Režie: Steve Miner
Rok výroby: 1998
Délka: 86 min
Země: USA
Alternativní název: Halloween: H20
Hrají:
Jamie Lee Curtis … (Laurie Strode / Keri Tate)
Josh Hartnett … (John Tate)
Adam Arkin … (Will Brennan)
Michelle Williams … (Molly Cartwell)
LL Cool J … (Ronald ‘Ronny’ Jones)
Jodi Lyn O’Keefe … (Sarah Wainthrope)
Adam Hann-Byrd … (Charles ‘Charlie’ Deveraux)
…a další
Uběhlo 20 let od doby, kdy tehdy sedmnáctiletá Laurie Strode zažila noční můru, při které se ji pokoušel zabít její šílený bratr Michael Myers. Ač je brutální vrah již považován za mrtvého, Laurie v jeho smrt nikdy plně neuvěřila a tak pro jistotu sehrála svou vlastní smrt, přijala jméno Keri Tate a nyní žije se svým synem v Kalifornii, kde působí jako ředitelka prestižního internátního gymnázia.
Laurie/Kate se však nikdy nepodařilo vytěsnit Michaela ze své mysli. Vrací se v podobě nočních můr a halucinací. A tak se sedmatřicetiletá hrdinka dopuje antidepresivy, které se nebojí zapíjet alkoholem. I přesto však dokáže působit navenek vyrovnaně a střízlivě.
Děsivé sny však nabývají intenzity s příchodem svátku Halloween – tedy 20tiletého výročí Haddonfieldského pekla. Laurie/Kate si opět říká: Co když se tentorkát Michael opravdu vrátí? Možnost maniakova návratu se jeví tentokráte ještě pravděpodobnější vzhledem k tomu, že Lauriinu synu Johnovi je právě 17. Přesně tolik, kolik bylo jí, když si pro ni Mike tehdy přišel.
Sjednání nápravy
Minerův snímek přichází na scénu jako nástupce křečovitých pokračování serie, aniž by se snad k některé z posledních částí hlásil či na ně dokonce navázal. Ti z vás, kdo jste propadli mytologickému směru Michaela Myerse, tedy budete zklamáni. H20 je přímým navázáním na druhý díl serie. O těch ostatních není řeči ani zmínky.
Snímek například neobsahuje jedinou zmínku o tom, že by se kdy Michael po svém posledním setkání s Laurie do Haddonfieldu vrátil pro její dceru. Dceru? Ani o roztomilé malé Jamie nepadne slůvko a její existence je naprosto ignorována.
Inspirací pro vznik snímku se bezpochyby stal většinový názor konzervativních fanoušků serie – jedinými pravými Halloweeny jsou díl I. a II. Ty ostatní byly nešťastným vybočením z konceptu, které neměly nikdy vzniknout. Miner se chápe postoje většiny „věřících“ a jako inkvizitor a kazatel v jedné osobě nepřímo označuje předchozí tvůrce za kacíře a sám píše novou část Halloweenského evangelia, které je jediné pravé a v něj jediné má smysl „věřit“.
Michael opět budí strach
Nutno ovšem dodat, že z hlediska režijní práce Miner dělá maximum, aby dosáhl svých cílů. S tímto tvůrcem se opět vrací i pověstná Halloweenská atmosféra. Michael je opět v první polovině snímku přízrakem, který nespatřen vyčkává v temných zákoutích na svou pravou chvíli. V samotné postavě zabijáka je na první pohled vidět zlepšení. Zatímco tvůrci minimálně dvou předchozích částí více dbali na Mikeovu fyzickou velikost, Miner obsazuje hubeného muže střední postavy. O to více ale Michael působí věrohodněji. H20 je ojedinělý příklad toho, jak se vyplatí nezanedbat zdánlivě nepříliš důležité obsazení nemluvného maskovaného Michaela. Miner si na Mikeovi dává vskutku záležet a obsazuje do role muže, který se dokáže pohybovat s opravdu děsivou elegancí. Bravo, pane Chrisi Durande!
Kam se poděla Carpenterova hudba?
Úvodem snímku vás provede s jistou nadsázkou zvolená úvodní píseň „Mr. Sandman“. Retro-skladba, která za jiných okolností navozuje spíše amtosféru klidu a pohody a tak trochu „americké idylky“. Miner využil potenciál skladby jako důmyslný přechod k mocným tónům hudby Johna Ottmana. Jako by v tom byla určitá symbolika: vracím vám staré, ale v úplně jiném kabátě!
Ottmanova hudba ale rozhodně není degradací Halloweenu. Ba naopak. Velmi dobře se mu podařilo navodit hororovou amosféru.
Co nás to vlastně k H20 na první pohled tak táhne?
Největším esem v minerově rukávu je jistě herecké obsazení. Ve volbě jednotlivých herců nemohu nevidět jistý účel. Fanoušky jistě potěší návrat božské Jamie Lee Curtis, jejíž výkon je přesně takový, jaký bychom očekávali – tedy skvělý. Jamie ani po 20ti letech neztrácí na svém elánu a konec konců ani na atraktivitě. Její návrat tedy rozhodně není provázen ostudou.
