Režie: Tommy Lee Wallace
Rok výroby: 1982
Délka: 99 min
Země: USA
Hrají:
Tom Atkins … (Dr. Daniel ‘Dan’ Challis)
Stacey Nelkin … (Ellie Grimbridge)
Dan O’Herlihy … (Conal Cochran)
Michael Currie … (Rafferty)
Ralph Strait … (Buddy Kupfer)
Jadeen Barbor … (Betty Kupfer)
Brad Schacter … (‘Little’ Buddy Kupfer Jr.)
… a další
Děj filmu se samozřejmě odehrává v době, kdy se blíží svátek Halloween. A tím souvislost s prvními a následujícími Halloweeny končí. Děti po celé americe běsní po maskách, jež jsou každou chvíli nabízeny v téměř hypnotizující televizní reklamě. Gumové hračky jdou na dračku. Že se americká společnost řítí do záhuby, zjistí doktor Challis (Tom Atkins). Oč jde? Šílený výrobce hraček z Irska jménem Conal je znechucen tím, jak je v posledních letech zkomercionalizován dávný keltský mýtus. Aby obnovil původní význam Halloweenu coby svátku čarodějnic, prodává smrtící masky. Ty své nositele při sledování svátečního pořadu zabijí. Zastaví Challis šílence dříve, než děti v maskách usednou k večernímu televiznímu programu? A bude někdo jeho šílené teorii o spiknutí věřit?
Režísérem tohoto snímku je Tommy Lee Wallace. Jedná se o jeho první film v pozici režiséra. S Halloweenem jakožto filmem měl zkušenosti pouze jako střihač. Jak se mu vedlo dlouho předtím, než natočil 3 epizody „The Twilight Zone“, 1 epizodu seriálu „Baywatch“ (hahaha) a Kingovinu „It“?
Třetí díl Halloweenu je úplně jiný. Rozhodně můžete zapomenout na Michaela Myerse. Ostatně i na prvek, který ostatními díly série prostupuje a všechny tak spojuje. Tedy maniaka, který pronásleduje své nebohé oběti, nechce se nechat zabít a nosí bílou strašidelnou masku. To je důvod, proč je H3 často zatracován. Málokdo je totiž ochoten překousnout narušení zavedené šablony. I když, kdo mohl vědět, že H3 nebude poslední, že? Dnes se nám to hodnotí. Možná, že kdyby další díly nebyly, byla by trojka přijata jako pěkné zakončení. Ale to je pouze spekulace.
Nuže, největší slabinou filmu je scénář. Sám o sobě není tak zlý, ale bude-li jej hodnotit fanoušek původního Halloweenu, bude jej nejspíše považovat za šílený. Roboti, lasery, masky, hadi, hmyz, posledně jmenovaní navíc vylézající z míst, kde se původně nenacházeli (lidské útroby). Mě osobně příjemně překvapil. Bude to asi tím, že nepatřím k ortodoxním vyznavačům Carpenterova vraha. Jsem však vyznavačem jiných sérií, takže si dokážu představit, jak asi H3 hýbe žlučí každého druhého diváka.
Nejlepší je na filmu jednoznačně atmosféra. Již od začátku je zřejmé, že světlý okamžik bude spíše výjimkou, ne-li přímo nesplnitelným snem. Šedivé prostředí vyvolává neradostné chmury. Nabádání k úzkostným stavům je všudypřítomné, zejména pří slabší povaze. I pro strach se zde najde místo. Zvláště děsiví jsou v jistém smyslu roboti, kteří narušitele své základny nijak nešetří. Ještě děsivější je bezbrannost nic netušících dětí. Elektronická a na Halloween tradičně psychedelická hudba vytváří vskutku depresivní nálady, podkresluje i slušně načasované lekačky. Bravurní doprovod brutálních scén (většinou povedených) ani není třeba vzpomínat. Beznadějný závěr tomu všemu nasazuje korunu. Milovníkům šťastných konců způsobí minimálně jeden bezesný spánek.
Na rozdíl od většiny lidí co tento film viděli, jím nejsem zas až tak moc zhnusený. Určitě ne proto, že jej jeho tvůrci zasadili do kultovní Halloweenské série. Samozřejmě, že šlo o (nepříliš) chytrý reklamní tah, ale tvůrce původního Halloweenu John Carpenter se podílel na scénáři i toho filmu. Navíc jak sami prohlásili, šlo o pokus natočit několik filmů na motivy Halloweenu – v nichž by tento svátek hrál důležitou roli, nikoliv tolik opěvovaný Michael Myers. Jenže jejich nápad se rozhodně nesetkal s diváckou přízní a pochopením a tak od něj následně upustili. Takže jsem na tento film prostě pohlížel jako na kousek s halloweenskou tématikou, který neměl se slasherem nic společného. A musím říct, že až tak velké opovržení si rozhodně nezaslouží. Zas až tak špatný, tento film nebyl. Dá se v něm narazit na několik slušných scén i atmosférických momentů, krve je tu taky dost, gore nebylo taky hrozné. Jen ten příběh občas skřípal – zvláště pak v závěru filmu. Ani to mi však nezabránilo, abych se nedodíval až do samotného konce. Halloween jako svátek stejně neuznávám, neslavím a ani nikdy slavit nebudu – stejně jako nemám zrovna nadvakrát rád postavu Michaela Myerse, takže mi jeho absence vlastně ani nevadila. Stejně se tu objevil alespoň v televizním traileru na obrazovce. Malá reklama – taky reklama. Nápad s využitím Stonehengeských kamenů a smrtícími maskami byl sice dost přitažený za vlasy, ale to „roztavení“ ksichtu malého fakana, který mi pil krev, bylo velmi pěkně natočené. Navíc Tom Atkins podal celkem slušný výkon. Takže ve finále to sice vidím na podprůměrnou podívanou, ale vyložená katastrofa to tedy nebyla. 40%
[…] M. je celá řada: Halloween (1978), r. John Carpenter, Halloween II (1981), r. Rick Rosenthal, Halloween III: Season of the Witch (1982), r. Tommy Lee Wallace, Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988), r. Dwight H. Little, […]
Taková píčovina.
trapny horor……..a ani to nema s Halloweenom nic spolocne……sklamanie
Kde nic není ani Michael nebere. 0%
Byl by to vcelku dobrý horor, ale ten název
No michael, no halloween.