Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988)


Režie: Dwight H. Little
Rok výroby: 1988
Délka: 88 min
Země: USA
Český název: Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

Hrají:
Donald Pleasence … (Dr. Sam Loomis)
Ellie Cornell … (Rachel Carruthers)
Danielle Harris … (Jamie Lloyd)
George P. Wilbur … (Michael Myers)
Michael Pataki … (Dr. Hoffman)
Beau Starr … (Sheriff Ben Meeker)
…a další

 

Do speciálního zdravotnického zařízení dorazí dva zřízenci s rozkazem převézt jistého M. Myerse, který se před deseti lety pokusil v jistém Haddonfieldu zabít vlastní sestru a nechal za sebou hezkou řádku mrtvol. Nadopovaný pacient je naložen na nosítkách do sanitky. Ta však po cestě havaruje a nikdo z jejího osazentsva nemá tragedii přežít. Jen jedno tělo policie zatím není schopna najít. Na místě nehody se objevuje Dr. Samuel Loomis – člověk, který tehdy před deseti lety Michaela Myerse zneškodnil. Tuší, že došlo k vyplnění jeho nejstrašnějších nočních můr: Michael Myers je znovu na svobodě a lační po krvi! Loomis spěchá tedy znovu do Heddonfieldu, kde stále žije Michaelova neteř Jamie. Blíží se Halloween – předvěčer svátku všech svatých. A Michael Myers se opět vrací domů…

Vzkřísení kultovního zabijáka se ujal tehdy neznámý režisér Dwight H. Little, který později natočil např. film Anakonda: Honba za krvavou orchidejí a nebo několik kultovních seriálů (Útěk z vězení, 24 hodin). Natočení čtvrtého Halloweenu přineslo zlom v jeho kariéře. Snímek se držel dva týdny na čelní pozici v tabulce návštěvnosti amerických kin.

Návrat k tradičnímu Halloweenu?
Fanoušci mlčenlivého Mikea Myerse byli jistě potěšeni jeho návratem do serie po třetím dílu, který se totálně odklonil od původní myšlenky. Tvůrci se po nevelkém úspěchu trojky vystříhali přílišných experimentů a raději se zuby nechty drželi původní koncepce, což se ukázalo být dobrým tahem.
V pořadí čtvrtý Halloween není v podstatě ničím jiným než opisem jedničky s několika dějovými úpravami. Zcela vysvačena je postava Laurie, z čehož bohužel plyne absence Jamie Lee Curtis, jejíž herecký výkon dominuje prvním dvěma dílům. Její úloha primární Mikeovi oběti je nahrazena postavou malé Jamie, Laurieninou dcerou a tudíž Mikeovou neteří.
Vrací se prošedivělý ale stále stejný Dr. Sam Loomis opět v podání Donalda Pleasencea, který na rozdíl od Jamie Lee zůstal serii věrný.

Tradiční Halloween s tradiční atmosférou?
Dr. Loomis se tedy od počátku snaží všechny přesvědčit, že Michael Myers se znovu vrátil ke svému neblaze proslulému řádění. Zpočátku se mu to samozřejmě nedaří. Oba úhlavní nepřátelé se hned v úvodu na krátkou dobu setkají. Pokud vás do této doby neudeřila asociace amtosféry starého Halloweenu, stane se to s největší pravděpodobností v tento okamžik, kdy se střetne Loomisovo zoufalství s Mikevou osobitou chladnokrevností. To vše je samozřejmě servírováno s gradací proslulé Carpenterovy hudby, bez které by byl každý snímek ze serie předem odsouzen k pomalému a bolestivému zániku.
Hororová atmosferika snímku pochopitelně vygraduje ve chvíli, kdy se dějová linie přesune do starého dobrého Haddofieldu. Mike opět dostojí pověsti muže, který si dává na čas a pohybuje se s pomalou děsivou elegancí. Bílý odstín jeho masky bude čekat za každým rohem, v každém tmavém zakoutí.

Zpomalené záběry příliš zpomalují děj(?).
Citelně se však mění práce s kamerou. Ubývá pohledů skrz oční otvory zabijákovy masky a celkově je kamera místy rušivá. Smyslu pozbývají rovněž četné zpomalené záběry, jejichž účelem mělo být zřejmě podržení některých emotivních scén. Nevím, možná jsem zdegenerovaný poslední módní vlnou filmu, jež se nese ve znamení zběsilého tempa a rychlého střídání bezpočtu střihů, ale zmíněné zpomalené záběry na mě působily spíše komicky.

O něco větší pozornost mohla být také věnována psychologii jednotlivých postav, přesněji řečeno samotné Jamie. Zatímco Loomisova zoufalá snaha zneškodnit Myerse za cenu vlastní sebedestrukce na vás dýchá prakticky z každého pohledu Donalda Pleasencea, Jamie se stane spolu s vrcholením děje menší záhadou. Až teprve s odstupem času po pozorném shlédutí snímku si uvědomíte, že tu jisté náznaky byly a byly tak málo patrné, že by si jich sotva všiml byť velmi pozorný divák.