Na staré fanoušky už tedy máme bezpochyby políčeno. Ti ale ovšem jen těžko zaplní sály kin, jejichž kapacita se přeci jen od úspěchu původního Halloweenu poněkud zvýšila. A tak Miner účelně obsazuje tehdejší teenage hvězdy, jakými jsou Josh Hartnett, čímž tvůrce chytře líčí návnadu na náctileté fanynky, či Michelle Williams – všichni fanoušci Dawsonova světa jistě nemohou dospat…
Miner přešel Alpy, aby zůstal před branami Říma
Ovšem už případ slavného Hannibala, který ani přes tak skvělou vojenskou výbavu nakonec nedobyl Řím, nám dokládá že člověk by i přes dokonalou technickou průpravu a výborné spolupracovníky neměl opomíjet některá základní pravidla. U filmu zůstává základem bohužel scénář a ten je také důvodem proč Minerovo honosné tažení nakonec skončilo těsně před branami jeho pomyslného Říma. Zatímco první polovina v pořadí sedmého Halloweenu je nasycena tajemnou atmosférou, chytře políčenými „lekačkami“ a všudypřítomným napětím, ve chvíli, kdy Mike vylézá konečně ze stínu, přichází zklamání. Následující děj je až příliš jednoduchý a až příliš křečovitě tlačen k závěru, který je nám tak jako tak celkem jasný. Najdou se silné momenty – např. velmi půsbivá honička mezi stoly – ale ty jsou jen znakem bravurní Minerovi režijní práce a nikoliv dobré práce scénáristů.
[…] r. Dominique Othenin-Girard, Halloween: The Curse of Michael Myers (1995) , r. Joe Chappelle, Halloween H20: 20 Years Later (1998), r. Steve Miner, Halloween: Resurrection (2002), r. Rick Rosenthal, Halloween (2007), r. Rob […]
„To vám nikdo neřekl, že pasívní kouření zabíjí?“ „Ano, ale už zemřel.“ Tenhle díl ke dvacetiletému výročí se docela povedl. Sice je to necelou hodinku docela nuda (kromě scény na záchodcích na odpočívadle), ale od okamžiku, kdy se Laurie nasere a vykopne vytrínku se sekyrou, to chytá správný říz. A ten konec… Když jsem to viděl poprvé, říkal jsem si paráda, super konec, jen jsem zvědavý, jak se z toho vylížou v dalším pokračování. Radši ho ani neměli točit, protože tím ten konec zpětně pokazili.
Tenhle díl ještě byl docela dobrej,
ale jedničce se nevyrovná.
Tak už konečně můžu říct, že jsem ho taky viděl. Mě se to docela líbilo. Jamie byla super. Děj byl sice místy divný a nudný, ale jako celek se povedl. Já dávám 70%. Škoda jen, že na Primě nepokračují s dalšími díly.
Michael Myers je slusnej rizek a tohle je slusnej dil.Ma par hluchych mist ale i mista,ktera jsou poradne temna…i kdyz to tak tvurci treba ani nemysleli…trba ta scena na opustene toalete…jinak,horor s e sympatickym doktorem z Chicago Hope a mladinkym Hanettem hodnotim na 50 procent
No tak serii Halloween musel asi vydět každý.Ale zdá se mi 6e je to už pořád do kola ale musíte uznat že Michael Myers je pořád slušnej řízek ne
Není to samozřejmě není, ale u všech jiných recenzí to je. Mě to nevadí, každý v nějaké recenzi udělá chybu
ne?
Jinak bych dal 80 %, protože jsem viděl jenom tenhle díl a potom Resurrection, kterému bych dal 90 %. Byl o trochu lepší než H20.
Rok je 1998 je problém se kouknout na csfd nebo na záhlavý?
jej, ajo.. asi zapomněl. A do názvu jsem ho napsal
je to celé nějaké prapodivné. Mezi odstavci měly být mezery pro větší přehlednost, ale vyšlo to takhle… inu, abych poprvé otravoval Michala s korekcemi
Zapoměl jsi rok výroby
.
fakt jsem moc rád, že se ty slova spojujou
U tohoto dílu jsem si řekl, že se na něj jako na jediný z těch novějších podívám, ač nerad sleduji kostlivce v nových hadrech, za což jsem jej považoval. Důvodem pro tento názor o kostlivci byla navrátivší se hlavní hrdinka. Překvapivě to byla právě ona, kdo dal filmu pořádné koule a šťávu. Takže u mě je to minimálně na 70%, i když jsem se chvílemi nezbavil pocitu účelné akčnosti. Ale co bych chtěl? Můžu být rád, že mne minul propad Michaela do vod mytologie a po čtvrtém (nebo kolikátém) dílu, který jsem viděl, jsem si zpravil chuť tady tím. Aspoň na ten jeden večer, dnes spíš sáhnu po jasně nejkvalitnějším evangeliu Carpentera a jeho těsného nástupce. (
pěkné metafory v článku
)
Ano ano, v rámci serie je to skutěčně velký pokrok
a příjemná změna k lepšímu vzhledem k úpadku, jaký jsme mohli vidět v předchozích epizodách. Nicméně, bráno z globálního hlediska nejedná se o nic výjmečného. Bohužel.
No Já to povazuju za jeden z nejlepsích Halloweenu(nevím jestli díky S. Minerovy je to borec
). Ale radsi mám F. Kruegra a J. Vorheesee
Podle mě velice slušný snímek. Rozhodně to vypadá líp, než následující díl. Dávám 80%, za celkový dobrý dojem.
myslel jsem,že jsem viděl všechny díly,ale podle téhle recenze si nejsem vůbec jistý. Recenze je super,ale ten popsaný děj mi vůbec nezapadá do vzpomínek