Halloween: Resurrection (2002)


Český název: Halloween: Zmrtvýchvstání
Režie: Rick Rosenthal
Rok výroby: 2002
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Jamie Lee Curtis … (Laurie Strode)
Brad Loree … (Michael Myers)
Busta Rhymes … (Freddie Harris)
Bianca Kajlich … (Sara Moyer)
Sean Patrick Thomas … (Rudy Grimes)
Daisy McCrackin … (Donna Chang)
Katee Sackhoff … (Jenna ‘Jen’ Danzig)
…a další

 

Halloweenská serie spěje do prozatimního finále. Tentokráte bude alfou a omegou snímku příběh několika studentů, kteří se přihlásí do populární internetové reality show. Její protagonisté by měli strávit sváteční noc Halloweenu v domě, ve kterém žil nechvalně proslulý masový vrah Michael Myers. Každý účastník show má na svém těle připevněnou webovou kameru. Cokoliv tato kamera nasnímá je v přímém přenosu vysíláno on-line na monitorech lačných diváků.

Jak zřejmě leckterý hororový fanda tuší, společnost nebudou účastníkům show dělat jen rekvizity. V temných zakoutích tohoto domu totiž čeká i jeho původní obyvatel – sám velký Mike.

Poprvé za celou dobu existence této kultovní serie se k ní vrací jeden z režisérů původních dílů. Není jim nikdo jiný než Rick Rosenthal. Tedy autor filmu Halloween 2 – počinu, jenž je mnoha fanoušky serie často vyvyšován nad původní Carpenterův snímek. Rosenthal vyplnil více jak dvacetileté rozmezí mezi svými dvěma Halloweeny převážně tvorbou seriálů. Za všechny jmenujme například roztomilou Buffy – Přemožitelku upírů.

Rosenthal rozdělil svůj počin do dvou částí, kde ta první je spíše krátkým prologem. Pojďme si nejprve rozebrat význam úvodní části snímku. Mějte však na paměti, že nasledující řádky obsahují dosti podrobný SPOILER vztahující se na i na předchozí část serie – H20:

Prolog
Ocitáme se v ústavní léčebně pro duševně choré. Hospitalizována je zde nám velmi dobře známá Larie Strode (Jamie Lee Curtis). Správně tušíte, že do náruče bílých plášťů byla zahnána po událostech, které se staly v předchozí epizodě. Většina z vás ví, že tehdy Laurie usekla Michaelovi hlavu, což měla být honosná tečka za jeho dlouhým řáděním. Ovšem říkejme tomu třeba zákon schválnosti, ale když kriminalisté sňali masku z kutálející se hlavy, vykoukl na ně obličej jednoho ze zdravotníků, kteří zasahovali na místě činu. A Michael? Po něm nezůstala ani stopa.

A tak Laurie skončila v blázinci a dny i noci tráví výhledem z okna. Čeká na něj. Ví, že Michaelovi to nedá a přijde. A skutečně. Záhy se oba sourezenci střetnou tváří v tvář. Za doprovodu gradující hudby a velmi poutavé atmosféry jsme svědky souboje obou rivalů. Ten vrcholí na střeše kliniky. Co se to ale děje? Je něco špatně? Laurie končí nabodnutá na Mikeovův neblaze proslulý řeznický nůž. Dá bratrovi poslední polibek, padá ze střechy a mizí v černočerné tmě. Michael vítezoslavně opouští prostory cvokárny, zatímco jeden ze zdejších pacientů odrecitovává jeho podrobný životopis….

Proč jsem si tedy dal práci z tak podrobným vylíčením několika málo minut filmu? Kromě toho, že jde bezesporu o nejsilnější pasáž snímku, má tento ůvod rovněž vysokou symbolickou hodnotu z hlediska celé serie. Zatímco většina autorů předchozích částí se povětšinou zuby nehty drželi původní koncepce Carpenterova snímku, Rosenthal nám říká: Už dost! Brzká smrt nejslavnější postavy (a zárověň její představitelky) celé ságy nám má dát jasně najevo, že Rosenthal se rozhodl udělat velkou tlustou čáru za minulostí a načrtnout něco jako nový směr, kudy by se případně další navazující díly mohli ubírat. Konec konců tento odvážný nápad lze jen velmi těžko považovat za zcela marný. H20 se svým návratem ke klasice neukázalo být tak úspěšným snímkem, jak si zřejmě jeho autoři slibovali. Nezbývá tedy, než Halloween krapet posunout.