Dokáže Michael Myers potřetí ještě vůbec vyděsit?
Řeknu vám to narovinu: Těžko si budete moci užít kterýkoliv díl serie, pokud nejprve nezamknete někam hluboko do skříně svou přirozenou tendenci hledat v tom či onom snímku jistou racionálnost. V kontextu s tímto dílkem není ani tak rušivá Mikeova pověstná nesmrtelnost, neb se autoři drželi oproti dvojce více při zemi, nicméně přesto se na vás vyvalý řada absurdit. Mike se i přes svou typicky pomalou chůzi dokáže přesouvat z místa na místo neuvěřitelně rychle. Často se ve zlomku sekundy teleportuje z jednoho konce města na druhý, aniž by to snad mělo působit okázale či dokonce realně. Stejné je to i s jeho obdivuhodnou předvídavostí: Své oběti vypátrá, ať se ukryjí na sebebezpečnějším místě. Vždy ví přesně, kde se má objevit.
Naladíte-li se však na halloweenskou frekvenci a vypnete na 88 minut své „racionální já“, bude vám odměnou poměrně intenzivní zážitek. Autoři nastražili několik chytře políčených lekavých scén a z Mikea Myerse je cítit takový chlad, až to mrazí. Nedbejte místy kolísavého úvodu a nechte se vtáhnout do víru děje v druhé polovině filmu. Vydržíte-li to celé do konce (a já věřím, že ano), budete svědky velmi působivého alternativního zakončení.

 

Hodnocení7
Je třeba si přiznat, že Halloween 4 vytěžil hodně z nepřítomnosti ústředního vrahouna v předchozím díle. Díky tomu mohli s klidem starce tvůrci čyřky opisovat z prvního dílu a ještě za to zklidili ovace. I přesto však je sledování snímku zábavným a hororovým zážitkem a počin sám dokáže i přes své úctyhodné stáří úctyhodně zapůsobit. Před vynesením verdiktu v podobě procentuelního hodnocení tedy uvadím faktory, pro které srážím z hodnocení nejvyššího. Jsou to: nepříliš vydařená práce s kamerou (-19%), do očí bijící absurdity (-9%) a absence Jamie Lee Curtis (-2%).
70%

Sdílejte článek

19 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 7 listopadu 2018 v 19:26

    Sedm let to vypadalo, že Michael Myers už to má definitivně za sebou, jenže pak přišel John Carpenter s dalším scénářem. Ten se však kupodivu nedočkal příliš vřelého přijetí a tak se do sepsání nového vrhla hned čtveřice scénáristů, kteří nakonec Carpenterovu zápletku o dopadu Myersova řádění na Haddonfield zcela vynechali. Po nevraživém přijetí „trojky“ nehodlal nikdo riskovat a raději se vrátili, ke starému dobrému schématu. Tím však byli diváci ochuzeni o fakt (vysvětlení – ukázku), jak mohli Myers i Loomis přežít tak obrovský výbuch. A já patřím k těm, kterým to prostě chybělo opravdu hodně. Ono celkově i zde bylo dost kopanců co se logiky a návaznosti týče, ale čtyřka prostě ignorovala některá fakta z předchozích dvou dílů, nebo spíše se k nim nehodlala vracet a nějak důsledněji se v nich rýpat. Mnohem horší však bylo, že se zde budeme muset obejít bez hlavní hrdinky Laurie, protože Jamie Lee Curtis už v tomto pokračování hrát nechtěla (takže si musíme vystačit s její fotografií). Její osud zůstal zahalen v mlžném oparu (jednu chvíli tvrdili, že se prostě sebrala a zmizela, následně zas že zemřela…). Každopádně tu po ní zůstala její dcera, která přebrala „rodinné prokletí“ a nyní to byla malá holčička, která musela čelit psychopatickému vrahovi a ztělesnění ZLA v podobě Michaela Myerse. A Danielle Harris to zvládla i přes svůj nízký věk docela dobře. Osobně mám tuto herečku rád a ani ve svých úplných začátcích si nevedla vůbec špatně. Zdatně jí podporovala její filmová nevlastní sestra Ellie Cornell a i Donald Pleasence se vrátil v plné síle. Co se samotného děje týče, tak tady se vše vrátilo do zažitých kolejí a Myers se opravdu činil. Počet mrtvých byl obdivuhodný, leč velké množství vražd se odehrálo mimo záběr kamer, což mi trošku vadilo. I tak si však atmosféra dokázala udržet svůj standart a tu a tam vykoukli i nějaké ty náznaky napětí. Přece jenom však vidím v konfrontaci s prvními díly nějaké ty mezery a nedostatky, nebo už prostě začínám být této série trošku „přejedený“ ač ještě nejsem ani v polovině. Halloween si prostě mé sympatie nezískal tak jako Noční můra nebo Pátek 13 a popravdě Michael Myers je v mých očích o dost slabším odvarem Jasona nebo Freddyho. Čtyřka však pořád patří mezi průměrné slashery, což jí upřít nemůžu a ani nechci. 60%

  2. Eraserhead 2 ledna 2010 v 19:54

     Docela povedený návrat, který ale trošku zpětne pokazil nádhernou závěrečnou scénu dvojky, ale co, Michael je zpátky, v plné síle. Jediný, co mi tady trošku vadilo, bylo mimosmyslové spojení neteře s Michaelem, které tady ale ještě není tak tragické a hrozné jako v díle následujícím.

Nový komentář