba, která naprosto kontrastuje se situacemi ve filmu. Při zabíjení či jiných vypjatých scénách nám například hrají housle velmi klidně a harmonicky, člověku z toho běhá lehké mrazení po zádech. Nechybí také nezapomenutelné scény, kdy například stádo divokých prasat roztrhá a sežere dva Hannibalovi dozorce či ochutnávka mozku z ještě žijícího člověka. Nicméně filmu by více slušela kratší stopáž a poněkud rychlejší tempo.

Anthony Hopkins je samozřejmě skvělý, to samé sa dá říct i o představitelce Clarice Julianne Mooreové (známá například z filmů Jurský park 2, Uprchlík, Hodiny nebo Evoluce) a rovněž o Gary Oldmanovi hrajícího milionáře Vergera. To vše zabaleno do skvělé výpravy Ridleyho Scotta, režisérem první ligy, jenž měl již tehdy na účtu pěkných pár snímků Vetřelcem počínaje, Gladiátorem konče. I Hannibal se počítá k tomu lepšímu.

Hodnocení8
Zajímavý film, který nepodkopává nohy dílu původnímu. Pouští se sice trochu jiným směrem, avšak ne natolik odlišným, aby se nemohl stát funkčním celkem a solidním pokračováním. A natočit sequel po deseti letech a po velkém komerčním úspěchu jedničky si žádá odvahu a sílu, kterou dokáže usměrnit jen malá hrstka filmových tvůrců.
80%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

18 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Solo 11 listopadu 2009 v 18:37

  Trochu mě mrzela obměna hlavní herečky, ale i tak jsem byl nadmíru
  spokojený. Hannibal je skvělým pokračováním a jasným důkazem, že i
  dvojka může být stejně dobrá jako jednička. já mezi oběma filmy žádný
  velký rozdíl nevidím. Líbí se mi oba stejně. Tentokrát se producenti
  více věnovali samotnému kanibalovi a tím si získali u mě velké plus.
  Poslední scénka s pojídáním mozku už beru jen jako skvělý bonus na
  závěr. 80%

Nový komentář