Bohužel, Rosenthal se nechal až příliš ovlivnit stále sílící komercí a tak to, co začíná od zmíněné velmi tlusté čáry, není ničím jiným než poměrně tuctovým teenage hororem, z nějž dělá Halloween jen přítomnost Michael Myerse. Z hlediska tohoto subžánru, nevynechal Rosenthal žádné jeho prvky. Nechybí rádoby vtipné hlášky, brutalita, moderní hudba, ani černoch ovládající bojová umění…. Nutno dodat, že tento je snad ještě nesmrtelnější než samotný Mike.

Nemohu si pomoci, ale připadám si tak trošinku, jako bych Halloweenu psal parte. Tak tedy, vážení pozustalí… Vaše loučení z Halloweenem proběhne za asistence nepříliš povedeného hereckého obsazení, byť se mezi hlavními protagonisty naleznou známé tváře. Za všechny jmenujme například

Thomas Ian Nicholase známého z komedialní serie Prci, prci, prcičky a nebo Busta Rhymese, kterého můžete znát např. Z filmu Drsnej Shaft. Žádný z protagonistů však svými výkony nevybočuje z průměrného celku. Herci nejsou nepředsvědčivý, to rozhodně ne. Zároveň však nejsou převratní.

Ty, kdož se zhlédli ve snímcích využívajích koncept Záhady Blair Witch, jistě potěší četné záběry skrze webové kamery účastníků soutěže. Tady už opravdu záleží na vkusu. Osobně jsem tento pokus shledal spíše jako další snahu snímek něčím uměle obohatit.

 

Hodnocení5
Závěrem je třeba podotknout, že výše uvedené řádky jsou směsicí dojmů velmi konzervativního příznivce halloweenské serie. Jistě se najdou liberálnější diváci, kteří s mým osobním hodnocením nebudou úplně souhlasit a kteří předposlední Halloween vyhodnotí jako velmi zajímavou oddechodku. Já se ale cítím povinován vzít v potaz vývoj celé série, a v tomto kontextu Resurrection nijak výrazně nepřevyšuje díly předchozí a ani v kontextu hororu obecně nijak nevybočuje z hranic průměrnosti, bohužel.
50%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 9 listopadu 2018 v 09:05

    Předchozí díl H20 se dočkal opravdu vřelého diváckého přijetí a tak bylo samozřejmě otázkou času, kdy vznikne další pokračování. Je ale vážně škoda, že filmaři už prostě nenechali Michaela Myerse odpočívat navždy v pokoji, protože sedmička by byla opravdu důstojným rozloučením. Jenže se do série vrátil režisér druhého dílu Rick Rosenthal a dokonce přemluvil i hlavní hvězdu série Jamie Lee Curtis, aby se objevila v jeho novém kousku. Fanoušci Halloweenu zprvu výskali radostí, ovšem jen do doby kdy vyšlo najevo, že šlo jen o promyšlený marketingový tah. Jamie Lee Curtis totiž inkasovala opravdu slušný balík, zahrála si v prvních cca 15 minutách, svedla svůj poslední souboj s filmovým vrahem a ujistila se, že její postava už nadále nebude figurovat v nějakém dalším díle (vydrželo jí to až do letošního roku). Což byl pěkný podfuk na nažhavené diváky. Místo abychom si vychutnávali další sourozenecké souboje napříč celým filmem, byli jsme odkázaní na bandu teenagerů, jejichž sympatie i celkové charisma bylo již od začátku na bodu mrazu. Banda trotlů se sexistickými hláškami a trapným vystupováním se velmi záhy stala nenáviděnější skupinou hlavních postav v celé sérii. Většina fandů jim přála velmi rychlou smrt pod kudlou Michaela Myerse, ale ten si dával sakra na čas. Celková atmosféra byla až na pár světlejších okamžiků dost chabá, napětí skoro vymizelo a jediné co zachraňovalo alespoň trošku situaci – bylo těch pár vražd. V mých očích jde o nejslabší díl celé série a opravdu nedůstojné rozloučení s touto sérií. Zombieho filmy do té původní nepočítám (a ani jsem je zatím neviděl). Prvních 15 minut super, ale konec mé oblíbené postavy mě spíš pěkně nasral, než abych se těšil na další děj. Což byl zřejmě i hlavní důvod, proč mi následující minuty byly tak nějak ukradené. Herecké výkony ostatních zúčastněných byli stejně na velmi slabé úrovni a postava Busta Rhymese hodně směšná (no spíš k pláči). Thomas Ian Nicholas se měl raději věnovat Prcičkám a tady ani nelozit, protože to byla z jeho strany jedna velká tragédie a kočička Tyra Banks tu byla jen tak dopočtu. Osmý díl se mi prostě nelíbil, no a tudíž mu prostě nedám ani průměrné hodnocení. Protože si ho rozhodně nezaslouží!!! 40%

Nový komentář